• پنجشنبه ۱۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-10184-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

رئیس علوم پزشکی شهرستان:

اولویت توسعه درمانی ساوه، احداث بیمارستان جایگزین بیمارستان شهید مدرس است

رییس دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: اولویت توسعه درمانی این شهرستان، احداث بیمارستانی جدیدی جایگزین بیمارستان شهید مدرس است .

به گزاش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر عباس نیک روش در آئین بزرگداشت روز خبرنگار در نشستی با خبرنگاران ساوه و زرندیه با اشاره به قدمت بیش از 40 سال بیمارستان شهید مدرس ساوه اظهار کرد: این بیمارستان با توجه به برخورداری از 162 تخت بستری، زیرساخت مناسب بعنوان بیمارستان اصلی شهر را ندارد و پاسخگوی حجم مراجعات درمانی نیست .

وی با اشاره به ساخت بیمارستان جایگزین که از سالهای گذشته در قالب مصوبه دولت در دستور کار حوزه سلامت شهرستان قرار داشته است، گفت: از آنجاکه قرار بر این بوده است بخش اعظمی از هزینه احداث این بیمارستان به صورت خیرساز تامین شود اما عدم تحقق تعهد، احداث این مرکز درمانی را متوقف کرده بود که با پیگیری های صورت گرفته در دو سال اخیر کار مطالعات و واگذاری زمین انجام و هم اکنون احداث این مرکز، اولویت اصلی حوزه درمان شهرستان است تا ظرفیت مناسبی برای ارائه خدمات داشته باشیم .

وی تصریح کرد: قطعا با توجه به محدودیت منابع مالی در کشور باید از ظرفیت خیرین در احداث این مرکز استفاده کنیم تا در یک بازه زمانی قابل قبول بیمارستان جایگزین بیمارستان شهید مدرس احداث شود .

رئیس علوم پزشکی ساوه در خصوص واگذاری بیمارستان خصوصی حضرت فاطمه (س) به بخش دولتی گفت: بیمارستان حضرت فاطمه (س) با برخورداری از 100 تختخواب که در فاز دوم به 220 تخت افزایش می یابد یک پتانسیل مطلوبی برای افزودن به بخش دولتی است و واگذاری این بیمارستان به بخش دولتی باید با کار کارشناسی از سوی وزارت بهداشت و با سیاستگذاری از سوی مقام عالی وزارت صورت گیرد .

وی افزود: بزودی با حضور مدیرکل منابع فیزیکی وزارت بهداشت و درمان در ساوه و بررسی کامل و امکان سنجی واگذاری این بیمارستان نظر نهایی از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود .

نیک روش در ادامه با تاکید بر اینکه سهم وزارت بهداشت در نقشه سلامت کشور 25 درصد است،افزود: 75 درصد عوامل موثر بر سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست و باید سایر دستگاهها مداخله داشته باشند .

وی گفت: به عنوان مثال اگر امنیت جاده‌ها افزایش یابد قطعا آمار تصادفات و مصدومیت های جاده ای کاهش خواهد یافت و حجم مراجعات به مراکز درمانی کمتر خواهد شد. تشدید آسیب‌های اجتماعی نقطه شروعی برای مراجعه به مراکز درمانی است از این رو مشارکت همگانی برای تامین سلامت و کاهش بار مراجعات به مراکز درمانی الزامی است .

رئیس علوم پزشکی ساوه در ادامه به تشکیل مجمع سلامت شهرستان اشاره کرد و گفت: بزودی این مجمع فعالیت خود را به عنوان بازوی توانمند اجرایی دانشکده در ارتقای سلامت جامعه با قوت بیشتر ادامه خواهد داد .

وی در ادامه با تاکید بر اینکه خبرنگاران دغدغه‌مندانه به مسایل و رویدادهای جامعه می‌پردازند، گفت: خبرنگاران بازوان حمایتی حوزه سلامت هستند و نقطه مشترک آنان ارایه خدمات به مردم است که موجب افزایش سرمایه اجتماعی و قوام و بقای جامعه می‌شود .

وی تصریح کرد: انعکاس نقاط مغفول و کمبودها از سوی رسانه‌ها ضمن تقویت حس مسوولیت پذیری با حمایت رسانه‌ها  به تقویت سرمایه‌های اجتماعی منجر خواهد شد .

قائم مقام دانشکده علوم پزشکی ساوه در حوزه اجتماعی نیز از خبرنگاران به عنوان شرکای اجتماعی خیرین حوزه سلامت یاد کرد که نقش بسزایی در حوزه اجتماعی بخش سلامت دارند .

مرتضی صبوحی در ادامه گفت: در حوزه اجتماعی طی یکسال گذشته بالغ بر 320 میلیون تومان در بیمارستان شهید مدرس، 130 میلیون تومان در بیمارستان 17 شهریور به نیازمندان کمک شده است و بالغ بر 11 میلیارد تومان از طریق مردم برای خرید تجهیزات حوزه اجتماعی اهدا شده است .

وی کلنگ زنی پایگاه سلامت زاویه از توابع زرندیه با هزینه ای بالغ بر 200 میلیون تومان، پایگاه سلامت عاشورا با هزینه ای بالغ بر 120 میلیون تومان و راه اندازی 10 کانون محله ای در ساوه و زرندیه و نیز راه اندازی ساختمان مولفه های اجتماعی را از جماه مهمترین اقدامات حوزه اجتماعی دانشکده علوم پزشکی ساوه است .

اکرم نوری مسئول روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی ساوه نیز گفت: بروز و تشدید بیماری های های غیرمسری به شیوه زندگی مردم بر می گردد و این نوع بیماری ها در سنین نوجوانی بروز می کند که عمده ترین آن چاقی مضمن و ابتلا به فشار خون است .

وی خواستار ارتقای سواد سلامت مردم، کاهش استرس های روزانه و تغییر شیوه زندگی و نیز ترک دخانیات برای کاهش میزان این بیماری ها شد و گفت: آگاهی بخشی، تغییر نگرش و رفتار از الزامات کاهش بیماری های غیرواگیر است .

نوری به نقش رسانه ها به عنوان بازوان حمایتی حوزه سلامت در ارتقای سواد سلامت و آگاهی بخشی اشاره کرد و گفت: به هر میزان که سطح آگاهی های مردم افزایش یابد به همان میزان بیماری ها کاهش خواهد یافت .

در این مراسم با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از تلاش های خبرنگاران فعال در حوزه سلامت تجلیل بعمل آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: