• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-1387-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

استاندار مرکزی:

47 درصد اعتبارات عمرانی استان در چهارماهه نخست امسال جذب شده است

استاندار مرکزی گفت: 47 درصد از مجموع اعتبارات عمرانی تخصیص یافته به استان در چهارماهه نخست امسال جذب شده است .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی ، سید علی آقازاده در شورای اداری استان با بیان اینکه استان مرکزی طی 4 ماهه نخست امسال در شاخص های اقتصادی، اجتماعی و عمرانی نسبت به چهارماهه نخست سال گذشته رشد فزاینده ای داشته است، گفت: صادرات غیر نفتی استان در چهار ماهه نخست امسال نسبت چهارماهه سال گذشته 18 درصد افزایش داشته است که این رقم بالغ بر 367 میلیون دلار است .

وی ادامه داد: علیرغم اینکه استان مرکزی همچون سایر  استان های کشور امسال با بحران کم آبی مواجه بوده و میزان نزولات آسمانی استان با 25 درصد کاهش روبرو بوده است، ولی خوشبختانه استان در حوزه تولیدات محصولات کشاورزی بالاخص گندم با افزایش نسبت به سال قبل مواجه بوده است .

استاندار مرکزی با اشاره به افزایش جذب اعتبارات عمرانی استان در سال جاری گفت: طی چهارماه نخست امسال توانستیم 47 درصد از کل اعتبارات استان که به استان تخصیص یافته، جذب کنیم در صورتیکه در سال گذشته از مجموع اعتبارات عمرانی تخصیص یافته به استان، 42 درصد آن جذب شد .

آقا زاده با اشاره به اینکه در روز اول تحریم آمریکا علیه کشورمان قرار داریم، گفت: خوشبختانه با اقدامات موثری که در دولت تدبیر و امید صورت گرفته امروز شاهد کاهش نرخ ارز و طلا در کشور بودیم و همانطور که ریاست جمهوری در سخنان خود در شب گذشته گفتند، قیمت دلار و ارز تا فروردین  ماه 98 برای کالاهای اساسی کشور افزایش نخواهد داشت، که همین امر باعث برگشتن آرامش به بازار می شود .

آقا زاده بیان کرد: پروژه های عمرانی استان در حال تکمیل و پیشرفت است که تا پایان سال جاری اکثر آنها به بهره برداری خواهد رسید، این اقدامات به عنوان شاخص در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب مطرح است که باعث دلگرمی مردم و انگیزه بیشتر مسئولین برای توسعه کشور خواهد شد .

وی گفت: دولت الکترونیک یکی از اهداف مهم دولت تدبیر و امید بوده است، که در استان برای رسیدن به این هدف اقدامات مثبتی صورت گرفته که می توان به سامانه ارتباط مسئولین اشاره کرد که از این به بعد مسئولین شهرستان ها بصورت ویدئو کنفرانس در جلسات استان حضور خواهند داشت، که همین امر باعث بهره وری بیشتر و صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد .

استاندار مرکزی با اشاره به سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی در کشور گفت: این نهاد انقلابی در کشور و استان مرکزی منشا خدمات ارزنده ای در سطح کشور بوده است و کارهای بسیار قوی در حوزه علوم انجام داده است بطوریکه در جهاد دانشگاهی استان مرکزی که بنده شخصا از آن بازدید کردم، اقدامات موثری در کاهش ناباروری صورت گرفته و با صرف هزینه کم بیش از 90 درصد مشکل ناباروری افراد حل شده است .

به گزارش ایسنا محمد رفیعی، رئیس پارک علم و فن آوری استان مرکزی در ادامه این جلسه گفت: پارک های علم و فن آوری یکی از ابزارهای مهم ایجاد توسعه پایدار هستند و توجه به مفهوم زیست بوم فناوری در استان یکی از اهداف پارک علم و فن آوری استان در تحقق توسعه پایدار است .

وی ادامه داد: در پارک علم و فن آوری استان به دنبال این امر هستیم، که با استفاده از جایگاه خود اقدامات ویژه در حوزه فن آوری انجام دهیم تا مولفه های زیست بوم فناوری در استان به درستی ایجاد شود .

رئیس پارک علم و فن آوری استان بیان کرد: استان مرکزی دارای 182 واحد فعال در پارک علم و فن آوری است که در سال گذشته بالغ بر 2 میلیون 537 هزار دلار صادرات شرکت های دانش بنیان این پارک بوده است .

به گزارش ایسنا،  دیلمی رئیس بنیاد نخبگان استان مرکزی نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه استان مرکزی دارای بیش از 3 هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ است، گفت: بر این اساس استان به عنوان قطب صنعتی کشور شناخته می شود که در حوزه اقتصادی و صنعتی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بالایی است. استان مرکزی دارای دانشگاه های متعددی است که همین امر باعت شده استان از لحاظ ظرفیت های علمی دارای جایگاه  و ظرفیت های قابل توجهی باشد .

وی ادامه داد: قبل از تاسیس بنیاد نخبگان در استان 58 نفر از تسهیلات بنیاد نخبگان کشور استفاده کردند و در 5 سال عمر بنیاد نخبگان در استان بالغ بر 400 نفر از نخبگان در حوزه ایده پردازی و غیره حمایت شده اند .

رئیس بنیاد نخبگان استان در پایان با اشاره به تحقیقی که توسط بنیاد نخبگان در خصوص رصد آمار نخبگان استان صورت گرفته است، گفت: نتایج این تحقیق نشان می دهد 50 درصد نخبگان استان که از تسهیلات بنیاد نخبگان استفاده کرده اند، از استان خارج شده اند، 8 درصد نخبگان استان که تحت حمایت بنیاد نخبگان هستند، جویای کار بوده و همچنین 60 درصد نخبگان استان که فارغ التحصیل شده اند، از موقعیت شغلی خود راضی هستند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: