• پنجشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-9584-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان:

میانگین بازده آبیاری در اراک 50 درصد است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اراک گفت: یکی از شاخص های مصرف آب در بخش کشاورزی بازده آبیاری است که در این راستا میانگین بازده آبیاری در اراک 50 درصد است و از دلایل پایین بودن آن می توان به مصرف بیش از حد آب برای عملکرد بالاتر، استفاده از فناوری ناکارآمد آبیاری و قیمت پایین منابع آب کشاورزی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، محمد شمسی در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اراک، افزود: منابع آب تجدیدپذیر به مقدار آبی گفته می‌شود که در چرخه هیدرولیک شرکت دارند و بر مبنای چرخه های هیدرولوژیک برای هر حوضه آبخیز یا کشور محاسبه می‌شوند.

در خصوص وضعیت منابع آب زیرزمینی استان مرکزی ادامه داد:  میانگین بارندگی استان مرکزی 260 میلیمتر در سال، حجم ریزش‌های جوی 7.7 میلیارد متر مکعب، حجم مصارف آب های زیر زمینی 2.3 میلیارد متر مکعب، کسری مخزن استان مرکزی 5 میلیارد مترمکعب و کسری مخزن شهرستان اراک یک میلیارد متر مکعب است.

وی اضافه کرد: کل برداشت آب در شهرستان اراک 411 میلیون مترمکعب شامل 336 میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی و 75 میلیون مترمکعب در بخش های دیگر است، برداشت مجاز آب در شهرستان اراک بر اساس شاخص پایداری سازمان ملل 152 میلیون مترمکعب، اضافه برداشت بر اساس شاخص پایداری 259 میلیون مترمکعب و اضافه برداشت بر اساس شاخص سازگاری با کم آبی 183 میلیون مترمکعب است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اراک تصریح کرد: سنگین بودن کفه ترازو به سمت تقاضا و عدم مدیریت عرضه، وجود چاه‌های غیرمجاز متعدد در سطح کشور و به تبع آن استان مرکزی، نایده گرفتن نقش مشارکتهای مردمی و سمن ها در حفاظت از منابع آب، ارائه مجوزهای برداشت آب بدون در نظر گرفتن توان و شرایط حوضه های آبریز، نامناسب بودن الگوی مصرف آب در تمامی بخش‌ها و  خرد و پراکنده بودن اراضی کشاورزی از جمله  مسائل و مشکلات منابع آب استان و شهرستان اراک است.

شمسی استفاده از کمک تکنولوژی و تغییر الگوی کشت را  جمله پیشنهادات موثر در این خصوص دانست.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: