آثار شاخص صنایع دستی استان مرکزی
عکس  14:18:54 1397/03/20
973-1390-5 كد خبر
تمدن بشری از همان آغاز بر پایه مصنوعاتی ایجاد شد که بشر با ابتدایی ترین ابزار برای برآورده کردن مهمترین نیازهای خود ایجاد کرد . گرچه دست ساخته های انسان در گذر تاریخ با افزایش شناخت او از مواد اولیه و ابزار گسترش چشمگیری پیدا کرد، اما بشر از همان ابتدا فرهنگ و نگرش خود به جهان هستی را بوسیله نقش و رنگ و طرح به دست ساخته های خشک و بی روح افزود. بشر در ادامه بر کیفیت و جنبه های زیبایی شناسانه آثارش اضافه کرد و در نهایت مصنوعاتی را تولید کرد که ویژگی های هنر و صنعت را با هم دارا بوده و دارای ارزش های قابل توجه هنری و فرهنگی هستند. 

واژه "صنایع دستی" مفهومی مدرن و متعلق به دنیای کنونی است. پیش از  این دوران واژه ای بعنوان صنایع دستی وجود نداشت، زیرا آنچه که امروزه از آن با عنوان صنایع دستی یاد می شود در گذشته صنعت رایج زمان بوده و صنعتی دیگر جز آن وجود نداشته است. اطلاق صفت دستی به صنایع مرسوم گذشته و شکل گیری واژه صنایع دستی با ظهور صنایع جدید و تکنولوژی ماشینی پدیدار شد. 

استان مرکزی نیز بواسطه قدمت فراوان خود، از تنوع بسیار بالایی در حوزه تولیدات صنایع دستی برخوردار بوده و اساتید توانمندی را در این حوزه پرورانده است. صنایع دستی این استان از دیرباز به مجموعه های بزرگ هنری جهان راه یافتند و از جمله آنها اثر قلمزنی استاد "محمدمهدی باباخانی" است که در مالکیت سازمان ملل بوده و در مقر این سازمان در سوئیس نگهداری می شود.

گزارش حاضر که به بهانه فرا رسیدن 20 خرداد، روز صنایع دستی منتشر شده، حاوی تصاویر بخشی از مجموعه آثار هنرمندان صنایع استان مرکزی است که جهت اخذ نشان ملی صنایع دستی از سوی استان مرکزی به سازمان معرفی شده و در نهایت از تعداد 20 اثر ارسالی 14 عنوان نشان ملی مرغوبیت دریافت کرده اند.

عکس: مجید نوری

ایسنا منطقه مرکزی
خبرنگار: 10008
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: