• یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-2185-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

"برج خاموشی" تفرش مسقف می شود

رئيس گروه حفظ و احياي محوطه هاي تاريخي استان مركزي گفت: برج خاموشی مربوط به دوره ایلخانی در قلعه خلچان تفرش با اعتبار 600 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی مسقف می شود .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، اسماعیل شراهی در جمع خبرنگاران افزود: برج خاموشی قلعه خلچان در محله ای به همین نام قرار دارد. این برج به صورت مدور در میان یک قلعه ساخته شده است . به غیر از نمونه برج‌های خاموشی متاخر دوره قاجار در یزد، کرمان و ری، برج خاموشی تپه قلعه خلچان تنها برج خاموشی کشف شده است. این دخمه تنها دخمه مسقف زرتتشتیان در دوره اسلامی در ایران است. همچنین این برج خاموشی دوره ایلخانی خلا وجود دخمه های زرتشتیان بین دوره ساسانی تا قاجار را پر می کند.

وی افزود: شهروندان زرتشتی همزمان با دوره ایلخانی در منطقه تفرش شیعی احساس امنیت می‌کردند و به‌عنوان یک شهروند با حفظ تمامی حقوق شهروندی زندگی توام با آرامشی داشته‌اند و می توان حضور زرتشتیان به عنوان یک اقلیت مذهبی در یک منطقه شیعه نشین را حاصل روحیه مساوات، برابری و آزادی مذهبی مردمان شیعی منطقه تفرش و نشانی از مسالمت این دو گروه مذهبی دانست.  

رئیس گروه حفظ و احیای محوطه های تاریخی استان مرکزی در پایان گفت: در راستای حفاظت از این بنای تاریخی در برابر عوامل محیطی، این محوطه تاریخی  با اعتبار 600 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی مسقف می شود تا این میراث مهم تاریخی از آسیب دور بماند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: