• یکشنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-485-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی:

طرح جامع مرمت و احیا بازار اراک در دست تهیه است

طرح جامع مرمت بازار تاریخی اراک در راستای حفاظت، احیا و تعیین کاربری جدید در دست تهیه است تا شاهد ارائه جامع ترین برنامه مرمتی برای این مجموعه تاریخی باشیم.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محسن کریمی در جمع خبرنگاران افزود: در این طرح، انجام مطالعات آسیب شناسی، تعیین عوامل مخل و فرساینده و بررسی وضعیت بام مدنظر است تا بتوان تمام اقدامات مرمتی، عمرانی، زیباسازی و تغییر کاربری ها را طبق اصولی واحد و کارشناسی انجام داد.

وی اظهار کرد: در ادامه این طرح، نقشه برداری دقیق، برداشت کامل وضعیت موجود و تهیه نقشه کاداستر صورت می گیرد تا وضعیت ملکی تمام واحدهای تجاریف اداری، مسکونی و سراها  مشخص شود.

کریمی گفت: جزئیات اجرایی و طرح مرمت و احیای بخش های مختلف بازار و همچنین متره و برآورد در جهت مرمت جامع نیز در این طرح تهیه می شود. برنامه احیای سراها و بخش های دیگر بازار نیز از طریق دسته پیشنهادات تئوری و اجرایی ارائه می شود تا جامع‌ترین برنامه راهبردی مرمت و احیای بازار تاریخی اراک تهیه شود.

بر اساس این گزارش، مجموعه تاریخی بازار اراک نمونه ارزشمندی از شهر سازی اوایل قرن ۱۳ است. این بازار در زمان فتحعلی شاه قاجار(دومین شاه قاجار) در سال ۱۲۲۷ ه.ق توسط یوسف خان گرجی بنا شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: