• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-8384-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ----

توسعه صادرات شاخصه‌ای مهم در تامین رشد اقتصادی

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: یکی از عوامل مهم در تامین رشد اقتصادی کشورها توسعه صادرات است، لذا بررسی و تحلیل بازارهای همسایه و چگونگی حضور مستمر در این کشورها می‌تواند زمینه افزایش صادرات را به همراه داشته باشد. 

محمد امانی در گفت‌و‌گو با ایسنا،منطقه مرکزی، اظهار کرد:   در استان مرکزی طی 8 ماهه سالجاری بالغ بر 662 میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر و میزان  246 میلیون دلار کالا به داخل استان وارد شده است.

وی افزود: با توجه به بررسی آمار و اطلاعات موجود از این میزان صادرات 606 میلیون دلار آن به 14 کشور همسایه ایران صورت گرفته است که در حدود 90 درصد صادرات استان را شامل می‌شود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: بر این اساس یکی از راهکارهای مهم توسعه صادرات غیر نفتی در شرایط کنونی، گسترش دامنه تجارت با کشورهای منطقه و همسایه است.

امانی ادامه داد: طبق آمار مرکز تجارت بین‌الملل ( ITC ) در سال 2017 میزان واردات 14 کشور همسایه ایران(بجز عربستان سعودی) که دارای مرکز مشترک خاکی و آبی است بالغ بر 994 میلیارد دلار ثبت شده است که سهم ایران از این حجم وارداتی فقط معادل 23 میلیارد دلار بوده است که می‌تواند قابل تامل باشد .

وی بیان کرد: از آنجائیکه یکی از عوامل مهم در تامین رشد اقتصادی کشورها توسعه صادرات است، بررسی و تحلیل بازارهای همسایه و چگونگی حضور مستمر در این کشورها می‌تواند زمینه افزایش صادرات را به همراه داشته باشد.

امانی گفت: استان مرکزی با توجه به مزیت‌های تولیدی موجود می‌تواند با برنامه‌ریزی مناسب سهم بسیار خوبی در این 14 کشور همسایه داشته باشد. طبق بررسی آمار موجود در گمرک جمهوری اسلامی ایران، سهم استان مرکزی از کل صادرات غیرنفتی کشور به افغانستان، عراق، ترکیه و پاکستان به ترتیب 11 درصد، 5/2 درصد ، 9 درصد و 6 درصد بوده که نشان از اهمیت موضوع و وجود کالاها و محصولات با مزیت  و تولید صادراتی است.

امانی در پابان اضافه کرد: با بررسی کالاهای ورودی به کشورهای همسایه و جایگزین کردن کالاهای مزیت‌دار استان می‌توان رشد صادرات را به این کشورها افزایش داد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: