• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3791-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ----

قیمت نان در اراک عادلانه نیست/ممنوعیت صدور مجوز نانوایی تا اطلاع ثانوی

رئیس اتحادیه صنف نانوایان اراک با تاکید بر اینکه قیمت نان در این شهر عادلانه نیست ، گفت: نرخ فعلی نان عرضه شده توسط نانوایان این شهر با رشد سالانه نرخ تورم همخوانی ندارد .

رضا یوسفی تبار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، در تشریح جزئیات نشست استاندار مرکزی با اتحادیه نانوایان و ‌خبازان استان به منظور تعیین قیمت نان و نیز اتخاذ راهکار مناسب برای جلوگیری از صدور مجوز های بی رویه فعالیت نانوایی در اراک عنوان کرد: با وجود افزایش حدودا ۱۲ درصدی سالانه نرخ تورم، اما به مدت چهار سال است که قیمت نان در استان هیچ افزایشی نداشته و به عبارتی نزدیک به ۵۰ درصد از نرخ عادلانه متناسب با نرخ تورم عقب است .

وی تصریح کرد: عدم افزایش قیمت‌ نان طی چهار سال اخیر در حالی صورت می‌گیرد که همه ساله شاهد افزایش دستمزد نیروی انسانی، نرخ بیمه، حامل‌های انرژی، گرانی مواد شوینده، افزایش نرخ آرد و نیز افزایش دیگر ملزومات نانوایی ها هستیم .

وی گفت: افزایش قیمت خمیرمایه از کیلویی ۱۷ تومان به ۸۵ هزار تومان؛ قیمت کنجد از  سه هزار به ۱۴ هزار تومان و‌ قیمت نمک که ارتباطی به تحریم ندارد از دو هزار به 10 هزار تومان از سال ۱۳۹۲ تاکنون موجب شده است که نانوایان نه تنها سودی عایدشان نمی شود بلکه زیان ده شدند و ادامه این روند شرایط سخت و دشواری را برای نانوایان فراهم کرده است .

وی تأکید کرد: افزایش هزینه تولید نان که با عدم رشد قیمت نان همراه بوده است، شرایط سختی را برای متصدیان نانوایی فراهم کرده است به گونه ای که قادر به ادامه فعالیت در چنین شرایط سختی نبوده و حتی با واکنش های اعتراضی از سوی متصدیان نانوایی مواجه هستیم. از این رو اتحادیه برای مدیریت فضای به وجود آمده و جلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی در پی اعتراضات نانوایان، تصمیم به برگزاری جلسه ماهانه اتحادیه با حضور استاندار مرکزی برای بررسی و اتخاذ راهکار مناسب به منظور برون‌رفت از مشکلات به وجود آمده در بین نانوایان استان گرفت تا مطالبات به صورت قانونمند برآورده شود .  

یوسفی تبار با تاکید براینکه مطالبات نانوایان کاملا بحق است، گفت: عدم افزایش قیمت نان طی چهار سال اخیر ناعادلانه است .  

وی با اشاره به دستور مستقیم رئیس جمهور در سال گذشته مبنی بر عدم افزایش قیمت نان در سراسر کشور گفت: رئیس جمهور بارها بر حفظ حقوق شهروندی در جامعه تأکید دارند، اما سوال ما از ایشان این است که آیا نانوایان جزو شهروندان این کشور نیستند و آیا نباید قیمت نان پس از گذشت ۴ سال عدم افزایش قیمت، عادلانه و با افزایش نرخ تورم منطبق شود .  

وی تصریح کرد: اتحادیه صنف نانوایان به جهت همراهی با مردم برای تامین نان به عنوان اصلی‌ترین نیاز معیشتی آنان به هیچ وجه خواستار افزایش قیمت نان نیست اما انتظار دارد که هزینه‌های تولید نان نیز افزایش نیابد تا نانوایان بیشتر از این متضرر نشوند و بتوانند با تامین هزینه تولید؛ نان ارزان و باکیفیت را به مردم عرضه کنند. خواسته ما کاهش هزینه های تولید و هزینه های جانبی نظیر دارایی، بیمه، نیروی انسانی، هزینه های بهداشتی و ... است که این هزینه ها در آنالیز قیمت سالانه نان لحاظ نشده است .

رئیس اتحادیه صنف نانوایان اراک در ادامه گفت: استاندار مرکزی در این نشست ضمن تاکید بر حل مشکلات نانوایان اعلام کرد که هر گونه افزایش قیمت نان منوط به ارائه پیشنهاد از سوی استان به وزارت صنعت، معدن و تجارت است و هرگونه تغییر در قیمت آن باید به تأیید دولت برسد .

وی گفت: استاندار مرکزی در عین حال تاکید کرد که پیشنهاد استان افزایش ۲۰ درصدی در قیمت نان است اما این پیشنهاد باید به تأیید دولت و وزارتخانه متبوع برسد .

وی همچنین با اشاره به مشکل دیگر نانوایان استان درخصوص صدور بی رویه مجوز برای فعالیت نانوایی گفت: در شهر اراک بالغ بر ۲۰۰ نانوایی مازاد بر نیاز فعالیت دارند و فعالیت این تعداد نانوایی موجب بروز مشکلات اقتصادی در بین سایر نانوایی‌ها شده است .

وی بیان کرد: در این نشست مقرر شد کمیته ای با عضویت نماینده استانداری و نماینده اتحادیه صنف نانوایان و نیز نماینده اداره کل غله استان تشکیل و اقدام به تدوین آیین‌نامه‌ای کنند که از صدور مجوزهای بی‌رویه راه اندازی نانوایی جلوگیری شود .

وی اظهار کرد:  این آیین نامه به گونه ای تدوین خواهد شد که صدور مجوز صرفاً برای افرادی صورت گیرد که شرایط احراز تصدی گری نانوایی را اعم از برخورداری از مهارت و سابقه فعالیت یا بیمه نانوایی داشته باشند و این طور نباشد که برای هر مراجعه و درخواستی پروانه فعالیت صادر شود .

وی تاکید کرد: در این نشست مقرر شد تا زمانی که آیین نامه مربوطه در این خصوص تدوین نشده است از صدور هرگونه مجوز جدید جلوگیری بعمل آید تا پروسه صدور پروانه، ساختاری ضابط مند به خود گیرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: