• جمعه ۱۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-10484-5
  • خبرنگار : 10146
  • منبع خبر : ----

مدیرعامل ایسنا خطاب به خبرنگاران:

نسبت به آنچه می نویسید متعهد باشید/قلم متعهد، ماندگار است

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا با تاکید بر ضرورت متعهد بودن خبرنگاران نسبت به خبر گفت: باید نسبت به آنچه می نویسید متعهد باشید چراکه قلم متعهد، قلم ماندگار است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علی متقیان در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان محلات افزود: روز خبرنگار روز گرامیداشت شهید صارمی و روز گرامیداشت قلم است. شهید صارمی هم به جهت اینکه انسان بزرگی بود و هم به جهت راهی که انتخاب کرد، اسوه خبرنگاران است.

وی اظهار کرد: از آنجا که شهید شاهد است، نامگذاری روز خبرنگار به نام یک شهید به این معناست که همواره شاهدی بر قلم داریم.

مدیر عامل خبرگزاری ایسنا با اشاره به مقدس بودن قلم خاطرنشان کرد: اسلام دین خواندن، قلم زدن، نوشتن و آموختن با قلم است. سرو کار خبرنگاران نیز با قلم است و قلم را معیار قرار داده اند.

وی با اشاره به بعثت پیامبر اکرم گفت: پیامبری که به مکتب نرفته بود با دستور خواندن، فکر کردن، قلم به دست گرفتن و نوشتن، رسالت نبوی خود را آغاز کرد .

متقیان همچنین گفت: حضرت رسول اکرم ( ص) پیام الهی را از طریق جبرئیل امین دریافت کرد و به مردم رساند و ما جبرئیل و پیامبر را امین می دانیم چراکه هر چه می گویند صادق و درست است .

وی شغل خبرنگاری را به نوعی شغل انبیا دانست و بیان کرد: پیامبر بواسطه جبرئیل از سوی خداوند برای مردم پیام آورد و خبرنگاران از جانب انسان که جایگاه خلیفة اللهی دارد خبر آورده و انتشار می دهند .

متقیان در بیان وظایف یک خبرنگار اظهار کرد: بزرگترین افتخاری که خداوند از طریق قلم به خبرنگاران هدیه کرده این است که از رسول خدا بیاموزیم و امین و امانتدار باشیم. این اولین قدمی است که باید برای خبر برداریم، باید جهت آنچه که می گوییم را تعیین کنیم، اینکه برای رضای خدا قلم می زنیم یا برای رضایت انسان ها.

وی در ادامه افزود: انسان جانشین خدا در زمین است، اما در همین زمین انسان های شیطان صفتی نیز وجود دارند که کفر و عناد می ورزند و آنچه خدا خواسته عملیاتی نکرده اند. نکته مهم برای یک خبرنگار این است که پیام رسان و رسول کدام انسان باشد، انسان الهی یا انسان شیطانی. البته هر دو دسته خبرساز هستند، خبر منتشر می کنند و حاملان خبر و خبرنگاران را نیاز دارند، همه خبرنگاران هم با امکانات مساوی قلم در دست دارند، اما آنچه خبرنگاران را از یکدیگر متمایز می کند در نحوه تفکر آنهاست.

متقیان همچنین گفت: وقتی قلم در دست می گیریم باید نیت خود را مشخص کنیم چرا که بر نفس خود بصیر هستیم و بر آنچه انجام می دهیم آگاهیم پس باید راهمان را مشخص کرده و یکی از دو مسیر الهی یا شیطانی را برگزینیم. انتخاب کنیم که آیا پیام قلم ما امیدبخش و نشاط آور است یا سیاه و زرد و ناامیدکننده، بویژه اینکه هر دو پیام آور شیطانی و الهی به یک وسیله مجهز هستند و آن قلم است، بر این اساس کار برای خبرنگار بسیار مشکل است.

وی با توجه به نکات گفته شده، کار خبرنگاری را دشوار و مسئولیت خبرنگاران را بسیار سنگین عنوان کرد و افزود: خبرنگار باید به آثار قلم خود و آنچه می نویسد توجه داشته باشد.

متقیان خبرنگاران را امین شهر و شهروندان و قابل اعتماد شهر دانست و خاطر نشان کرد: رسالت امین شهر بودن باید توسط خبرنگاران به انجام برسد. خبرنگار موظف است که حق بنویسد و امانتدار باشد، به شنیده ها توجه نکند و آنچه می بیند و از صحت و سقم آن آگاه است را منتشر کند، باید نسبت به آنچه می نویسیم متعهد باشیم چراکه قلم متعهد، ماندگار است.

وی با تاکید بر اینکه خبرنگاران روزی خود را از قلم نمی گیرند بلکه آنرا از صاحب قلم که خداوند متعال است دریافت می کنند، پس باید مواظب باشند که قلم شان به مزد نشود، گفت: قلم خبرنگار نباید در اختیار متمولان و چاپلوسانی قرار بگیرد که آنرا در خدمت رسیدن به اهداف خود می خواهند.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم استقلال فکری خبرنگاران و پرهیز آنان از وابستگی فکری گفت: مسئولیت ما صداقت، امانت، درست نویسی و حفظ آبروی مسلمانان است، چرا که حرمت انسانها از کعبه بالاتر است و باید بدانیم که قلم خبرنگاران می تواند حرمت انسانها را بشکند یا آنان را بزرگ بدارد.

وی با بیان اینکه ما با دنیای مردم سروکار داریم و خبر یک خبرنگار می تواند جایگاه دنیایی افراد را تغییر دهد، افزود: به آثار اخباری که منتشر می شود بیندیشیم و یادمان باشد که نباید دین و قلم خود را به دنیای دیگران بفروشیم.  

متقیان بر ضرورت رعایت صداقت در خبررسانی تاکید کرد و گفت: دروغ گفتن در اسلام مذمت شده و باید سعی کنیم از این مقوله فاصله بگیریم، زیرا آلوده شدن رسالت مقدس خبرنگاران به دروغ، این رسالت را زیر سوال خواهد برد. اگر قلم خبرنگار حق مظلوم را بگیرد و ظالم را سر جای خود بنشاند اجر معنوی و دنیوی برای او در پی خواهد داشت.

وی تهیه مستندات برای خبر و توجه ویژه به تیتر اخبار به جهت تاثیرگذاری و ماندگاری آن را مورد تاکید قرار داد و گفت: از گردهمایی امروز این پیام برداشت می شود که مجموعه مدیریت شهری محلات خواهان رشد و ارتقای این شهر و آرامش مردم آن هستند و خبرنگاران باید با چشمان بینا و قلم توانای خود به کمک مدیریت شهری آمده و به توسعه شهری کمک کنند، بنابراین رسالت خبرنگاران برای معرفی شهر به دیگران خطیرتر از مسئولین شهری است.

وی با بیان اینکه خبر باید تاثیرگذار باشد و نه مخرب، گفت: خبرنگار باید محرم باشد و در انتشار خبر مصلحت کشور را در نظر بگیرد، متاسفانه امروز با فعالیت شبکه های مجازی خبر به ملعبه دست این و آن تبدیل شده است و در این شرایط خبرنگارانی که از پشتوانه رسانه های رسمی برخوردارند باید هوشمندانه عمل کنند.

وی بر لزوم رعایت تحمل در خبر و راستی آزمایی اخبار قبل از انتشار آنها تاکید کرد و گفت: خبرنگار باید در خصوص اخبار تحقیق و بررسی کرده و سپس نسبت به انتشار اخبار اقدام کند. شغل خبرنگار شغل انبیاست و خبرنگار متعهد است که همچون پیامبر امین، امین و امانتدار باشد و باید به آینده خبری که منتشر می کند بیندیشد.

وی اظهار کرد: همه ما دارای فکر و گرایش سیاسی هستیم، اما در خبر باید فراجناحی عمل کرده و به واقعیات توجه کنیم. همچنین باید این مطلب را در نظر بگیریم که صحت و دقت مهمتر از سرعت انتشار خبر است و خبر با واقعیت همراه است و تحلیل با اندیشه.

به گزارش ایسنا، در خاتمه این مراسم از خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان محلات تقدیر بعمل آمد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: