• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-7784-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

معاون استاندار مرکزی:

50 دستگاه اتوبوس جدید معطل مصوبه شورای شهر اراک است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی گفت: با وجود اینکه شهرداری بر ورود اتوبو‌س‌های جدید به ناوگان اتوبوسرانی شهر اراک اصرار دارد، اما تحقق این مهم برای مصوبه شورای شهر معطل مانده‌ است.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، مهدي زنديه‌وكيلي در سومين جلسه كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هواي اراك در سال ٩٧ در خصوص علل كاهش روزهاي ناسالم در اراك طي سه سال اخير بيان كرد: در سال جاري روند كاهش روزهاي ناسالم بخشي مربوط به انجام اقدامات در راستاي طرح جامع كاهش آلودگي بوده و بخش موثري نيز مربوط به كاهش ريزگردهاي خارجي و بهبود شرايط جوي است.

وي آلودگي اصلي طي سال‌هاي اخير را ناشي از ذرات كمتر از ٢.٥ ميكرون دانست و افزود: در حال حاضر آلاينده مسئول ذرات كمتر از ٢.٥ ميكرون نيست، اما در نيمه دوم هر سال به دليل بروز پديده اينورژن شاهد آلاينده‌هاي co2 و ناكس و ... بودیم و حتي ريزگردهاي pm2 و pm10 با منشاء دروني را داشتيم و اگر سوخت مازوت نيروگاه از دسترس خارج نمي‌شد همچنان با آلايندگي گوگرد مواجه بوديم.

زنديه‌وكيلي در خصوص بازنگري طرح جامع كاهش آلودگي هواي اراك بیان کرد: طرح در سال 1384 با مشاوره دانشگاه اصفهان و شناسایی منشاء آلودگی و تعیین سهم هر کدام از آلاینده‌ها و تعریف برنامه اجرایی به تصویب هیات وزیران رسید و طی این سال‌ها اثربخشی اقدامات انجام شده به کاهش روزهای آلوده و ناسالم در اراک ختم شده است.

وی تصریح کرد: پس از گذشت 10 سال از تصویب طرح و تغییرات ایجاد شده در شرایط شهر اراک، ضرورت بازنگری طرح مشهود بود به همین دلیل بررسی مجدد آلاینده‌ها، تعیین منشا و سهم هرکدام مدنظر قرار گرفت، اما متاسفانه تاکنون مشاور اقدام مثبتی در این راستا انجام نداده است، مشاور توسط محیط زیست انتخاب شد و ناظر بر بازنگری طرح دانشگاه اراک است که به دلیل عدم پیشرفت مناسب بازنگری طرح توسط مشاور به نظر می‌رسد که ناظر خوب عمل نکرده است و لازم بود حداقل بر تعیین شرح خدمات طرح تاکید می‌کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی با بیان اینکه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در ابتدای امر سهم آلاینده صنایع را 52 درصد و خودروها را 48 درصد بیان کرد، افزود: مسلما با توجه به تغییر حاصل شده به واسطه اجرای طرح طی 14 سال اخیر سهم صنعت در این آلودگی باید کمتر شده باشد و این کاهش باید توسط مشاور در بازنگری طرح تعیین و مشخص شود.

وی در ادامه به وضعیت ترافیکی شهر اراک و ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و افزود: در تابستان 96 که به عنوان معاون عمرانی استان سمنان مشغول فعالیت بودم، رئیس شورا و شهردار اراک برای خرید اتوبوس‌های فاقد آلودگی به این استان سفر کردند، با وجود قراردادهای متعدد شرکت تولیدکننده اتوبوس، به اصرار شهردار و رئیس شورای شهر اراک که خواستار تحویل سریع اتوبوس‌ها بودند، تعدادی از اتوبوس‌ها تا پایان شهریور 96 و مابقی نیز تا پایان اسفند سال گذشته تحویل شهرداری اراک شد، اما در حال حاضر حدود یک سال است که این اتوبوس‌ها در پارکینگ شهرداری مانده است و معطل یک مصوبه شورا هستند و هر روز نیز بحث جدیدی مطرح می‌کنند.

زندیه‌وکیلی اضافه کرد: برای تسریع در امور تصمیم گرفته شد که برای مدتی سازمان همیاری شهرداری بهره‌بردار این 50 دستگاه اتوبوس شود که شورای شهر مجدد به این موضوع رای موافق نداد و ظاهرا تصور کردند که به این واسطه نفعی به سازمان همیاری می‌رسد درصورتی که تنها تلاش این است که این اتوبو‌س‌ها وارد ناوگان شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین بختیاری فرماندار اراک تصریح کرد: 50 دستگاه اتوبوس خریداری شده متاسفانه در پروسه اداری گرفتار شده است و لازم است که ظرف 2 هفته آینده وارد ناوگان اتوبوسرانی شهرشود، در حال حاضر مردم به لحاظ کیفیت، سیستم گرمایشی و سرمایشی از وضعیت اتوبوس‌ها نارضایتی دارند و باید اتوبوس‌ها جدید به سرعت به ناوگان تزریق شود.

در این جلسه معاون زیربنایی و حمل و نقل شهری شهرداری اراک نیز با بیان اینکه طبق مصوبات کارگروه، شهرداری موظف به خرید 100 دستگاه اتوبوس است که 50 دستگاه آن خریداری شده و آماده ورود به ناوگان است، اما با وجود برگزاری 3 مرحله مزایده تقاضایی صورت نگرفته است که امید است تا پایان ماه وارد ناوگان شوند، همچنین خرید بیش از هزار دستگاه تاکسی گازسوز باید انجام می‌گرفت که تاکنون 600 دستگاه تاکسی گازسوز وارد ناوگان حمل و نقل شهری شده است.

محمدرضا خسروی افزود: ناوگان فعلی حمل و نقل عمومی شهر اراک کاملا گازسوز است، اما مشکل اینجاست که کمتر از 40 درصد خودروهای سطح شهر در زمان مقرر برای دریافت معاینه فنی مراجعه می‌کنند که لازم است در این راستا تدبیری اتخاذ شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: