• پنجشنبه ۲۲ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-12584-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

استاندار مرکزی:

آموزش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حوزه دانش آموزی تقویت شود

 

استاندار مرکزی بر لزوم تقویت آموزش های پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه دانش آموزی تاکید کرد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با بیان اینکه بحث های اجتماعی، بحث های چالش بر انگیزی است، گفت: موضوعات اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است و این اهمیت به گونه ای است که شخص مقام معظم رهبری هم به کاهش این معضلات و آسیب های اجتماعی تاکید فراوانی داشته اند و به شخصه خیلی از اقدامات کاهش آسیب های اجتماعی را مدیریت می کنند .

وی گفت: بحث های اجتماعی، بالاخص وظایفی که به دستگاه ها برای کاهش معضلات اجتماعی محول شده است، همیشه چالش بر انگیز بوده و دارای حساسیت است .

استاندار مرکزی تاکید کرد: بسیاری از کانال های فارسی زبان در فضای مجازی به این مسئله می پردازند که ایران جزو کشورهای افسرده جهان است، در صورتی که که طبق آمار و گزارشات تخصصی، آمریکا جزو 7 کشور افسرده دنیاست و صدا و سیما و دیگر رسانه ها باید آمار درست و واقعی را در این خصوص برای مردم عنوان کنند.

آقازاده ادامه داد: در همین کانال ها آمریکا را بهشت برین جلوه می دهند، در صورتی که طبق آمارسازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی آمریکا در بسیاری از حوزه های اجتماعی دچار آسیب ها و چالش های بالایی است. باید نیمه پر لیوان را ببینیم. اگر هم مشکلی به نام افسردگی در کشور وجود دارد باید تلاش کنیم این افسردگی در کشور ریشه کن و رفع شود، اما به گونه ای نباشد که ناخواسته کشوری که دشمن ماست را نزد افکار عمومی بهشت برین جلوه دهیم و کشور خودمان را زیر سوال ببریم .

وی گفت: درخصوص آمار ایدز نیز کشور ما نسبت به کشورهای آمریکا، اروپا و ... خیلی پایین است، هر چند که نباید میزان مبتلایان به ایدز در کشور 5.8 در هر 100 هزار نفر باشد، ولی خوشبختانه آمار ایدز در کشورمان زیر نرم جهانی است و باید برای کاهش این آمار تلاش کرده و مردم جامعه و ارزش های اعتقادی را تقویت کنیم .

استاندار مرکزی با اشاره به صحبت های مدیر کل آموزش و پرورش استان که عنوان کرده بود سال گذشته فعالیت های حوزه پیشگیری و کاهش آسیب، مورد حملات عده ای از کانال ها در فضای مجازی و افرادی در داخل استان قرار گرفته است، گفت: اگر آموزش های لازم در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی را در مدارس به دانش آموزان آموزان ارائه ندهیم، آمار آسیب ها و معضلات اجتماعی در جامعه به شکل قابل توجهی بالا می رود .

آقازاده تاکید کرد: دلسوزان جامعه خودشان را به موج بعضی از سایت هایی که دائما افسردگی و نا امیدی را به جامعه تزریق می کنند، نسپرند. استانداری و آموزش و پرورش استان مرکزی سال گذشته آماج حملات این افراد، کانال ها و سایت ها بود. در حالی که که اگر آموزش های لازم در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در دوران مدرسه و دانشگاه ارائه نشود آمار آسیب ها و معضلات اجتماعی بالا می رود، اگر جلوی این آموزش ها گرفته شود، در جامعه فاجعه اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: اگر این آموزش ها نباشد و ما مدام از بیان این آموزش ها و ارائه آن به دانش آموزان و افراد جامعه خجالت بکشیم و به خاطر برخی مسائل این آموزش ها را ارائه و بیان نکنیم و مهمتر از همه افراد جامعه بالاخص دانش آموزان را نسبت به این موضوعات بی اطلاع بگذاریم، باعث بروز آسیب های فراوانی در جامعه خواهد شد .

استاندار مرکزی با بیان اینکه این آموزش ها باید از جایی شروع شود، گفت: خیلی از مباحث اجتماعی حساس است، خیلی از افرادی هم که هم اکنون بر عدم ارائه این آموزش ها به دانش آموزان تاکید دارند، از دلسوزان هستند، ولی نیاز است همه با هم در قالب یک کار کارشناسی، بررسی کنیم که کجا باید چه اقداماتی را انجام داد، اگر این اقدامات به موقع انجام شود، جلوی خیلی از این خطرات، جرائم، جلوی خیلی از آمارهای منفی در جامعه گرفته خواهد شد .

آقا زاده تاکید کرد: توقف این اقدامات به خاطر عده ای که ناآگاه یا دلخوش به یکسری افکار و عقاید بوده و نمی خواهند با واقعیت ها و شرایط روز جامعه روبرو شوند، کار خطایی است. کارگروه امور اجتماعی باید در بحث آموزش ها بالاخص در بیماری هایی همچون ایدز، بیماری قلبی و عروقی و غیره وارد شود .

استاندار مرکزی در پایان بیان کرد: برخی از تعارفات در جامعه ما نباید مانع از ارائه آموزش های لازم به نوجوان و جوانان در رابطه با پیشگیری از رفتارهای ناهنجار شود. باید در زمینه علل خودکشی و عوامل آن تحقیقات و پژوهش هایمان کامل شود.

به گزارش ایسنا، حسن طاهر احمدی رییس علوم پزشکی استان نیز در این کارگروه با بیان اینکه جامعه نیاز به امید و آرامش دارد، گفت: با مخفی کردن مشکلات وضعمان بهتر نمی شود، بلکه باید نسبت به وضعیت موجود در حوزه خودکشی استان و غیره آسیب شناسی لازم صورت گیرد و درصدد درمان آن باشیم. متاسفانه یکی از مهلک ترین و خطرناک ترین بیماری های قرن که تا به امروزه هم درمان موثری برای آن پیدا نشده است و شاید بتوان گفت به عنوان بلای قرن مطرح است، بحث ویروس HIV و بیماری ایدز است .

وی ادامه داد: ویروس HIV مثبت با بیماری ایدز تفاوت بسیار زیادی دارد، زمانی به فردی واژه HIV مثبت اطلاق می شود، که فرد مبتلا به ویروس HIV شده، ولی علائمی را از خود بروز نداده است، ولی زمانی فرد دچار بیماری ایدز می شود که علائم ظاهری در بدنش ظاهر شده باشد. متاسفانه ویروس HIV و بیماری ایدز تمام بدن را درگیر می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: متاسفانه 90 درصد مبتلایان به ویروس HIV و بیماری ایدز در کشورهای جهان سوم هستند و در کشورهای آفریقایی شیوع زیادی دارد. انتقال این بیماری از 4 طریق طریق صورت می گیرد، که شامل تزریق های غیر بهداشتی، روابط جنسی حفاظت نشده، تزریق خون های آلوده و انتقال این بیماری از سوی ماداران باردار مبتلا، به نوزادان است .

طاهر احمدی با بیان اینکه آمار مبتلایان به این بیماری در کشور ما خوشبختانه نسبت وضعیت متوسط دنیا بهتر است، اما با توجه به وجود بیماران HIV مثبت شناخته نشده، آمار موجود در کشور بیشتر از آنچیزی است که در حال حاضر عنوان می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با تاکید بر اینکه وضعیت استان مرکزی در حوزه مبتلایان به این ویروس و بیماری، نسبت به متوسط کشوری بسیار بهتر است، گفت: متاسفانه شیوه انتقال این ویروس از تزریقی به روابط جنسی محافظت نشده در حال تغییر است که این مسئله خطرناک است. زمانی عمده انتقال این ویروس در کشور و استان مرکزی از طریق تزریق های غیر بهداشتی معتادین بود ولی متاسفانه به تدریج درصد انتقال این ویروس از راه رفتارهای پرخطر بیشتر می شود که این امر یک زنگ خطر جدی است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: بیش از هر زمانی نیاز است به مرکز کاهش آسیب زنان توجه و حمایت های ویژه صورت گیرد، زیرا در این مرکز سعی می کنیم به زنان آسیب دیده و در معرض آسیب پوشش بهداشتی، مشاوره ای و غیره  ارائه شود .

طاهر احمدی گفت: خوشبختانه متوسط آمار خودکشی کشور، نسبت به متوسط آمار خودکشی در جهان و آمار خودکشی استان نسبت به آمار متوسط کشوری پایین است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی غلامرضا فتح آبادی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز با بیان اینکه تمام آسیب های اجتماعی استان از طریق نرم افزار GIS تحلیل شده است، گفت: این تحلیل در قالب بانک جامع آسیب های اجتماعی استان تدوین شده است. تعداد مبتلایان به ویروس HIV در جهان بر اساس اطلاعاتی که سازمان های جهانی اعلام کردند، 600 میلیون نفر است که از این تعداد 72 درصد زن و 48 درصد مرد هستند.

وی ادامه داد: تعداد مبتلایان به ویروس HIV در کشور بر اساس آخرین آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده، 37 هزار و 650 نفر است که از این تعداد 17 درصد بانوان و 83 درصد مردان هستند.

 به گزارش ایسنا، حسین بختیاری فرماندار اراک نیز در ادامه این جلسه گفت: آمار واقعی ایدز در دنیا همچون کشور ما پنهان است، بالاخص در کشور ما افراد از اعلام بیماری خود خودداری می کنند و همین امر باعث می شود بخشی از موارد شناسایی نشده باشد به همین دلیل است که روش های علمی جهانی می گوید آمار واقعی افراد مبتلا به این بیماری چند برابر افراد شناسایی شده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عواملی که آمار این بیماری را پنهان می کند اینست که علائم این بیماری بعد از مدت ها خود را نشان می دهند و حتی در آزمایشات اولیه امکان دارد به دلیل اینکه فرد در مرحله پنجره قرار دارد، این علائم نمایان نشوند و بطور متوسط بین یک الی 10 سال برای هر بیمار طول می کشد که علائم بیماری مشخص شود.

فرماندار اراک با اشاره به اینکه هر مبتلا به این بیماری می تواند تعدادی از افراد را مبتلا کند، گفت: اعتیاد تزریقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری است ولی به دلیل اینکه آمار اعتیاد تزریقی در کشور در حال کاهش است، آمار ابتلا به این بیماری از طریق روابط جنسی محافظت نشده کم کم جای ابتلا از طریق اعتیاد تزریقی را می گیرد و براین اساس باید بدنبال چاره و راهکار برای پیشگیری هرچه بیشتر بود.

به گزارش ایسنا، شهریار فولادوند افزود: متاسفانه آموزش و پرورش استان سال گذشته در حوزه ارائه آموزش های پیشگیرانه در بخش آسیب های اجتماعی مورد هجمه افرادی که مغرض نیستند ولی مانع هستند واقع شد و این مسئله باعث خدشه وارد شدن به حیثیت دستگاهی همچون آموزش و پرورش و تعرض به شخصیت های متدینی همچون معلمان شد.

وی با تاکید بر نقش موثر معلمان در آگاه سازی دانش آموزان نسبت به آسیب هایی که آنان را تهدید می کند و نحوه پیشگیری از آنها ادامه داد:وقتی بحث آموزش و پیشگیری از یکی از آسیب ها در حوزه دانش آموزی مطرح می شود، ذهن ها معطوف به یک مسئله می شود و عنوان می کنند که آموزش و پرورش به دنبال اجرای فلان برنامه و سند است. مردم باید نسبت به آسیب ها و بیماری هایی همچون ایدز آگاه شوند.

فولادوند بیان کرد: سال گذشته به هیچ عنوان آموزش پیشگیری حوزه دانش آموزی در استان نداشته ایم، فقط مدرسین آموزش و پرورش را آموزش می دادیم که اگر بشود با رعایت ملاحظات صد درصدی در حد فهم دانش آموز و بگونه ای که منجر به آسیب برای او نشود، ارائه آموزش ها را در دستور کار قرار دهند ولی به دنبال برخوردهای سال گذشته این کار را متوقف کردیم و اگر امسال روال همچون سال قبل باشد وارد ارائه این آموزش ها نخواهیم شد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: اگر واقعا عزمی در ارائه آموزش های پیشگیری از آسیب های اجتماعی به دانش آموزان استان وجود داشته باشد باید سایر دستگاه ها و نهادها بالاخص سازمان تبلیغات و نهادهای دینی کمک کنند این آموزش ها در مدارس اجرا شود.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: