• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-3391-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سازوکار اجرایی جهت تعامل با فنلاند تعریف شود

استاندار مرکزی خواستار تعریف و تدوین سازوکار اجرایی جهت تعامل اقتصادی و تجاری با فنلاند شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در جریان حضور سفیر فنلاند در اراک به منظور انعقاد قرارداد انتقال تکنولوژی جهت تولید مشترک چراغ‌ها ضد انفجار LED   در صنایع نفت گاز و پتروشیمی بیان کرد: اقتصاد کشور فنلاند به صادرات متکی است و امید است بتوانیم نیاز صنایع خود را از صادرات صنعتی فنلاند تامین کنیم.

وی با بیان اینکه فنلاند یک کشور اروپایی همراه و هماهنگ با سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی بوده است و این حضور و سفر سفیر به استان مرکزی می‌تواند سرآغازی برای همکاری دوجانبه بین استان مرکزی و فنلاند باشد، گفت: استان مرکزی در زمینه صنعتی، کشاورزی و گردشگری و صنعت توریسم جز استان‌های مهم ایران است و این شاخصه‌ها می‌تواند تسهیل‌کننده تعاملات بین استان مرکزی و فنلاند باشد.

آقازاده تصریح کرد: می‌توانیم به واسطه تولیدات کشاورزی استان مرکزی بخشی از نیاز فنلاند را تامین کنیم و در این سفر قطعا اطلاعات بیشتری از ظرفیت‌های متعدد استان مرکزی در اختیار سفیر فنلاند در ایران قرار می‌گیرد تا این چنین زمینه همکاری را توسعه بخشیم.

وی با تاکید بر اینکه موضوعات و تعاملات اقتصادی می‌تواند این روابط را مستمر کند، نسبت به همکاری دوجانبه اعلام آمادگی کرد و گفت: امید است که این سفر به تفاهم مناسبی برای شروع تعاملات ختم شود و پیشنهاد می‌کنم حتما در این سفر سازوکار اجرایی جهت تعاملات فنلاند و استان مرکزی تدوین شود.

استاندار مرکزی اضافه کرد:فنلاند به عنوان یکی از پهناورترین کشور حوزه اروپا و با توجه به قدمت 100 ساله تعاملی کشوری مهم برای ایران قلمداد می‌شود و باعث خرسندی است که ارتباطات تجاری و اقتصادی بین فنلاند و استان مرکزی شکل گیرد و با توجه به ظرفیت مناسبی که استان مرکزی از تابش خورشید دارد می‌توان از این پتانسیل در تولید انرژی برق استفاده کرد و در گام‌های آینده تعاملاتی در این راستا شکل گیرد.

به آینده تعامل با ایران امیدوار هستیم

به گزارش ایسنا، در این نشست سفیر فنلاند در ایران با اظهار خرسندی جهت حضور در استان مرکزی و دیدار با استاندار مرکزی عنوان کرد: روابط ایران و فنلاند بسیار دوستانه و دارای قدمتی 100 ساله است، فنلاند در اروپا کشوری مهم محسوب می‌شود و در زمینه تکنولوژی کشوری با پتانسیل و دارای جایگاه است.

کیو نوروانتو با ابراز امیدواری نسبت به شکل‌گیری تعامل در حوزه تکنولوژی و تحقق هدف 100 میلیون دلاری تعامل و همکاری دو جانبه اظهار کرد: قطعا آینده روابط تجاری فنلاند گسترده است، اما فراهم کردن محیط تجاری مناسب یکی از الزامات اصلی گسترش روبط محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سفارت به دنبال یافتن فرصت‌های همکاری است و برای تحقق این امر باید زمینه همکاری و تعامل شکل گیرد تا برنامه‌ریزی براساس این تعاملات پایه‌گذاری شود، تصریح کرد:در حال حاضر ایران و اروپا در برهه خاصی از مذاکرات هستند و من به عنوان مقام سیاسی کشورم(فنلاند) در ایران تمایل برای همکاری را اعلام می‌دارم.

سفیر فنلاند در ایران اضافه کرد: طی 2 سال اخیر که روابط ایران و فنلاند قوت گرفته است بر توسعه روابط تجاری با ایران اهتمام ورزیده شد، به آینده امیدوار هستیم و این سفرهای اخیر و حضور مقامات فنلاند در ایران به منظور شناخت پتانسیل‌ها برای توسعه روابط تجاری بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: