• دوشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-585-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مرمت 79 شی تاریخی مکشوفه در استان مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از مرمت 79 شی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی توسط کارشناسان امر در استان خبر داد که پس از پایان مرمت در موزه‌های استان به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران با اشاره اینکه 79 شی تاریخی مکشوفه استان در حال مرمت است، بیان کرد: تعداد 10 شی از این اشیا سفال‌های مربوط به دوره ایلخانی و دارای ارزش‌های قابل توجهی به لحاظ طرح‌شناسی، رنگ، فرم‌های هندسی و نوع تزئینات است که به همین حفظ، نگهداری و مرمت اصولی آنها بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه هر یک از این اشیا دارای داده‌ها و اطلاعات موثق تاریخی هستند، 52 سکه الیمائی، 15 سکه اشکانی، یک سکه ساسانی و یک سکه اموی، از دیگر اشیایی دانست که توسط کارشناسان میراث فرهنگی در حال مرمت هستند.

ایزدی گفت: این سکه ها روایت‌های گوناگون و با ارزشی از نوع هنر سکه‌زنی، لوگوسازی، چهره‌پردازی، تاریخ‌نویسی و فلزکاری دوره‌های تاریخی مختلف نشان می‌دهند که غیر از ارزش تاریخی، وجهه پررنگ‌تر داده‌های باستانی را با خود همراه دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به اینکه در حال حاضر 70 درصد از این اشیا مرمت شده و به زودی و پس از پایان کار مرمت تمام آنها در موزه‌های استان به نمایش گذاشته خواهند شد، اظهار کرد:90 درصد این اشیا طی عملیات‌های حفاری و باستان‌شناسی کارشناسان اداره کل استان کشف و شناسایی شده‌اند و 10 درصد باقی نیز از حفاران غیر مجاز ضبط شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: