• دوشنبه ۲۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-3585-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

"شنبه آینده"

"روز اراک" با حضور استاندار و امام جمعه اراک به تصویب می‌رسد

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اراک گفت: "روز اراک" شنبه آینده(28 مهرماه) با حضور استاندار مرکزی، امام جمعه و فرماندار اراک در صحن رسمی شورای شهر تصویب می‌شود.

مرتضی سورانه در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به نامگذاری 28 مهرماه به عنوان "روز اراک" بیان کرد: در زمان فعالیت شورای چهارم شهر اراک و در جلسه شورای مشورتی روسای کلانشهرها تصمیم بر انتخاب روزی برای مراکز استان‌ها گرفته و مقرر شد اینکار براساس ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و مزیت‌های کلانشهرها انجام گیرد.

وی با بیان اینکه کار انتخاب روزی به عنوان روز اراک در شورای چهارم آغاز شد، اما به جمع‌بندی نهایی ختم نشد، افزود: شورای پنجم و کمیسیون فرهنگی این موضوع را مجددا به جریان انداخت و در این راستا به منظور انتخاب بهترین روز از ظرفیت صاحبنظران شهر اراک، اساتید دانشگاه در رشته‌های تاریخ، مدیریت شهری و اراک‌پژوهان استفاده شد.

سورانه تاریخ و زمان تاسیس اولین مدرسه نوین در اراک، راه‌اندازی راه‌آهن، تاسیس دانشگاه، مرکز استان شدن اراک، تاسیس مدرسه سپهداری، روز ثبت ملی بازار تاریخی اراک و روز تولد و آغاز صدارت امیرکبیر را از جمله تاریخ‌های پیشنهادی جهت نامگذاری روز اراک عنوان کرد و گفت: با بررسی‌های انجام شده اجماع غالب بر انتخاب روز آغاز صدارت امیرکبیر در 28 مهرماه بود که نهایتا کمیسیون این روز را به عنوان "روز اراک" مصوب کرد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم بر این بود که روز انتخابی حتما در بهار یا ابتدای پاییز باشد چراکه در این زمان مدارس و دانشگاه‌ها فعال می شوند و شرایط جوی و جغرافیایی نیز جهت اجرای برنامه‌های مختلف مساعد است، عنوان کرد: اراک به عنوان مرکز استان مرکزی یک شهر نخبه‌خیز است و مفاخر بسیاری از این اقلیم برخاسته‌اند به همین دلیل روز صدارت امیرکبیر به عنوان نماد مفاخر و نخبه سیاسی، اجتماعی و مدیریتی که یک برند برای اراک است بعنوان روز اراک انتخاب شد که می‌تواند در معرفی اراک بسیار اثربخش باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر اراک با تاکید بر اینکه نامگذاری این روز قیدی همچون روز ملی، روز استانی یا روز فرهنگی به همراه ندارد، تصریح کرد: نامگذاری روزی به عنوان روز اراک تنها به منظور کمک به غلیان حس تعلق و احیای هویت شهری است که نه صرفا با نگاه به گذشته بلکه به عنوان برندی برای آینده شهر و افزایش ارزش افزوده مورد توجه قرار گرفته است تا بتوان از تمامی ابعاد آن بهره‌مندی لازم صورت گیرد.

سورانه بیان کرد: این روز در کمیسیون به تصویب رسیده است و باید در صحن علنی شورا نیز به تصویب برسد و با توجه به اینکه جلسه رسمی شورا شنبه آینده مصادف با 28 مهرماه است مقرر شده که با حضور استاندار مرکزی، امام جمعه و فرماندار اراک این روز مصوب و در تقویم به ثبت برسد.

 

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: