• پنجشنبه ۲۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-2085-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

هفت میراث معنوی استان ثبت ملی می‌شوند

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از تهیه هفت پرونده میراث معنوی از چهار شهرستان استان و ارسال آن به سازمان میراث فرهنگی کشور خبر داد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران اظهار کرد :  به علت وجود فرهنگ‌های غنی و متفاوت در استان مرکزی، تنوع بینظیری از آیین ها، مراسم و حرکات اجتماعی متفاوت در استان وجود دارد که هر گردشگر و پژوهشگری را مبهوت خواهد کرد .

وی افزود: با وجود قوم ها و زبان های فارس، ترک، تات و لر در استان مرکزی و وجود اقلیت ارامنه، تنوع فرهنگی بینظیری در این خطه وجود دارد از این رو در تلاشیم تمام این داشته ها را حفظ، مستند سازی و ثبت ملی کنیم تا از گزند زمانه در امان بمانند چراکه معتقدیم این داشته ها، تپش تاریخ در سینه نسل هاست.

مدیر کل میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه گفت: هفت پرونده جدید در حوزه میراث معنوی استان تهیه و به سازمان ارسال شده که امیدواریم تا انتهای سال تمامی این میراث به ثبت ملی رسند.

ایزدی در پایان اظهار داشت: مراسم جمعه جار خاوه دلیجان، تولید سفال روستای برجک خمین، شیوه تهیه و تولید صابون آشتیان، شیوه تهیه و پخت آش متنجه روستای جیریا، مراسم بگ حامامی در منطقه بزچلو کمیجان، مراسم سوت آشی در منطقه بزچلو و چاوشی خوانی  در مراسم گلین آپارماق کمیجان، 7 پرونده جدیدی است که توسط میراث فرهنگی استان تهیه شده تا مورد ارزیابی قرار گیرند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: