• یکشنبه ۲۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-1885-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

دری نجف آبادی:

گسترش فرهنگ مطالعه نیازمند تلاش همگانی است

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: گسترش فرهنگ مطالعه نیازمند تلاش همگانی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، آیت‌الله دری نجف آبادی در آیین بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار  و تکریم مقام کتابدار که در اراک برگزار شد، با اشاره به اینکه کتاب و کتابخوانی ریشه در نظام خلقت، ذات اقدس احدیت، تعالیم پیامبران الهی و فطرت پاک همه انسان‌ها دارد و در قرآن کریم نیز مورد تأکید قرار گرفته است، گفت: سوره علق، نخستین سوره‌ای است که بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد که به موضوع قرائت اشاره داشته و با خواندن و نوشتن در ارتباط است. از این موضوع درمی یابیم که اسلام از روز اول با کتاب و کتابخوانی پیوند داشته و قرآن کریم در واقع ام‌الکتاب و شامل وحی کامل الهی است.

وی افزود: از گذشتگان کتاب‌های زیادی به ما ارث رسیده که از جمله این کتاب‌ها می‌توان کتاب قانون بوعلی سینا را نام برد که این کتاب خود ام‌الکتاب فلسفی و در واقع گنجی در تاریخ ایران اسلامی است .

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی تا به امروز در راستای احیای کتاب و کتابخوانی تلاش‌های بسیاری شکل گرفته که در حال حاضر باید استعدادیابی انجام شود چراکه امروز نیازمند شعرا، هنرمندان و نویسندگان بزرگ هستیم.

دری نجف آبادی بیان کرد: دفاع در مقابل بیگانگان و بیگانه‌پرستان، دفاع از حق و حقیقت و دفاع از عاشورا و کربلا، عملی است که صاحبان قلم، فکر و فرهنگ باید آن را در شیوه‌های مختلف کتابت وترسیم نمایند و بدانند که این اقدام ارزشمند تا ابد باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کتاب به عنوان یک میراث از گذشتگان برای ما به ارث گذاشته شده در نتیجه باید در حفظ این میراث کوشا باشیم و حفظ و پاسداری از کتاب و تالیف را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی عنوان کرد: کتاب و کتابخوانی ریشه در تعالیم اسلامی دارد و مورد تاکید قرار گرفته است، همه باید برای گسترش فرهنگ مطالعه تلاش کنند و به نهادینه کردن این امر بپردازند، حضور بیش از اندازه در فضای مجازی سبب تلف شدن عمر می‌شود، باید دست به قلم شد و آثار گران بهایی از خود به یادگار گذاشت.

دری نجف آبادی خاطرنشان کرد: ریشه کتابخوانی در  خلقت، ذات اقدس الهی و کتاب های آسمانی است که باید از سرمنشاء آن برای سعادت بشر در دو دنیا بهره گرفته شود، در زمان رسول اکرم کتابت به شکل قوی وجود نداشت، اگر این امکان فراهم بود کتاب های متعدد و ارزشمندی از رسول خدا در دسترس قرار داشت که جامعه بشری می توانست با مطالعه آنها نیازهای خود را بهتر برطرف کند.

امام جمعه اراک ادامه داد: انقلاب اسلامی در ایران سبب بروز تحول بزرگی شد که از جمله این تحولات، تحولات فرهنگی بود. در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تحولات فرهنگی جوانان باید بیشتر وقت خود را به جای سرگرمی در فضای مجازی به مطالعه بپردازند تا از این طریق، آگاهی های بزرگ را کسب کرده و برای خود و جامعه سودمند باشند.

به گزاش ایسنا، در این مراسم از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی و برخی از اصحاب رسانه با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی، استاندار مرکزی، معاون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری، فرماندار اراک، مدیرکل ارشاد، مدیرکل تبلیغات اسلامی، اعضای شورای شهر اراک و دیگر فعالان این عرصه در کانون امام خمینی(ره) اراک تجلیل و تقدیر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: