• دوشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-1891-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سقف تقاضا در بورس برداشته شود/تامين مواد اوليه از هند با تهاتر نفت و گاز

مديرعامل ايرالكو خواستار تامين مواد اوليه آلومينيوم از هند با تهاتر نفت و گاز شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، احمد مجيدي در كارگروه امور اقتصادي و توليدي استان مركزي با محوريت بررسی مشكلات صنايع آلومينيوم استان با اشاره به فعاليت سه صنعت بزرگ توليد آلومينيوم در كشور و توليد سالانه ٣٥٠ هزار تن و فعاليت ١١ هزار كارخانه و كاركاه با ٢٥٠ هزار اشتغال بيان كرد: سال گذشته با عرضه آلومينيوم در بورس ١١ هزار صنعت و واحد توليدي نياز خود را براساس توان خود را از بورس خريداري مي كردند.

وي با بيان اينكه بروز شرايط متفاوت از ابتداي سال جاري هر روز يك مشكل جديد را رقم مي زند، گفت: ماهانه ٣٥ ميليون دلار جهت تهيه مواد اوليه براي ايرالكو نياز است، اما دولت نتوانست اين ارز را تامين كند و ما ناچارا مجبور به تهاتر شمش توليدي خود براي تامين مواداوليه شديم.

مجيدي تصريح كرد: ايرالكو سالانه براي تامين مواد اوليه خود ١٤ ميليارد روپيه و ٦٥٠ ميليون يوان نياز دارد، اما در حال حاضر روپيه‌ هند و يوان چین در بازار نيست.

وي با انتقاد از بخش نامه‌هاي پي در پي كه ٢ تا ٣ ماه زمان شركت و صنايع را درگير لغو بخش نامه مي‌كند و سپس اين پروسه مجدد تكرار مي‌شود، افزود: در حال حاضر ٥ هزار تن آند در بندرعباس است و برخي از مواد اوليه ما نيز روي كشتي است ، بايد پول آن را فراهم كنيم، اما طي مراجعه اخير به بانك توسعه تجارت بيان شد كه ارز مورد نظر در اختيار نيست، اخيرا ١٧ ميليون دلار پول تامين شد تا مواد اوليه تامين شود كه حدود ٨٠ روز است موفق به تامين نياز است و تمام اين عوامل منجر به افزايش قيمت تمام شده شركت شده است و امروز اين قيمت به ٣٤ هزار تومان رسيده است.

مجيدي عنوان كرد: از ١١ هزار واحد توليدي مرتبط با صنعت آلومينيوم تنها ٩٨ واحد مجاز به خريد از بورس دارد و يك اقدام مهندسي شده شكل گرفته است و براي هر  شركت نيز سهميه ماهانه خريد تعيين شده است، قسمت عمده‌اي از ١١ هزار صنايع خرد آلومينيوم در حال از بين رفتن است چراكه مواد اوليه به آنها نمي‌رسند.

وي با تاكيد بر اينكه شركت ايرالكو محدوديت عرصه در بورس ندارد، اما در ابتداي امر بايد سقف تقاضا برداشته شود و اجازه خريد در حد توان و نياز شركت ها داده شود، افزود: سازمان‌هاي نظارتي و بازرسي بايد به صنايع پايين‌دستي كمك كند شركت ايرالكو امكان تامين نيازهاي خرد را ندارد.

مديرعامل شركت آلومينيوم ايران اضافه كرد: براساس سهميه تعيين شده در سال ٩٨ شركت بايد تا پايان امسال ٨٤ هزار تن آلومينيوم در بورس عرضه كند كه تاكنون ٧٠ هزار تن عرضه شده است و هرآنچه عرضه شده است نيز به فروش رسيده و شركت سهم خود را به انجام رسانده است و مشكل حاصل شده ناشي از عدم عرضه توسط شركت المهدي است چراكه بخش قابل توجهي از توليد خود را صادر مي‌كند.

مجيدي خواستار تامين مواد اوليه شركت ايرالكو از طريق تهاتر شد به طوري با صادرات نفت و گاز به هند مواد اوليه وارد شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: