• چهارشنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 979-3192-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

حمله به زیرساخت های هسته‌ای ایران یک بُلُف است/لزوم حفظ حالت جزیره ای زیرساخت های کشور

معاون بسیج  و امور استان‌های سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: تلاش پدافند غيرعامل حفظ ز حالت جزيره اي يرساخت ها کشور است .

به گزارش ايسنا، منطقه مركزي، سردار غلامعلی حيدري در شوراي پدافند غيرعامل استان مركزي با اشاره به توجه ويژه ستاد پدافند غيرعامل كشور به مباحث آسيب هاي زيرساختي عنوان كرد: با پيشرفت علم و تكنولوژي تهديد نيز افزايش يافته است .

وي بيان كرد: امروز مباحث ساختاری فناورانه و دانش پايه به خود گرفته است و بايد تلاش شود كه براي مقابله با اين تهديدات، دفاع دانش پايه و علمي مدنظر قرار گيرد و مقام معظم رهبري نيز در اين راستا با توجه به توسعه شبكه هاي مجازي و فناوري در مقابله دانش پايه با تهدیدات و صلاحيت علمي دست اندكاران تاكيد دارند تا تهديدات پيچيده دشمن شناسايي و مقابله موثر اعمال شود .

سردار حيدري با اشاره به قطعه ها قديمي و ارگ ها كه در ساخت آنها الزامات دفاعي در نظر گرفته شده است كه اين امر نشان از رسوخ پدافند در ذات معماري ايران است كه دشمنان امکان نفوذ به اين قطعه و ارگ ها خاصه ارگ بم را نیافت، بیان كرد: امروز ساختار تهديدات تغيير كرده است و به دليل دانش پايه بودن تهديدات بايد مقابله تفاوت داشته باشد .

وي با اشاره ساختارهاي انرژي در كشور بر لزوم بررسي و توجه به اندركنش هاي زيرساختها تاکید کرد، افزود: تمامي زيرساختهايي كه در كشور به مردم خدمات رساني مي كند به خدمات برق متصل است و اگر برق قطع شود در واقع خدمات متوقف خواهد شد .

حيدري گفت: اين توقف خدمات در واقعه خوزستان و انباشت ريزگردها بر روي مقره هاي برق و قطع برق در كشور تجربه و یک موضوع محلي به يك رخداد ملي و حتي بين المللي بدل شد و رسانه هاي خارجي در اين راستا جوسازي خاصي را دنبال كردند .

وي با بيان اينكه خدمات ريلي، جاده اي، اورژانس، اطلاعات، مخابرات، بانك ها، انرژي الكتريكي، تجارت، خدمات دولت، منابع آب، ماهواره ها، بنادر و كشتي و ... همه به برق وابسته هستند و ساختاري آبشاري دارد، اظهار كرد: زيرساخت هاي كشور نبايد حالت دومينويي داشته باشد كه با افتادن يك مهره باقي مهره نيز از دست برود و تلاش هاي پدافند غيرعامل اين است كه زيرساخت ها حالت جزيره اي خود را حفظ كند .

معاون بسیج  و امور استان‌های  سازمان پدافند غیرعامل  کشور يكي از راهكارهاي اساسي جهت عدم وابستگي صرف زيرساخت ها به برق را تعبيه برق اضطراري دانست و افزود: امروز نانوايي هاي كشور گازسوز است و اگر گاز قطع شود در واقع كار متوقف خواهد شد به همين دليل بايد ژنراتور برق براي نانوايي ها در نظر گرفته شود .

وي با اشاره به زلزله كرمانشاه و گفته هاي بازوند استاندار این استان بيان كرد: به گفته بازوند برق اضطراري موجود در ادارات يكي از ابزارهاي نجات بخش اين استان بود كه مانع توقف كار اداري شد، مستحكم بودن تعدادي از دكل هاي برق، مانع قطع برق شد و وجود تشكيلات آب هايي با منابع آب مشخص مانع گل آلود شدن همه آب های مناطق زلزله زده بود كه بخشي از كار را تسهيل كرد .

وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد خوراک نیروگاه های برق کشور گاز است و اگر گاز قطع شود، مسلما برق هم تولید نخواهد شد، گفت: در کنار نیروگاه ها، خوراک صنایع سنگین نیز گاز است که در واقع قطع گاز توقف تولید و بیکاری را به همراه خواهد داشت به همین دلیل باید چندگانه سازی مدنظر قرا گیرد. نیروگاه های می توانند در کنار سوخت گاز سوخت گازوئیل نیز در اختیار داشته باشند، نانوایی ها در کنار گاز به برق نیز مجهز شوند و نباید اجازه غافلگیری را داد.

حيدري تصريح كرد: يكي از راهكارها براي رفع مشكلات، تدوين طرح جامع است كه در اين راستا تفاهم نامه اي بين رييس سازمان پدافند غيرعامل كشور و وزارت كشور منعقد شد تا ٣٠ استان اقدام به تدوين طرح جامع كنند كه ٥٠ درصد اعتبار طرح از سوي سازمان پدافند غيرعامل و ٥٠ درصد منابع از سوي استان ها تامين شود .

وي رسالت پدافند غيرعامل را پايداري استان در مقابل تهديدات دانست و افزود : این پایداری از طریق پایش دائم و کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، تامین نیازمندی های اساسی با استفاده از ظرفیت سازمان های مربوطه حاصل می شود.  

حيدري فقدان مطالعات پايه پدافند غيرعامل در استان ها، ارائه الگوي جهت توسعه دفاع محورهای كشور، تهیه طرح در کل کشور به شکل موزاییکی، شناسايي دارايي ها، تهديدات و آسيب پذیری های استان در همه موارد را ضرورت تهيه طرح جامع عنوان كرد و این طرح را سند راهبردي با چشم انداز بلندمدت پس از شناخت همه جانبه وضعيت استان ها دانست.

وی گفت : راهبرد نهایی پدافند غیرعامل به معنای خود اتکایی استانهاست که این امر قطعا یکی از راهکارهای توسعه استان ها محسوب می شود که این امر در بحث ذخایر راهبردی، غذا و انرژی نیز این موضوع صدق می کنند و حتی نباید به استان های همجوار نیز وابسته بود.

وی بیان کرد: به عنوان مثال در چند سال گذشته تنها 11 سیلو در کشور وجود داشت که در واقع سهم هر استان 3 سیلو بود، این امر زمینه بروز مشکل را نیز مهیا می کرد، به همین در گام اول 600 سیلو و در گام دوم 2 هزار و 600 سیلو ساخته شد، باید به سمت کوچک سازی و پراکنده سازی حرکت کرد تا اگر مشکلی بروز کرد منطقه بزرگی درگیر نشود.

معاون بسیج  و امور استان‌های  سازمان پدافند غیرعامل  کشور هدف از پدافند غیرعامل صیانت از سرمایه انسانی  دانست تا در صورت بروز خطر حداقل تلفات به حداقل برسد و گفت: همچنین صیانت از سرمایههای زیرساختی و فیزیکی و پایداری سازی وسرمایه های سایبری تا در زمان تهدید زیرساخت ها حفظ شود و با هر خطری ادارات و بانک و ... تعطیل نشود.

وی افزود: یکی از راههای تحقق این هدف و مسیر تدوین سند راهبردی است و قطعا تحقق این اهداف و اجرای پدافند غیرعامل می تواند از جنگ احتمالی پیشگیری کند. گاهی دشمن صحبت از حمله به زیرساخت های هسته ای کشور می کند که این نگاه قطعا یک بُلُف است چراکه توانمندی کشوری بسیار بالاست، یکی از کارشناسان هستهای معقتد است که زیرساخت های هسته ای ایران دارای 3 حسن و شاخصه است که شامل فزونی هزینه بر فایده در صورت حمله، پراکنده سازی و استفاده از فناوری بومی می شود، به همین علت رعایت الزامات پدافند غیرعامل مانع جنگ خواهد شد و در واقع پدافند غیرعامل راهبردهای صلح آمیز را دنبال می کند.

حیدری بر لزوم آسیب شناسی زیرساخت ها در کارگروه های ملی و استانی تاکید کرد و وجود طرح جامع در این راستا را موثر دانست و گفت: ساخت مراکز خطرسازی باید پیوست پدافند غیرعامل داشته باشند و در مراکز جمعیتی به دلیل وجود سرمایه های انسانی ساخته نشوند.

وی با اشاره موضوعات سایبری تصریح کرد:برخی از کشورها دارای ارتش سایبری هستند و به عنوان نیروی چهارم مطرح می شود به طوری که امریکا امروز دارای ارتش سایبری 16 میلیون نفری است. درصد بالای از زیرساخت های کشور به رایانه وابسته است که این امر می تواند زمینه ساز هر حمله و تهدیدی باشد به همین دلیل باید شرایط مصون سازی و حرکت با پیشرفت علم و تکنولوژی را مدنظر داشت نباید و نمی توان پیشرفت ها را محدود کرد بلکه باید مصون سازی و مدیریت داشت.

معاون بسیج  و امور استان‌های  سازمان پدافند غیرعامل  کشور در خصوص هم پوشانی وظایف مدیریت بحران و سازمان پدافند غیرعامل گفت: این دو سازمان در برخی وظایف دارای هم پوشانی هستند اما سازمان مدیریت بحران در حوزه حوادث طبیعی و سازمان پدافند غیرعامل در حوزه دست سازهای انسانی فعالیت دارد به همین دلیل دارای وظایف جداگانه نیز هستند.

به گزارش ایسنا، در این جلسه با حکم سرلشکر محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح کشور، سید علی آقازاده استاندار مرکزی به عنوان رییس قرارگاه زیستی استان مرکزی انتخاب شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: