• پنجشنبه ۱۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7884-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

اراک صدرنشین ابتلا به تب مالت در استان مرکزی

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی با اشاره به اینکه در سال گذشته 359 نفر در استان مرکزی مبتلا به تب مالت شده اند، گفت: اراک درصدر ابتلا به تب مالت در بین شهرستان‌های استان قرار دارد.

دکتر ابوالفضل حمزه لوئیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با بیان اینکه از حدود هزار و 700 نوع بیماری که انسان می‌تواند در طول زندگی به آن مبتلا شود، بیش از 850 بیماری بصورت مستقیم یا غیر مستفقیم سرمنشاء دامی دارد، گفت: در دسته بندی دام از نظر دامپزشکی تنها گاو و گوسفند دام محسوب نمی‌شوند بلکه این دسته بندی شامل سگ، گربه، زنبور عسل، ماهی، حیوانات گوشت خوار، حیوانات علف خوار و ... هم می شود.

وی ادامه داد: بیماری‌های متعددی در کشور بین انسان و دام متشرک است که رایج ترین آنها بیماری بروسلوز(تب مالت)، شاربن( سیاه زخم)،سل، مشمشه، هاری و بیماری های انگلی همچون کیست هیداتید، توکسوپلاسموز و غیره نام برد.

حمزه لوئیان با اشاره به اینکه بیشترین بیماری مشترک بین دام و انسان در استان مرکزی بروسلز یا تب مالت است، گفت: بر اساس آماری که مراکز درمانی استان به دامپزشکی گزارش داده اند در سال گذشته 359 نفر مبتلا به تب مالت شده‌اند در صورتی که در سال 95 این تعداد به 432 نفر می رسید.

وی ادامه داد: از تعداد 359 نفر مبتلا به این بیماری شهرستان‌های اراک با 105 مبتلا، زرندیه با 58 مبتلا، خمین با 50 مبتلا، شازند 42 نفر به ترتیب بیشترین آمار ابتلا و شهرستان‌های آشتیان و محلات کمترین آمار افراد مبتلا به این بیماری را داشته اند.

وی با بیان اینکه ابتلا به بیماری های مشترک انسان و دام در فصل خاصی رخ نمی دهد، گفت: خطر مبتلا شدن انسان به این بیماری‌ها همیشه وجود دارد، ولی عمدتا در فصل زایش‌ها دام ها بخاطر ترشحاتی که دارند، شیوع این بیماری ها بیشتر خواهد شد. عمده شیوع بیماری‌های مشترک دامی که شیوع آن به انسان از ترشحات دام بطور مستقیم یا غیر مستقیم است متعلق به بز و گوسفند است.

حمزه لوییان گفت: نمی‌توان بیماری مشترک انسان و دام را از لحاظ خطرناک بودن دسته بندی کرد ولی از لحاظ میزان خطر مرگ انسان بیماری‌های هاری، تب کریمه کنگو، آنفولانزای فوق پرندگان در صدر قرار دارند که خوشبختانه تا کنون گزارشی از مبتلا شدن افراد این نوع بیماری ها از طرف مرکز بهداشت استان به ما نشده است.

سرپرست اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در پایان گفت: با توجه به اینکه حیوانات خانگی همچون سگ، گربه و غیره جز دام محسوب می شوند ولی خوشبختانه تا 99.5 درصد این حیوانات عامل انتقال این بیماری ها به صاحبانشان نبوده‌اند، زیرا این حیوانات توسط صاجبانشان مراقبت های پزشکی و غذایی مداوم می‌شوند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: