• دوشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-4985-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

اقامتگاه بوم‌گردی خورهه محلات در آستانه بهره‌برداری است

اولین اقامتگاه بوم‌گردی شهرستان محلات در روستای تاریخی خورهه آماده بهره‌برداری است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سیدمحمد حسینی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: روستای خورهه محلات با پتانسیل های فراوان تاریخی و طبیعی همواره مورد توجه گردشگران بوده، اما متاسفانه همواره نبود اقامتگاه، یک ضد تبلیغ برای این روستای زیبا محسوب می شد، از این رو با صدور مجوز احداث اقامتگاه بوم گردی شرایط اقامت برای 20 گردشگر فراهم شد.

وی افزود: با سرمایه گذاری 3 میلیارد ریالی توسط بخش خصوصی این اقامتگاه به بهره برداری می رسد تا زمینه شغلی برای 5 نفر از روستاییان فراهم شود و هم راستا با این اقامتگاه جامعه محلی نیز به لحاظ اقتصادی توانمندتر شود چراکه روستاییان می توانند محصولات و تولیدات بومی خود را به گردشگرانی که مهمان این روستا هستند عرضه کنند به همین دلیل می توان هر اقامتگاه بوم گردی را یک موتور محرک اقتصادی در هر روستا عنوان کرد.

حسینی اظهار کرد: در خورهه نقاط تاریخی گوناگونی قرار دارند که بیانگر پیشینه و سابقه سکونت در این نقطه محسوب می‌شوند. از جمله این نقاط تاریخی می‌توان به محوطه اشکانی، محوطه پیش از تاریخی شهریاری در شرق محوطه اشکانی، بقایای یک قلعه با نام قلعه گبری مربوط به دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی و نیز آثار دیگری از دوره اسلامی از جمله قبرستان دوره اسلامی در سطح محوطه اشکانی و بقعه شاهزاده ابوالقاسم و اسحاق و خواهر آنها حکیمه خاتون متعلق به دوره ایلخانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: يكي از آثار به جاي مانده از معماري دوران اشكاني در خورهه مجموعه بناهایی است که امروزه دیوارهای آن طی کاوش‌های صورت گرفته مشخص شده و پلان بنا به دست آمده است، ضمن آنکه دو ستون سنگی آن همچنان استوار باقی مانده است. ویژگی مهم این اثر که با نام محوطه اشکانی خورهه شناخته می‌شود آن است که از معدود آثار معماری متعلق به دوره پارتی است که در داخل خاک ایران امروزی واقع شده است. مشخصه اصلي این یادمان تاریخی دو ستون به جاي مانده از 6 ستون موجود در گذشته است؛ با سرستون هايی به شکل ایونیک. هر ستون از 6 قطعه تشكيل شده است كه قطر پايين ستون ها 75 سانتي متر و قطر بالاي آن 45 سانتي متر است.

حسینی گفت: در ضلع شرقی بنا ایوان ورودی بنا قرار دارد و ستون‌های 6 گانه بر روی سکویی به عرض یک متر بر روی آن استوار شده‌اند. در پشت ایوان مجموعه  فضاهایی ساخته شده است متشکل از یک اتاق بزرگ در وسط و دو اتاق پیرامونی در دو طرف آن.  بخش مرکزی مجموعه  به یک فضای بزرگ و شماری راهرو و اتاق در اطراف آن تقسیم می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: