• یکشنبه ۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-385-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

با اتمام نقشه‌برداری از بازار اراک، طرح جامع مرمت و احیا تهیه می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: برای نخستین بار نقشه‌برداری کامل از بازار اراک در حال انجام است که پس از اطلاع از وضعیت موجود، طرح جامع مرمت و احیا تمام نقاط این مجموعه تدوین می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران بیان کرد: مجموعه 14 هکتاری بازار تاریخی اراک به واسطه عظمت ساختاری و شکوه تاریخی، برنامه‌ای اساسی و جامع را برای مرمت و احیا می‌طلبد و نمی‌توان با برنامه‌های منفرد و مقطعی، امیدی به حفظ اصولی این مجموعه داشت.

وی افزود: هرگونه اظهارنظر در خصوص مرمت و احیا بازار بدون اطلاع از وضعیت موجود، کمبودها، موانع و از همه مهمتر نقشه مجموعه، شعاری بیش نیست چراکه در خصوص وضعیت و شرایطی اظهارنظر شده و یا اقدامات اجرایی صورت گرفته که اساسا نسبت به آن کم اطلاع هستیم.

ایزدی با تاکید براینکه بازار محل آزمون و خطا نیست زیرا نه تنها توان خطاهای اجرایی را ندارد بلکه نمی‌توان به این مجموعه کم‌توجه بود، گفت: نقشه‌برداری از بازار اراک در حال انجام و تاکنون 70 درصد پیشرفت کار حاصل شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا اواسط بهمن‌ماه نقشه‌برداری این مجموعه به پایان برسد و در این راستا پوشش بام بازار با کلیه عوارض و به‌ویژه شیب‌بندی‌ها در این نقشه‌برداری تعیین و مشخص می‌شود.

وی اظهار کرد: برداشت فنی از تمام تزئینات، بسترهای معماری و الحاقات بازار نیز در این طرح دیده شده از این رو می‌توان امید داشت برنامه‌ای که پس از این طرح تدوین می‌شود، برنامه‌ای همه‌گیر، هدفمند و اجرایی خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی اضافه کرد: پیش‌نیاز این برنامه در دست تهیه، باور عمومی کلیه دستگاه ها و مسوولان دخیل در بازار است که می‌تواند امید بخش مرمت و احیا این مجموعه باشد. اگر این باور عمومی وجود نداشته باشد نمی‌توان مجموعه کم‌نظیر بازار را مرمت اصولی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: