• پنجشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-7584-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

یک مدرس دانشگاه عنوان کرد:

بیان حقیقت رسالت اصلی یک خبرنگار متعهد است

یک مدرس دانشگاه و کارشناس حقوق بین الملل رعایت اصل صداقت، جلب اعتماد مردم، موقع شناسی و انتقاد سازنده را از نكات مهم در حرفه خبرنگاری دانست و گفت: حفظ و ارتقاء این اعتماد تنها با انعكاس اخبار و اطلاعات معتبر و قابل اتكا امكان پذیر است .

حبیب الله حبیبی در آستانه فرا رسیدن 17 مردادماه روز خبرنگار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با تاکید بر اینکه خبرنگار نامی آشنا، ارزشمند و معتبر در عرصه رسانه و خبر است، اظهار کرد: خبرنگاران با تمام وجود در حوزه خبر و اطلاع رسانی به نظام و مردم اسلامی ایران خدمت می‌کنند.

وی بیان کرد: بدون تردید حرکت قلم‌هایی که حق را برای مردم بیان می‌کنند از بالاترین عبادت‌هاست و این موضوع در روایات و احادیث متعدد مورد اشاره واقع شده است. عقلانیت بشر هم تقدس قلم و آثار آن را تایید می‌کند. بنابراین آثار قلم و گفتار خبرنگار در حوزه خبر و اطلاع رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی اگر صادقانه باشد عبادت بزرگی محسوب می‌شود، عنوان کرد: اطلاع رسانی از مهمترین نیازهای هر جامعه است  و خبرنگاران در این امر خطیر نقش تعیین کننده دارند. خبرنگاران چشمان بیدار جامعه برای بیان واقعیت‌ها هستند و در تبیین و تفهیم مشکلات مردم نقشی برجسته دارند .

این دکترای حقوق بین الملل تصریح کرد: خبر و اطلاع رسانی و بیان واقعیت‌ها و انعکاس آنها در جامعه نقش مهمی در دنیای ارتباطات امروز دارند. جایگاه خبرنگاران بواسطه ارتباط با مردم و پیگیری مطالبات و بیان مشکلات آنان و از طرفی بیان خدمات و دستاوردهای نظام در جامعه قابل احترام است . متاسفانه اهمیت خبرنگاران با توجه به ماهیت کاری و حرفه ای که دارند در جامعه به خوبی شناخته نشده است.

وی با بیان اینکه خبرنگاری یک رسالت است و راهی است که در آن وظایف سنگینی نهفته است، گفت: شخصیت واقعی خبرنگار، حقوقی است نه حقیقی و نمی‌توان رسالت او را در یک شغل تعریف کرد. خبرنگار شخصیتی است جریان‌ساز که جایگاه او در تاریخ و جریان‌های تاریخ ساز بشری نهادینه شده است. زبانش شمشیر بران و گویای وجدان عمومی اجتماع بشری است و بیانش روشنگر هر واقعیت اجتماعی و نگاه و منش او هستی بخش حوزه رسانه و خبرآفرینی است.

وی تاکید کرد: خبرنگار نمی‌تواند یک شخصیت عادی باشد چرا که او شریان‌های حیاتی اخبار، احساسات و انتظارات مردمی را با چشم حرفه‌ای می‌بیند و زمینه اطلاع رسانی و آگاهی جامعه و فرهنگ سازی عمومی را فراهم می‌سازد .

حبیبی با بیان اینکه خبرنگار شخصیتی است که  با جوشش و پویش اخبار و اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در جامعه زنده است و با خبررسانی و تلاش در عرصه فرهنگ سازی  و تحول در افکار عمومی، حیاتی دوباره به اجتماع می‌بخشد، گفت: خبرنگار در گرما و سرما و در آرامش و نابسامانی‌ها و در هر جا و هر مکانی در راستای تکالیف حرفه‌ای خویش حضور می‌یابد تا در مسیر رسالت خود نقش آفرین باشد.

وی بیان کرد: با توجه به حساسیت و شکنندگی جایگاه خبرنگاران باید شخصیت اجتماعی، انسانی و حرفه ای آنان در همه جوامع مورد احترام قرار گیرد و حریم حقوقی و قانونی آنها مورد احترام واقع شود. نظام قانونی مرتبط با حرفه آنها باید همواره با جامعیت تمام بروز رسانی شده و مورد حمایت قرار گیرد و نباید از تصمیمات حقوقی و سیاسی لازم برای تامین آرامش و امنیت مورد نیاز این شغل شریف و پُر خطر پرهیز کرد.

وی تصریح کرد: خبرنگاران به لحاظ ارتباط تنگاتنگی که با لایه‌های اجتماعی و مردم دارند و از طرفی مردم هم به خبرنگاران اعتماد دارند و همین امر در تحکیم امنیت اجتماعی تاثیری مهمی دارد. خبرنگار مدافع حقوق مردم و تصویرگرِ تحولات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است و نقش موثر او در هر زمانی غیرقابل انکار است . نقش مثبت و منفی خبرنگار در ثبت و ضبط مشاهدات و تحولات و خبرسازی در موضوعات مختلف عنصر کارآمدی است که از ارزش والایی برخوردار است.

این حقوقدان حوزه بین الملل گفت: خبرنگار شخصیتی است که در ایفای رسالت خود جستجوگری سریع، پژوهش‌گری عمیق، خطرپذیری هدفمند و قانونمندی نکته بین است و اندیشه او با فوریت و ضرورت دمساز است و همگام با ضرورت‌های اجتماعی و فوریت‌های حرفه‌ای واقعیات را به حیطه نگارش در می‌آورد.

وی، برخورداری از مهارت‌های تخصصی در نویسندگی و امر پژوهش و بهره‌مندی از دانش حقوقی، فرهنگی، رسانه‌ای و داشتن نوآوری‌های حرفه‌ای را از شاخصه‌های یک خبرنگار موفق دانست و گفت: خبرنگاری هر چند از مشاغل ویژه و دارای پیامدهای زیانباری برای خبرنگار است ولی باید پذیرفت که خبرنگار در طول تاریخ سیاسی اجتماعی دنیا همواره در جایگاه قابل احترامی قرار داشته است .

حبیبی ادامه داد: خبرنگار باید با راستی و صداقت در مسیر استیفای حقوق مردم و در جهت آگاه سازی جامعه تلاش کند. تبیین دقیق واقعیت‌ها و بیان حقیقت، هدف اصلی یک خبرنگار متعهد و حرفه‌ای است. وجود خبرنگار باید به زیور شنیدن و انتقاد مناسب آراسته باشد و نباید احساسات غیر کارشناسی خویش را در تبیین وقایع و اطلاع رسانی خویش دخالت دهد. خبرنگار باید در تدوین، گزارش و بیان حرفه‌ای اخبار، عدالت رسانه‌ای را رعایت کند.

وی گفت: شاخصه مهم خبرنگار این است که به خوبی با فرهنگ، آداب و رسوم و علائق فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و موازین حقوقی و قانونی فعالیت رسانه‌ای خویش آگاه است و از هرگونه کپی برداری و سرقت ادبی و نقض حقوق مالکیت معنوی همکاران خویش و دیگران پرهیز می‌کند .

به گفته این کارشناس حقوق بین‌الملل، تکسونگری و نگاه حذفی و تهاجمی شخصیت خبرنگار را در جامعه رسانه‌ای متزلزل می‌کند و  باید از ایجاد استبداد رسانه‌ای و سیاسی پرهیز کند و به دیدگاه‌های مخالف خویش احترام قایل شود.

وی ادامه داد: در رسالت شغلی خبرنگاران نباید تحریف و تخریب اخبار و وقایع، وجود داشته باشد. در فعالیت‌های حرفه‌ای باید نسبت به تمامی تحولات و وقایع داخلی و بین‌المللی حساس شود و در تقویت هم اندیشی و همکاری با خبرنگاران سایر حوزه‌ها و تعامل بین رسانه‌ها  تلاش وافر داشته باشند.

وی بیان کرد: جامعه خبرنگاری شهرستان ساوه و زرندیه همواره در مقام بیان و توصیف وقایع اجتماعی از نگاه کلیشه‌ای و تشدید حساسیت‌ها و ادای نقش‌های مجازی و پنهان غیرخبرنگاری دوری جسته‌اند، در حوزه خبرسازی از حاشیه سازی‌های ناروا، چاپلوسی‌ها و مصلحت‌گرایی‌های انتفاعی به دور بوده‌اند. احترام به حقوق افراد و مردم و رعایت جنبه‌های خصوصی حریم اشخاص و عدم تخریب اذهان و تکریم و احترام به وجدان عمومی جامعه از خصوصیات بارز آنهاست ، آنها زبان گویای واقعیات جامعه ما هستند.

حبیبی تاکید کرد: نظر به اهمیت و جایگاه خبرنگاران و ارزش خدمات آنها و نیز مخاطرات مختلف پیش روی آنان، ضرورت دارد ساز و کارهای حرفه‌ای، رسانه‌ای و قانونی مناسب و پایدار در جهت تقویت حقوق و نظام صنفی و خواسته‌های مشروع و قانونی آنان ایجاد شود.

وی گفت: به خبرنگاران پیشنهاد می‌کنم در راستای تقویت‌، تحکیم و دفاع از این شغل مقدس و به منظور استفاده از تجارب خبرنگاران حرفه‌ای داخلی و بین المللی و رسانه‌ای در جهت آموزش، تربیت، تقویت و توسعه نظام رسانه‌ای "خانه خبرنگار" را در ساوه تاسیس کنند.

وی ادامه داد: ایجاد ارتباط با تشکل‌ها در چهارچوب فعالیت‌های صنفی و قوانین و مقررات کشور،  همکاری با انجمن‌های صنفی و نهاد های خصوصی و دولتی در جهت اعتلای جایگاه خبرنگاران ، انجام تحقیقات اجتماعی و ارائه نظرات مشورتی در مسائل اجتماعی و فرهنگی و... تسهیل امور مرتبط با مسائل رفاهی و حقوق خبرنگاران و ایجاد مکانیسم‌های مالی مختلف و تقویت وضعیت شغلی  می‌تواند از طریق خانه خبرنگار پیگیری شود. 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: