• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-2291-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تاکید معاون استاندار مرکزی بر لزوم مدیریت نظام استفاده از آب/صنعت فشار چندانی به منابع آبی وارد نمی‌کند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با تاکید بر اینکه باید نظام استفاده از منابع آب مدیریت شود، گفت: صنعت فشار  چندانی به منابع آبی وارد نمی‌کند و باید در مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی متمرکز شد.

سعید فرخی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه بحث توسعه اقتصادی استان مرکزی باید در مسیر درست و همسو با مبانی توسعه انجام گیرد، افزود: امروز شهرک صنعتی کاوه در شهرستان ساوه با جمعیتی حدود 40 هزار نفر شاغل نسبت به دشت ساوه که از جمعیت کمتری برخوردار است، مصرف آب بسیار پایین تری دارد و همین امر نشانگر سبک تر بودن بار صنعت بر دوش منابع آبی است.

وی با طرح این سوال که "با توجه به شرایط منابع آبی آیا همچنان باید بر کشاورزی اصرار داشت؟" گفت: بهبود این وضعیت مستلزم تغییر نگرش است، امروز منابع آبی محدودی در اختیار است و باید براساس این میزان آب محدود در اختیار، توسعه استان را دنبال کرد. چیزی حدود 6 تا 7 درصد منابع آبی در بخش شرب و 7 درصد در بخش صنعت و مابقی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود بنابراین باید به مصرف آب در بخش کشاورزی توجه لازم را داشت.

فرخی تصریح کرد: منابع آبی موجود به شکلی است که باید توسعه اشتغال را در بخش صنعت دنبال کرد و اگر چاه‌های آب غیرمجاز مسدود شد، کشاورزان و بهره‌برداران بتوانند به سمت صنعت هدایت شوند و شغل لازم برای این کشاورزان بیکار شده وجود داشته باشد. با این دید و نگرش قطعا توسعه صنعتی مشکل زیست‌محیطی به دنبال نخواهد داشت و با اجتناب از استقرار صنایع‌ آب‌بر می‌توان استفاده بهینه از منابع‌ آب خاصه منابع پایدار داشت.

وی با اشاره به وجود منابع آب پایداری همچون پسآب فاضلاب که هیچ‌گاه کاهشی در آن بروز نمی‌کند، بیان کرد: به هر میزان که زیرساخت‌ها و شبکه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب توسعه یابد می‌توان منابع آب صنایع را افزایش بخشید و این امر امروز در توسعه شهرک صنعتی خیرآباد در حال انجام است و تنها بخشی از خطوط انتقال آب باقی مانده است.

معاون استاندار مرکزی با تاکید براینکه باید با افزایش شغل در حوزه صنعت، کشاورزان را به سمت صنعت با نیاز آبی کم سوق داد و مردم را از وابستگی به آب و خاک دور کرد، گفت: در روستاها باید مشاغلی جدای از وابستگی به آب و خاک مانند صنایع خرد و کوچک، گردشگری و خدمات را توسعه داد تا با اعمال این دوری از کشاورزی، نگرانی مردم نسبت به کاهش منابع آبی و تنگناهای مالی و معیشتی رفع شود.

وی بر لزوم مدیریت نظام استفاده از آب تاکید کرد و افزود: توسعه صنعتی به منابع آب فشار نمی‌آورد چراکه سهم کمی در مصرف دارد و باید بر بخش کشاورزی که سهم بالایی در مصرف آب دارند، تمرکز داشت. اگر روزی توسعه بر مبنای کشاورزی مطرح شد باید فورا پرسید که با کدام منابع آبی این توسعه رقم خواهد خورد.

فرخی با بیان اینکه سهم صنایع بزرگ آب‌بر نیز در کاهش سطح آب‌های زیرزمینی باید سنجیده‌ شود، عنوان کرد: برای مثال در شهرستان شازند تاکنون بررسی و تحلیل صورت نگرفته است که آیا کاهش سطح آب‌های زیرزمینی حاصل برداشت‌های صنایع بزرگ منطقه مانند پتروشیمی و پالایشگاه بوده است یا این مهم به واسطه خشکسالی سال‌های اخیر حادث شده است؟ به همین دلیل باید بررسی و تاثیر هر دو عامل(برداشت صنایع و یا خشکسالی) در کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی مشخص شود.

وی تصریح کرد: امروز در شهرستان‌هایی مانند فراهان و کمیجان صنعت بزرگی وجود ندارد، اما سطح آب‌های زیرزمینی تا عمق 100 متر کاهش یافته است برهمین اساس نمی‌توان این افت را با اطمینان به استقرار صنایع بزرگ نسبت داد و باید اثرات خشکسالی و کشاورزی را مدنظر داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی اضافه کرد: قطعا نمی‌توان منکر فشار بر چاه‌ها و آب‌های زیرزمینی شد، اما طی چندسال اخیر پالایشگاه سهمی از منابع آبی سدکمال صالح دارد و همین امر مانع فشار بیشتر به سطح آب‌های زیرزمینی شده است، همچنین شازند درصدد اختصاص بخشی از پساب فاضلاب به این صنایع به منظور کاهش فشار بر چاه‌های آب است که قطعا فشار به سفره‌های آب زیرزمینی را کاهش می‌دهد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: