• یکشنبه ۲۵ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-2285-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

تکمیل عملیات مرمت خانه حاج آقا محسن عراقی نیازمند اعتبار 50 میلیاردی

مرمت خانه حاج آقا محسن با اعتبار ی بالغ بر 3 میلیارد ریال در حال انجام است اما برای مرمت کامل این بنا به 50 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: خانه تاریخی حاج آقا محسن عراقی یکی از شاخص ترین بناهای دوره قاجاریه در شهر اراک  است که در سال 87 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید. خانه های تاریخی به عنوان شناسنامه معماری دوره های مختلف یک کشور معرفی می شوند چرا که یکی از مهم ترین میراث فرهنگی، معماری و تاریخ یک منطقه به شمار می روند.

وی افزود: عملیات پاکسازی محوطه، مرمت اضطراری فضاهای داخلی خانه، آوار برداری، سبک سازی، بام سازی، تخلیه آوار بخش حوض خانه و حوض حیاط مرکزی با اعتباری بالغ بر 3 میلیارد ریال در سال جاری در حال انجام است اما برای مرمت کامل این بنا اعتباری بالغ به 50 میلیارد ریال مورد نیاز است.

حسینی در ادامه اظهار کرد: کمبود اعتبار برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی یکی از مشکلاتی است که میراث فرهنگی استان مرکزی با آن مواجه است اما با این وجود، با تمام بضاعت از گنجینه های بی بدیل این استان حفاظت می کنیم.

و خاطرنشان کرد: همپوشانی دستگاه های دیگر مانند شهرداری یک اصل در حفظ این آثار است زیرا در حقیقت این بنا پس از مرمت به یک جاذبه گردشگری شهری بدل می شود. همکاری بنیاد خیریه محسنی و آموزش و پرورش به عنوان مالکان اصلی این بنا نیز مسئله دیگری است که امیدواریم هرچه سریع تر میسر شود. البته وراث دارای نگاه بسیار فراخی هستند و ضمن همکاری با این اداره کل بر احیا این بنا نیز تاکید دارند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: