• دوشنبه ۱۴ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-3491-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ارزش صادرات استان مرکزی 7 درصد رشد یافت

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی گفت: ارزش صادرات استان مرکزی در سال جاری نسبت به هفت ماهه نخست سال گذشته 7 درصد رشد یافته است.

سعید فرخی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به آمار صادرات و واردات هفت ماهه نخست سال جاری در استان مرکزی بیان کرد: در سال جاری 11 هزار و 893 فقره اظهارنامه صادراتی در استان مرکزی تشکیل شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد رشد داشته است.

وی وزن خالص میزان صادرات استان طی بازه زمانی مذکور با 8 درصد رشد را 862 میلیون کیلوگرم عنوان کرد و گفت: ارزش دلاری صادرات انجام شده 587 میلیون دلار و برابر با 24 هزار میلیارد ریال بوده است که از نظر ارزش صادراتی رشد 7 درصدی حاصل شده است.

فرخی تصریح کرد: از کل صادرات انجام شده در استان 5 هزار و 137 فقره اظهار نامه به وزن 354 میلیون کیلوگرم به ارزش ریالی 8 هزار میلیارد ریال و ارزش دلاری 195 میلیون دلار مربوط به گمرک ساوه و 635 فقره اظهار نامه به ارزش ریالی 842 میلیارد ریال و ارزش ارزی 19 میلیون دلار مربوط به گمرک منطقه ویژه اقتصادی ایرانیان زرندیه بوده است.

وی 2 هزار و 895 اظهارنامه به ارزش ریالی 4 هزار میلیارد ریال و ارزش دلاری 98 میلیون دلار را مربوط به گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه دانست.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی مقصد صادرات انجام شده را 71 کشور دنیا همچون عراق، افغانستان، ترکیه، ترکمنستان، ارمنستان، تونس و ... عنوان کرد و افزود: اقلام صادراتی شامل انواع هیدروکربورها، پلی اتیلن، شمش، شیشه، بلورجات و ... بوده است.

وی در خصوص واردات صورت گرفته در هفت ماهه نخست سال جاری افزود: در مدت زمان مذکور 102 میلیون کیلوگرم به ارزش ریالی 8 هزار میلیارد ریال و ارزش دلاری 216 میلیون دلار واردات به استان مرکزی انجام شده است که از نظر وزنی 19 درصد و از نظر ارزش وارداتی 2 درصد رشد به ثبت رسیده است.

فرخی گفت: از واردات صورت گرفته 27 میلیون کیلوگرم به ارزش ریالی 2 هزار میلیارد ریال و ارزش ارزی 61 میلیون دلار مربوط به گمرک ساوه و 33 کیلوگرم به ارزش ریالی 4 هزار میلیارد ریال و ارزی دلاری 105 میلیون دلار مربوط به منطقه ویژه اقتصادی کاوه بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی مبدا واردات صورت گرفته ار 51 کشور دنیا همچون چین، ترکیه، آلمان، ایتالیا، هند، یونان، امارات، تایلند، اسپانیا و ... دانست و گفت: عمده واردات صورت گرفته به استان مرکزی شامل انواع ماشین‌آلات، پاکت بسته بندی، پاکت میوه، قوطی آلومینیومی و ... بوده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: