• پنجشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-1884-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

رییس پلیس راه استان خبر داد:

کاهش 10 درصدی تصادفات منجر به فوت استان مرکزی در چهار ماهه سال جاری

رییس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: در چهار ماهه سال جاری شاهد کاهش 10درصدی تصادفات منجر به فوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده ایم.

 

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سرهنگ ایرج کهریزی رئیس پلیس  راه  استان مرکزی در نشست با اصحاب رسانه گزارشی از وضعیت پلیس راه استان، آمار و عملکرد پلیس راه استان در حوزه تصادفات، اقدامات فرهنگی و اقداماتی در حوزه مهندسی ترافیک ارائه داد   .

 

وی گفت: طول کلیه راه های مواصلاتی استان مرکزی شش هزار و 278 کیلومتر است که از این میزان  210 کیلومتر معادل 3 درصد آزادراه و 386 معادل 6 درصد بزرگراه است   .

 

کهریزی با اشاره به اینکه تنها 9درصد از  راه های استان یک طرفه و مابقی دوطرفه است افزود: 482 کیلومتر معادل 8درصد شامل راه های اصلی، 866 کیلومتر معادل 12درصد راه های فرعی، چهارهزار و 434 کیلومتر معادل 71درصد هم راه های روستایی است.

 

وی میانگین تردد روزانه وسایل نقلیه در روزهای عادی در محورهای استان را پانصدهزار اعلام کرد و افزود: میانگین تردد وسایل نقلیه سنگین در راه های کشور 15الی16درصد است که این آمار در استان مرکزی به 26درصد می رسد   .

 

رئیس پلیس راه استان در تجزیه و تحلیل تصادفات چهار ماهه آغازین سال97 در محورهای استان با بیان اینکه در این مدت شاهد کاهش 10درصدی تصادفات منجر به فوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده ایم، ادامه داد: آمار تصادفات براساس کاربری نوع راه در چهارماهه امسال شامل 32 درصد در محورهای اصلی، 22درصد در محورهای بزرگراهی برون شهری، 17درصد در محورهای آزادراهی و 29درصد در محورهای فرعی و روستایی اتفاق افتاده است. براساس نوع وسیله نقلیه مقصر در تصادف نیز انواع سواری 66درصد، کامیون و تریلر 16درصد، انواع وانت 9درصد، موتورسیکلت 8درصد و اتوبوس یک درصد تصادفات را به خود اختصاص داده اند   .

 

کهریزی بیشترین تصادفات را مربوط به آزادراه ساوه- همدان با 18 فوتی اعلام کرد و ادامه داد: براساس فراوانی تصادف در محورهای مواصلاتی استان به ترتیب در محور اراک-قم 16نفر، جاده قدیم ساوه-همدان 11نفر، محور ساوه بوئین زهرا 10نفر و آزادراه ساوه-تهران 9 نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند   .

 

او با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان مرکزی و نزدیکی آن به استان تهران و قم خاطرنشان کرد: متأسفانه رانندگانی که از استان های غربی و جنوبی در محورهای ما تردد می کنند به علت عدم استراحت کافی و عدم برنامه ریزی در سفر گرفتار تصادف می سوند که در چهارماهه امسال براساس نوع برخوردها در تصادفات 43درصد از تصادفات استان از نوع واژگونی انواع وسایل نقلیه، 33درصد برخورد وسیله با وسیله در محورهای دو طرفه و فرعی و روستایی، 12درصد برخورد با عابر پیاده، 9درصد برخورد وسیله با موتورسیکلت و 3 درصد تصادفات از نوغ وسیله با شئ ثابت بوده است.

 

کهریزی ادامه داد: علت عمده تصادفات در چهاماهه اخیر عدم توجه به جلو ناشی از خستگی و خواب آلودگی، 18 درصد انحراف و تجاوز به چپ مربوط به محورهای دوطرفه، 5درصد عدم رعایت حق تقدم عبور، 7درصد تخطی از سرعت مطمئنه و 4درصد تغییر مسیر ناگهانی بوده است   .

 

وی با اشاره به لزوم ایجاد فرهنگ استفاده از کمربند برای سرنشینان عقب مانند سرنشینان جلو گفت: در صورت استفاده از کمربند برا ی تمامی سرنشینان وسایل نقلیه خیلی از تلفات ناشی از تصادفات کاهش می یابد  

 

رئیس پلیس استان با اشاره به اینکه در 6278 کیلومتر راه استان مرکزی 32 نقطه حادثه خیز داریم گفت: نقاط حادثه خیز یا پر تصادف برابر آخرین دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی به نقطه ای اطلاق می شود که در بازه زمانی سه ساله دو تصادف منجر به فوت یا یک تصادف منجر به فوت با 2 دو تصادف منجر به جراحت جرحی یا سه تصادف جرحی در آن حادث شود.

 

به گفته وی آموزش ناوگان عمومی مسافربری، آموزش راهوران محله، آموزش مدیران فنی شرکت های بار و مسافر، دانش آموزان مدارس حاشیه راه، آموزش راکبین موتورسیکلت از اقدامات انجام شده پلیس بوده است. در این مدت 151 دفترچه پایه یکم برای ناوگان مسافربری و 67 جلد برای رانندگان پایه دوم صادر شده است   .

 

سرهنگ کهریزی با بیان اینکه سامان دهی ترافیک و تخلفات و کاهش تصادفات به روش سنتی امکان پذیر نیست افزود: خوشبختانه سامانه های کنترل هوشمند به کمک پلیس آمده اند و با راه اندازی سامانه هوشمند سپهتن با هماهنگی و همکاری سازمان راهداری و پلیس راه ناجا تردد ناوگان عمومی مسافربری به صورت هوشمند پایش می شود   .

 

وی اظهار کرد: هر راننده می تواند در مدت 24ساعت از شبانه روز 9 ساعت رانندگی کرده و در هر 3 ساعت 10 دقیقه باید استراحت کند، با استفاده از این سامانه دوربین نصب شده در اتوبوس در مقاطع زمانی مختلف اقدام به فیلم برداری می کند و به صورت هوشمند تخلفاتی مانند عدم استفاده از کمربند ایمنی، سرعت غیر مجاز، استفاده از تلفن همراه حین رانندگی را ثبت و به اولین و نزدیک ترین پاسگاه پلیس ارسال می کند و راننده متخلف در همان لحظه توسط همکاران ما متوقف و اعمال قانون می شود   .

 

او با بیان اینکه برای تقدیر از رانندگان اتوبوس یا گزارش رفتارهای حادثه ساز آنها سامانه نظارت مردم بر تخلفات رانندگان مسافربری توسط پلیس راهنمایی و رانندگی راه اندازی شده و سرنشینان اتوبوس اگر راننده اتوبوس تخلفاتی مانند صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی، عدم نبستن کمربند ایمنی راننده و سرنشینان، رانندگی خطرناک مثل سرعت غیرمجاز، حرکات مارپیچ ، سبقت غیر مجاز، اشکالات فنی و عدم توقف برای انجام فرایض دینی داشته باشد، می توانند تخلفات راهنمایی و رانندگی، شماره پلاک اتوبوس، کد محل تخلف، کد گزارش که در برچسب هایی در داخل اتوبوس ها نصب شده است را به سامانه 110120 ارسال کنند   .   این گزارشات از طریق مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا به اولین پاسگاه ابلاغ و وسیله نقلیه متوقف شده و برخورد قانونی لازم را برابر این سامانه اعمال می شود  .

 

کهریزی درخصوص اقداماتی که در بحث مهندسی ترافیک انجام شده گفت: کلیه نواقص جاده ای در تمامی محورهای استان احصا و به مسئولان راهداری و حمل و نقل جاده ای اعلام شده و در کمیسیون ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی استانداری بررسی و مشکلات و چالش های ترافیکی ابلاغ می شود   .

 

وی گفت: تقاطع غیرهمسطح آوه از نقاط حادثه خیز مسیر ساوه - سلفچگان است و مقرر شده عملیات رفع نقص آن تا پایان شهریورماه امسال به انجام برسد   .

 

کهریزی افزود: با همکاری اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای استان طرح اصلاح شیب های شیروانی و برداشتن موانع حاشیه راه در مسیرهای دلیجان - اصفهان، خوره - آبگرم محلات، دلیجان - قم، اراک - قم و محور قدیم ساوه - همدان در حدفاصل نوبران تا گردنه دخان و آزادراه ساوه - تهران اجرا شده است.

 

وی از برقراری سیستم روشنایی در نقاط پرحادثه و تقاطع ها بخصوص دو نقطه در محور اصفهان، دو نقطه در محور آزادراه ساوه-تهران، محور قدیم ساوه-تهران و تقاطع پرندک خبر داد و گفت: دو برج روشنایی نیز در تقاطع قاسم آباد در محور ساوه-سلفچگان و تقاطع صدرآباد در محور قدیم ساوه-تهران ایجاد شده است   .

 

کهریزی به اجرای عملیات خط کشی، اجرای عملیات روکش آسفالت و شانه سازی در محور اختر آباد، شروع عملیات سیستم روشنایی در محور قدیم ساوه-تهران محدوده شهرصنعتی و نصب سیستم توزین در حال حرکت در محور دلیجان-اصفهان و آزادراه ساوه-تهران اشاره کرد و گفت: مطالعات 32 نقطه حادثه خیز انجام شده و راهداری قول داده امسال 5 الی 6 نقطه را اصلاح کند   .

 

وی با بیان اینکه پایه های 36 دوربین نیز نصب شده و در دستور کار راهداری و حمل و نقل جاده ای است که به دوربین های مواصلاتی کنترل سرعت استان اضافه شود، افزود: 62 دستگاه تردد شمار و 23 دستگاه دوربین نظارت تصویری در محورهای پرترافیک در محورهای مواصلاتی استان وجود دارد. فعلا 26 دستگاه دوربین ثبت تخلفات سرعت در استان وجود دارد .

 

وی با بیان اینکه برابر ابلاغیه پلیس راهور ناجا برنامه جامع کاهش تصادفات رانندگی در حال تصویب است افزود:

کاهش تصادفات نه تنها در استان بلکه در کل کشور نیازمند عزم و اراده همه دستگاه های اجرایی است. در مدیریت سوانح ترافیکی حدود 17 دستگاه عضو هستند و اگر همه دستگاه ها به وظیفه قانونی خود عمل کنند خیلی از تصادفات کاهش می یابد.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از پرتصادف و پرترافیک ترین محورهای ما محور ساوه-همدان است افزود: با اقدام بسیار خوبی که در شورای ترافیک و کمیسیون حمل و نقل با حضور مسئولین محلی به ویژه دادستان، فرماندار و امام جمعه ساوه و مسئولین اداره راه صورت گرفت مقرر شد که اقدامات زودبازده ای در این محور صورت بگیرد   .

 

وی ادامه داد: باید برای کاهش خستگی و خواب آلودگی رانندگان مکان هایی را در نظر بگیریم. در این محور یک باب مجتمع خدمات رفاهی وجود دارد و مقرر شد طی امسال و سال آینده دو باب دیگر از مجتمع های خدمات رفاهی طراحی و افتتاح شود. مقرر شد ایجاد استراحتگاه های بین راهی را نیز راهداری و حمل و نقل جاده ای و همچنین شرکت آزادراه ها برعهده بگیرند  

 

کهریزی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما در این محور بحث امدادرسانی است گفت: فقط یک دستگاه آمبولانس اورژانس در این محور فعال است؛ برآنیم که این تعداد را به دو باب ساختمان افزایش دهیم   .

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: