• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-7884-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

کاهش 70 درصد آلودگی هوای اراک در مقایسه با سال95
در حال حاضر میقان کانون ریزگرد نیست

کاهش 70 درصدی روزهای ناسالم اراک در مقایسه با سال 95

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: نسبت به سال 95 آلودگی هوا و تعداد روزهای ناسالم اراک 70 درصد کاهش یافته است.

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، رضا میرزایی در سومين جلسه كارگروه طرح جامع كاهش آلودگي هواي اراك در سال ٩٧ با ارائه گزارشی در خصوص وضعیت آلودگی هوای شهر اراک عنوان کرد: 51 روز ناسالم اراک در 5 ماهه نخست سال 95 به 24 روز در سال 96 و به 15 روز در سال 97 رسیده است که این امر نشان از کاهش 70 درصد روزهای ناسالم اراک طی 3 سال اخیر است.

 وی با بیان اینکه روزهای ناسالم تنها برای گروه‌های حساس بوده است، افزود: بیشترین روزهای ناسالم با 2 روز در فروردین‌ماه و تیرماه سال جاری با 4 روز به ثبت رسیده است.

میرزایی با تاکید بر اینکه بررسی تاثیر آلاینده‌ها در سلامت مردم در حوزه کاری محیط زیست نیست و باید دانشگاه علوم‌پزشکی این موضوع را دنبال کند، گفت: در سال 95 تنها در تیرماه 27 روز ناسالم که ناشی از ریزگردهای خارجی بوده است به ثبت رسیده است، اما با خروج دیگ‌های قدیمی شرکت ایرالکو از مدار طی سال 95 و 96، افزایش کیفیت سوخت توزیعی و جلوگیری از استقرار صنایع آلاینده و آب‌بر در استان شاهد کاهش روزهای ناسالم در سال 97 هستیم.

وی اضافه کرد: وضعیت پتروشیمی و پالایشگاه به لحاظ آلایندگی مناسب است، همچنین با اقدامات شرکت آب منطقه‌ای، آب در فصول غیر زراعی در رودخانه‌ها جاری و به تالاب میقان رسیده است و در حال حاضر این تالاب کانون ریزگردها محسوب نمی‌شود و همچنین 185 واحد ذوب ضایعات اطراف شهر نیز در حال رسیدگی هستند.

مشاور بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک خوب عمل نکرده است

به گزارش ایسنا، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی در این جلسه با اشاره به بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک و برگزاری جلسات کمیته تخصصی در این خصوص گفت: متاسفانه بازنگری انجام شده توسط مشاور دارای ایراداتی در حوزه شرح خدمات است و قرار بر این است که مشاور طی 10 روز آینده در بحث شرح خدمات کار کند و برنامه‌ اجرایی ارائه کند.

رقیه یادگاری افزود: اگر روش تحقیق مشاور مورد تایید کمیته باشد که کار ادامه می‌یابد در غیر این صورت قرارداد فسق و مشاور جدید به کار کرفته می‌شود، تلاش ما انجام کار کیفی است و مشاور باید در این راستا به بهترین شکل عمل کند.

داده‌ای برای انجام مطالعات آلودگی در اختیار نیست

در این جلسه مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نیز بیان کرد: به دلیل زندگی شهری، تردد وسایط نقیه و فعالیت صنایع همیشه آلودگی هوا وجود دارد اما تغییرات آن حاصل تغییرات شرایط جوی است که باعث کاهش و یا افزایش روزهای آلوده و ناسالم می‌شود.

مرتضی ذوالفقاری با بیان اینکه در کنار تغییرات جوی اقدامات مدیریت صورت گرفته در کاهش روزهای ناسالم در اراک در مقایسه با سال 95 و 96 موثر بوده است، گفت: در حال حاضر هیچ داده‌ای برای انجام مطالعات وجود ندارد بلکه مطالعات کنونی براساس مدل‌سازی انجام می‌شود که مبنی بر رفتار جو به همراه داده‌های ساده در حوزه آلودگی هواست.

وی با تاکید بر اینکه باید بپذیریم که داده طولانی‌مدت و بررسی مدت‌دار تاکنون انجام نشده است و تازمانی که تجهیزات لازم در این راستا تهیه نشود نمی‌توان داده لازم را در اختیار داشت و تحقیقات نیز بی‌فایده خواهد بود، افزود: امروز برخی از مشاوران بحث استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای را در بحث آلودگی هوا مدنظر دارند درصوریت که نمی‌توان به این اطلاعات اکتفا کرد.   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: