• دوشنبه ۲۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-3785-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی:

سنگ‌نگاره‌های راونج در معرض تهدید فعالیت‌ یک معدن/توقف فعالیت معدن با دستور دادستان

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با اشاره به فعالیت یک معدن سنگ در محدوده سنگ‌نگاره های راونج دلیجان، از توقف فعالیت این معدن با دستور دادستان خبر داد و گفت: در صورت ادامه فعالیت این معدن سنگ، آسیبی جدی و غیرقابل جبران به سنگ نگاره های راونج وارد خواهد شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران افزود: یک معدن سنگ طی چند روز گذشته در محوطه دره کوه روستای راونج از توابع شهرستان دلیجان فعالیت خود را آغاز کرده و به وضوح می توان گفت ادامه فعالیت آن یک آسیب ملی را در پی خواهد داشت، چراکه مجموعه سنگ‌نگاره‌های این منطقه بسیار متنوع، پراکنده و به لحاظ تاریخی بسیار منحصر بفرد است و شاید دیگر نمونه‌ای از آنها وجود نداشته باشد.

وی افزود: پس از فعالیت این معدن و اعتراض شورای روستای راونج و در ادامه میراث فرهنگی استان مرکزی، تیم کارشناسی به منطقه اعزام شد و طی گزارشی مبسوط شرایط را به دادستان اطلاع داد و وی نیز در اسرع وقت دستور توقف فعالیت این معدن را صادر کرد.

او در ادامه با اشاره به مجوز این معدن گفت: طبق شنیده ها این مجوز 10 سال پیش و در دوره دولت نهم به جهت استخراج سنگ شفق صادر شده است. اما امروز باید اعتراض کرد که به چه قیمت ناچیزی می‌بایست به تاریخ نیاکانمان چوب حراج بزنیم و چگونه می خواهیم پاسخ آیندگان را دهیم؟ اگر چنین اقداماتی در روزگار ما رخ دهد و روند آن متوقف نشود قطع به یقین شرمنده آیندگان خواهیم بود.

حسینی افزود: به هیچ عنوان راضی به ادامه فعالیت این معدن نخواهیم شد و اعلام می کنیم همانطور که پرونده ثبت ملی این سنگ نگاره ها را در دست داشته ایم و مقدمات آن را فراهم کرده ایم، روند ثبت را با شتابی بیشتر و به صورت فوق العاده در دستور کار قرار می دهیم تا این قبیل اقدامات با برخوردهای شدید قانونی مواجه شود.

وی در پایان اظهار کرد: متاسفانه در دولت های نهم و دهم مجوزهای معدنی در استان صادر شد که امروز تهدیدی برای امنیت فرهنگی ماست. در ابتدای دولت تدبیر و امید فعالیت ده‌ها معدن در منطقه آبگرم محلات و غار نخجیر با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی استان متوقف و مجوزهای صادره نیز باطل شد. امروز نیز همین مسیر را ادامه خواهیم داد تا  این روند ناسپاسی نسبت به میراث‌ گذشتگان متوقف شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: