• پنجشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3091-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ----

فرماندار خبر داد:

افزایش 40 درصدی خرید گندم شازند در سال زراعی 97-96

فرماندار شازند گفت: خوشبختانه میزان گندم خریداری شده در سال زراعی 97-96 معادل 61 هزار تن است که نسبت به خرید 45 هزار تنی سال زراعی گذشته 40 درصد افزایش داشته است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، مصطفی عرب در جلسه کمیته آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان، حفاظت از منابع آب را موضوعی بسیار مهم و حیاتی عنوان کرد و افزود: اولویت اول ما تامین آب مصارف خانگی و در وهله دوم، کشاورزی است.

وی با بیان اینکه مصرف آب در جامعه ما بی رویه و بیش از دو برابر استاندارد جهانی است، گفت: فرهنگسازی در این حوزه یکی از ضروریات است و در جوامع شهری و روستایی باید نسبت به ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدررفت آن اقدام شود تا در نهایت به کاهش مشکلات و حفظ منابع آبی موجود بینجامد.

عرب میانگین مصرف آب در برخی روستاها را بسیار زیاد عنوان کرد و افزود: در حوزه کشاورزی نیازمند استفاده از روش های جدید آبیاری و بهبود مکانیزاسیون هستیم، البته دولت اقدامات، حمایت ها و اعتبارات خوبی را در حوزه بهبود شرایط آبیاری و استفاده از روش های نوین آبیاری کشاورزی در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه بخش اعظم منابع آبی در حوزه کشاورزی استفاده می شود، اظهار کرد: روش غرقابی منسوخ شده و با این روش به نتیجه مطلوب نمی رسیم. از طرفی حفر چاه های متعدد مجاز و غیرمجاز در عرصه کشاورزی اقدامی است که در آینده مشکلات بسیاری را در حوزه تامین آب برای ما ایجاد خواهد کرد.

عرب بر لزوم بهره وری منابع آبی در حوزه صنعت نیز تاکید کرد و افزود: باید زمینه راه اندازی صنایع های‌تک در شهرستان، استان و کشور فراهم شده و صنایع کم‌آب‌بر را توسعه دهیم. امروز نمی توان صنعت پرآب‌بر ایجاد کرد چراکه توسعه اینگونه صنایع که با هدف رفع مشکل اشتغال ایجاد می شوند می تواند در آینده به بروز مشکلات دیگری بینجامد.

وی خواستار توجه متولیان صنعت، آب و محیط زیست به این مسئله در جریان صدور مجوزهای صنعتی شد.

عرب در ادامه یکی از عمده مباحث مطرح در حوزه کشاورزی را مسئله امنیت غذایی دانست و افزود: سند امنیت غذایی در سطح استان در حال تدوین است و در سطح شهرستان نیز باید سیاست و راهبرد مشخصی در این حوزه وجود داشته باشد.

وی به مشکلات و تعارضاتی که بین منابع طبیعی و کشاورزان در بحث اراضی وجود دارد نیز اشاره کرد و گفت: کمیسیون رفع تداخلات در این حوزه فعال شود چراکه این مسئله به دغدغه مهمی برای کشاورزان تبدیل شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تولید گندم در شهرستان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه خوشبختانه میزان گندم خریداری شده در سال زراعی 97-96 معادل 61 هزار تن است که نسبت به خرید 45 هزار تنی سال زراعی گذشته 40 درصد افزایش داشته است.

وی تولید گندم و خودکفایی در این حوزه را امری مهم در دستیابی به امنیت غذایی دانست و گفت: این بخش باید تقویت شود و در این راستا افزایش بهره وری و آموزش و ترویج بسیار مهم است و در این بستر تقویت تجهیزات برداشت و استفاده از روش های بهتر، سهل الوصول تر، ارزان‌تر و کارآمدتر کاشت، داشت، برداشت و آبیاری باید مورد توجه قرار گیرد.

فرماندار شازند یکپارچه سازی اراضی کشاورزی را در دستیابی به اهداف این حوزه بسیار مهم عنوان کرد و گفت: شوراها باید به این موضوع ورود کرده و مسئولان را در ترویج این رویکرد در میان کشاورزان یاری کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: