• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-7584-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

905 هکتار از اراضی خلع‌ید شد/بازنشستگی نیمی از نیروهای منابع‌طبیعی استان مرکزی

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: نیمی از نیروهای منابع‌طبیعی استان مرکزی طی سال‌های اخیر بازنشسته شدند و این امر منجر به کمبود نیروی انسانی در این مجموعه شده است.

عبدالحسین محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به اینکه در بحث رفع تصرف و جلوگیری از تخریب اراضی ملی خوشبختانه تعداد پرونده‌ها در سال جاری نسبت به 2 سال اخیر روند کاهشتی داشته است، افزود: در 6 ماهه نخست سال جاری تعداد 139 فقره پرونده معادل هزار و 539 هکتار در این راستا تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه از کل پرونده‌های متشکله، 83 فقره معادل 905 هکتار از اراضی خلع‌ید و رفع تصرف شده است، گفت: در بحث چرای غیرمجاز، دام خارج از ظرفیت، خارج از فصل و فاقد پروانه در مراتع استان نیز 17 فقره پرونده شکایت برای 23 هزار و 625 راس دام تشکیل شده است.

محمدی بیان کرد: در استان مرکزی بین 120 تا 150 روز از سال مناطق ییلاقی و قشلاقی و میان بند(ییلاقی‌قشلاقی) مجاز به چرای دام هستند، در این بازه زمانی با افراد فاقد پروانه چرای دام برخورد می‌شود و یگان حفاظت به صورت مستمر در مناطق حاضر و نظارت دارد.

وی با اشاره به اینکه افراد فاقد پروانه چرای دام و غیرمجاز، همچنین دام‌های مازاد بر ظرفیت مرتع مشمول شکایت می‌شوند، افزود: چند دامدار در شازند، زرندیه و ساوه دامداران عشایری هستند و از قم و لرستان وارد استان می‌شوند که این امر مسبوق به سابقه است که ضابطه‌مند و دارای پروانه هستند، اما دامدارانی نیز هستند که بدون پروانه از استان‌های دیگر وارد اراضی و مراتع استان می‌شوند که با آنها برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه تعداد نیروی انسانی منابع‌طبیعی استان نسبت به سنوات گذشته کم شده است، گفت: 300 نیروی اداره کل امروز به 150 نفر رسیده‌ایم چراکه اکثر نیروها بازنشسته شده‌اند.

محمدی اضافه کرد: استان مرکزی دارای 2 میلیون هکتار اراضی ملی است که برای یک میلیون و 800 هزار هکتار پروانه چرای دام داده شده است و دائما رصد می‌شوند، هر 10 هزار هکتار مرتع نیازمند یک نیروی قرق‌بان است تا مانع ورود دام غیرمجاز، تخریب و تصرف شود، با وجود کمبود نیرو تلاش زیادی برای عدم وقوع تخلفات می شوند، اما گاهی به دلیل کمبودهاشاهد وقوع تخلفات هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: