• سه شنبه ۲۷ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-2785-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

"معرفی کتاب"

نامیرا، از قصه تا مقتل

در حوزه‌‌ای كه با عنوان ادبيات داستانی عاشورایی می‌‌شناسيم داستان‌ ها و رمان‌هایی نوشته شده كه يكي از آنها "ناميرا" است.

ناميرا به نوشته "صادق كرميار" پس از چاپ، به ‌سرعت مخاطبان خود را يافت و به چاپ‌های متعدد رسيد كه يكی از دلايل اين اقبال، بي‌شك مضمون آن بوده است.

نامیرا داستانی شخصیت‌‌محور است، رمانی با خرده روایت‌‌هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم‌‌ها.

این روزگار است که آدم‌‌ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می‌‌گذارد و نویسنده‌ نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست.

نویسنده‌، کتاب را به سبک رمان‌های کلاسیک با شروعی آرام آغاز و تصویرسازی می‌کند، شخصیت‌ها را یک به یک  وارد داستان می‌کند، سپس آنها را معرفی کرده و با داستان پیش می‌‌برد.

نامیرا اسیر اختلاف روایت‌های تاریخی نشده و البته از عقبه‌ تحقیقی درستی بهره برده است. این رمان از سوی انتشارات کتاب نیستان در سال 88 به چاپ رسید، که به دلیل جذابیت داستانی و سبک متفاوت داستانی، علاقمندان خود را سریع پیدا کرده و هم‌اکنون به به چاپ 22 رسیده و اگر به شمارگان بیش از 200 هزار نسخه برسد، رکورد فروش کتب مرتبط در حوزه عاشورا را می‌شکند.

چرا ناميرا پر فروش شد؟

رمان نامیرا کتابی است که دست بر روی یکی از مهمترین و پرکشش‌ترین اتفاقات تاریخ اسلام گذاشته است. اتفاقی که در آن حرامیان و مسلمانان و مشرکان با هم یکی می‌شوند و بر بهترین خلق خدا هجوم می‌‌آورند.

داستان نقل شده در کتاب داستانی است که انتهای آن برای همه مخاطبان اثر مشخص است ولی نکته‌ای که باعث می‌‌شود تا مخاطب آن پای کتاب بنشیند و با داستان آن تا انتها همراه شود، نگاه اصولی نویسنده به واقعه عاشورا و استفاده درست از عناصری چون عشق و گره‌های داستانی مناسب و به‌جا در میان خرده روایت‌‌های نقل شده در جریان اصلی قصه است.

چقدر از نامیرا واقعی است؟

پرداخت شخصيت‌های فرعي در رمان ناميرا، از خلاقيت‌های نويسنده است. جايی كه عموم نويسندگان سراغ واقعه‌ اصلي رفته‌اند، نويسنده‌ ناميرا شخصيت اصلي داستانش را در حاشيه‌ واقعه پرداخته و پس از آن نيز،‌ شخصيت‌های ديگر را در داستان دخيل كرده است.

بیش از هرچیز اسم كتاب است كه خواننده را مشغول می‌کند؛ ابتدا به ذهن می‌‌رسد نامیرا فقط اسمی هنری است كه برای جلب مخاطب انتخاب شده و ناشر و نویسنده خواسته‌‌ ابهام داستان را زیاد كنند، اما كتاب را كه تا انتها بخوانی، معلوم می‌‌شود نامیرا ریشه در مفهوم "كل یوم‌ عاشورا و كل ارض كربلا" دارد. مفهومی كه می‌‌گوید، پهنه سرزمین كربلا به اندازه كل زمین وسعت پیدا كرده و عاشورا همیشه نمیراست.

اين اثر درباره دختر و پسر جواني است كه بين سرداران بزرگ براي حمايت از امام حسين(ع) و يزيد ترديد دارند، در ادامه داستان اين دو جوان طي استدلال‌های مختلف به حقانيت امام حسين(ع) پي می‌برند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: