• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3391-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

چارچوب سنجش محيط كسب و كار ایجاد شود

دبير شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي گفت: قوا بايد چارچوب سنجش محيط كسب و كار را مستقر كنند.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، بهنام آزادي‌فر با حضور در صحن رسمي شوراي شهر اراك با بيان اينكه اتاق بازرگاني به دليل وظايف خود پايشگر محيط كسب و كار است و در اين راستا اقداماتي نير انجام شده است، عنوان كرد: فضاي كسب و كار استان مركزي توسط اتاق بازرگاني استان بررسي و پايش و گزارش آن به اتاق ايران ارسال شده است.

وي با اشاره به اينكه در اين تحليل در برخي از مولفه‌ها وضعيت استان مركزي مناسب نيست و در استان‌ها آخر كشور جاي گرفته است، افزود: در اين راستا اتاق ايران نيز تحليلي از گزارشات بين‌المللي از محيط كسب و كار ايران داشته است و بر اين اساس شاخص‌هاي ملي محيط كسب و كار را تدوين كرده است.

آزادي فر تصريح كرد: متاسفانه اقدامات صورت گرفته در فضاي حاصل تلاش‌هاي فردي بوده‌ايم و لازمه بهبود محيط كسب و كار شناسايي مشكلات و تلاش براي رفع آن است.

وي با اشاره به امتياز 56.48 ايران در گزارش سهولت انجام كسب و كار بانك جهاني در سال گذشته افزود: ايران در اين راستا نسبت به سال ٢٠١٧ چهار رتبه تنزل داشته است كه نشان از سرعت بالاي اصلاحات در ديگر كشورهاست و از بين ١٩٠ كشور به جايگاه به ١٢٤ جهان رسيده‌ايم.

دبير شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي استان مركزي با اشاره به ارتقاي جايگاه ١٠٠ گرجستان در سال ٢٠٠٦  به رتبه نهم در سال ٢٠١٨ كه مي‌توان از اين تجربه موفق در ايران استفاده كرد، شروع كسب و كار، اخذ مجوز ساخت و ساز، اخذ اعتبار، پرداخت ماليات، ورشكستگي و پرداخت ديون، ثبت مالكيت، حمايت از سرمايه‌گذاران خرد، الزام بودن اجراي قراردادها، دسترسي به برق و تجارت فرامرزي را ١٠ مولفه بررسي فضاي كسب و كار كشورها توسط بانك جهاني دانست كه در اين راستا ٢ بحث هزينه و زمان مودر بررسي قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اينكه از اين ١٠ مولفه تنها ٤ مولفه به صورت ناچيز در كشور رشد داشته است، تصريح كرد: در اين راستا بايد قوانين به صورت كمي و كيفي اصلاح شوند و قوا بايد چارچوب سنجش محيط كسب و كار را مستقر كنند و ويرايش قوانين مورد نياز بخش خصوصي انجام گيرد.

آزادي‌فر با اشاره به ارتقا جايگاه ٢٦ شورا در ابتداي سال ٩٦ به رتبه دهم در پايان سال گذشته عنوان كرد: اميد است در پايان نيمه نخست سال جاري به جايگاه سوم كشور دست يابيم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: