• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 979-2492-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

حسینی در گفتگو با ایسنا عنوان کرد:

استان مرکزی در انتظار تخصیص 100 درصدی اعتبارات سفر رئیس جمهور

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی خواستار تخصیص 100 درصدی اعتبارات سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان مرکزی شد.

محمد حسینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، به سازوکار لازم به منظور افزایش سهم اعتبارات استان مرکزی با توجه به اینکه جزو استان‌هایی از کشور به شمار می‌رود که مقدار قابل توجهی مالیات به خزانه دولت واریز می‌کند، اشاره کرد و افزود: تاکنون حدود 65 درصد از اعتبارات سفر هیئت دولت به استان مرکزی به طور کامل تخصیص یافته و ابلاغ شده است و در صورت تخصیص کامل این اعتبارات کمک قابل توجهی برای تکمیل طرح‌های نیمه تمام در استان مرکزی خواهد شد.

وی به اعتبارات طرح‌های ملی قابل اجرا در استان اشاره کرد و افزود: لیستی از طرح‌های ملی در حال اجرا توسط سازمان برنامه و بودجه در سطح استان تهیه شده است و در جلسه ای با حضور نمایندگان و مسئولان استانی مورد بررسی قرار گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به بودجه انقباضی کشور در سال آینده اشاره کرد و گفت: باید به گونه‌ای اعتبارات ملی را جذب و هدایت کرد که گام اساسی و جدی در خصوص تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام استانی که با بودجه ملی اجرا می‌شود برداشته شود که اقدامات اولیه برای عملیاتی شدن آن در حال انجام است.

وی به بخش دیگری از اعتبارات که تحت عنوان اعتبارات استانی است اشاره کرد و افزود: موضوع اعتبارات استانی (جدول شماره 10) از چند قسمت تشکیل می‌شود که در مرحله اول براساس شاخص هایی است که در سطح کشور سنجیده می‌شود و بر مبنای این شاخص‌ها اعتبارات استان‌ها تخصیص می یابد.

حسینی به بالا بودن میانگین شاخص‌های استان مرکزی نسبت به متوسط کشوری در حوزه‌های گوناگون اشاره کرد و افزود: علت پائین بودن میزان اعتبارات استانی، برخورداری از این شاخص‌هاست که جزو نقاط قوت استان به شمار می رود ولی در مجموع پائین بودن اعتبارات به دلیل برخورداری از شاخص‌ها با نگاه توسعه‌ای منافات دارد.

وی ادامه: به عنوان مثال وقتی یک فردی توان دویدن دارد باید به او اجازه داد تا همچنان با همان سرعت و توانی که دارد به دویدن خود ادامه دهد نه اینکه این دونده توانمند را از حرکت متوقف کنیم تا بقیه نفراتی که با فاصله‌ای بیشتر در حال دویدن هستند به او برسند. استان مرکزی نیز حکم دونده پیشتاز را دارد و باید اجازه داد با سرعت مسیر توسعه‌ای را البته با حمایت متناسب با ظرفیت‌های موجودی که دارد بپیماید.

این نماینده مردم در خانه ملت، تاکید کرد: سه مولفه جمعیت، وسعت و شاخص های استانی ملاک توزیع اعتبارات در سطح کشور است که انتظار نمایندگان و مسئولان استانی تجدید نظر در شاخص‌های تعیین شده برای استان مرکزی به منظور افزایش سهم اعتبارات این استان است.

وی به اعتبارات متوازن یا همان اعتبارات ماده 180 سابق نیز اشاره کرد و گفت: در این ردیف اعتباری نیز شاخص‌های استان مرکزی نسبت به متوسط کشوری بالاتر است و پیگیر افزایش سهم استان از این ردیف اعتباری هستیم.

حسینی جدب بیشتر اعتبارات مناطق محروم را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: بسیاری از شهرستان‌های استان نظیر کمیجان، شازند،خنداب، خمین، تفرش و فراهان از شرایط اولیه‌ محروم هستند که با پیگیری‌های صورت گرفته و بازخوانی وضعیت استان درصدد هستیم از محل سه درصد اعتبارات حاصل از صادرات نفت و گاز بتوان عدد قابل قبولی را برای استان جذب کرد.

وی با اشاره به سهم اندک استان از محل سه درصد درآمدهای نفتی کشور اظهار کرد: میزان اعتبارات تخصیص یافته برای شهرستان‌های استان از وضعیت مناسب و مطلوبی برخوردار نیست که با پیگیری از سوی سازمان برنامه و بودجه و ارجاع درخواست‌های ارسال شده به معاونت بودجه و امور تلفیق بودجه امیدواریم شاهد افزایش سهم اعتبارات استان مرکزی از ردیف‌های اعتباری گوناگون کشور باشیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: