• پنجشنبه ۸ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-287-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اولین درخت خورشیدی چندمنظوره کشور در اراک رونمایی شد

اولین درخت خورشیدی چندمنظوره کشور با قابلیت 3600 وات‌ساعت ظرفیت ذخیره انرژی در دانشگاه صنعتی اراک ساخته و رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رییس دانشگاه صنعتی اراک در همایش انرژی‌های تجدیدپذیر و رونمایی از اولین درخت خورشیدی چندمنظوره کشور بیان کرد: طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا سال 2040 جمعیت جهان به 9.2 میلیارد نفر می‌رسد که با این افزایش جمعیت، تحولات، بدون تهیه و در نظرگرفتن منابع تولید انرژی ممکن نخواهد بود.

دکتر محسن نجفی با اشاره به تولید گاز co2 فارغ از سهم کشورهای در تولید این میزان گاز، مصارف خانگی، حمل و نقل، صنعت و مراحل تولید انرژی را از 4 منبع تولید این گاز دانست.

وی سهم صنعت در تولید این آلاینده‌ها را ناچیز عنوان کرد و گفت: منابع تولید کننده انواع انرژی خود به تنهایی سهم بسیاری در تولید گازهای مختلف ورودی به هوا دارد، در حال حاضر ضرورت دارد که تولید انرژی باید به سمت توسعه پایدار حرکت کرد چراکه توسعه پایدار اساس حیات طبیعت و جامعه است.

نجفی با بیان اینکه نقطه کلیدی توسعه پایدار تعامل پایدار است و محیط زیست و گازهای گلخانه‌ای در این راستا اهمیت بالایی دارد، افزود: اگر بخواهیم منبع تولید انرژی را به سمت توسعه پایدار ببریم باید شیوه تولید را به سمت شیوه طبیعی طبیعت سوق دهیم.

در این جلسه مدیر طراحی، تولید و اجرای اولین درخت خورشیدی چندمنظوره کشور در این جلسه بیان کرد: این درخت به همت تیمی از متخصصان معماری، عمران، مکانیک و برق دانشگاه صنعیت اراک طی مدت 6 ماه ساخته شده است.

دکتر ابوالفضل حاجی‌زاده‌اقدم تلفیق هنر و مهندسی صنعت، زیباسازی محوطه، ترویج فرهنگ استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، کاهش آلایندگی محیط زیست، تامین روشنایی محوطه تا بیش از 200 مترمربع، امکان شارژ همزمان چندین دستگاه الکترونیکی شامل موبایل، لپ تاپ تا سه روز غیرآفتابی، دارای سیستم هوشمند کنترل با روشنایی و باتری‌ها را از جمله اهداف ساخت این درخت عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این درخت ثبت اختراع شده و به مرحله تجاری‌سازی رسیده است، افزود: این درخت با ارتفاع 5 متر و در مجموع توان پنل‌های 400 واتی و ظرفیت‌ ذخیره‌سازی 3600 وات ساعت انرژی و هشت شاخه پنل مونوکریستال با هزینه 35 میلیون تومان ساخته شده است.

حاجی‌زاده‌اقدم عنوان کرد: این درخت قابلیت استفاده در فضای سبز، پارک‌های شهر، منازل ویلایی دارد و حتی پارک علم‌وفناوری استان مرکزی، سیستان و بلوچستان، چابهار و شهرداری قم خواهان خرید این درخت هستند که با رقم فروش آن 35 میلیون تومان و در صورت افزایش و یا کاهش ارتفاع و تعداد پنل‌های این قیمت تغییر خواهد کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: