• چهارشنبه ۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-1184-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سهم 15 میلیارد تومانی استان مرکزی از اعتبارات آبخیزداری/تخصیص 2 میلیارد تاکنون

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به تخصیص 2 میلیارد تومان اعتبارات آبخیزداری به استان مرکزی، سهم کلی استان از این منابع مالی را 15 میلیارد تومان عنوان کرد.

عبدالحسین محمدی در ‌گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، عنوان کرد: 15 میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار بابت عملیات آبخیزداری از صندوق توسعه ملی به استان مرکزی اختصاص یافته است که تاکنون 2 میلیارد تومان تخصیص یافته و مابقی نیز تا 2 ماه آینده تخصیص می‌یابد.

وی با بیان اینکه اجرای پروژه‌های آبخیزداری در تمامی شهرستان‌های استان و 22 حوضه آبخیز در استان آغاز شده است، این پروژه‌ها را شامل عملیات‌های بیولوژیک، بیومکانیک و مکانیک دانست.

محمدی با اشاره به اینکه تلاش داریم که پروژه‌ها تا ایام دهه مبارک فجر اتمام یافته و افتتاح شوند، گفت: در بخش آبخیزداری با توجه به شرایط خشک و نیمه‌خشک کشور و بحث کم‌آبی تصمیم بر این است، برای کنترل کم آبی و تغذیه سطح آب سفره‌های زیرزمینی از طریق عملیات آبخیزداری اقدام شود که بر همین اساس رقمی از سوی صندوق توسعه ملی تسهیم و به استان‌ها تخصیص یافته است.

وی هدف اجرای پروژه‌ها را مدیریت حوضه آبخیز دانست و بیان کرد: تمامی عملیات‌های آبخیزداری در حوضه دیده شده است تا در حد توان مشکلات آبی مناطق و حوضه رفع شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی فرسایش خاک، وقوع سیلاب و هرزآب و کاهش سطح سفره‌های آب زیرزمینی را از جمله مشکلات کنونی در حوضه‌های آبخیز عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در خشکسالی‌های اخیر پوشش گیاهی تحت تاثیر قرار گرفته است، عملیات‌های آبخیزداری تاحدودی به جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی کمک می‌کند، همچنین کنترل هرزآب‌ها نیز ممکن می‌سازد.

محمدی تصریح کرد: در دهه‌های اخیر سیلاب خسارت زیادی به حوضه آبخیز وارد کرده است و عملیات‌های آبخیزداری تاثیر مثبتی بر کنترل سیلاب‌ها دارد به طوری که سالانه هر هکتار عملیات آبخیزداری 520 مترمکعب آب را ذخیره می‌کند که این امر به تغذیه سفره‌های زیرزمینی کمک شایانی خواهد کرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: