• دوشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2291-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

اتاق بازرگانی درصدد کاهش اثرات تحریم‌ها/بخش دولتی از خودتحریمی فاصله گیرد

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی استان مرکزی گفت: با توجه به تحریم‌های ایجاد شده در کشور پارلمان بخش خصوصی با برنامه‌ریزی و تمهیدات لازم باید اقدامات لازم در خصوص کمک به دولت را انجام دهد.

مجید ایزدی در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه مرکزی، در خصوص تمهیدات اتاق بازرگانی در خصوص تحریم‌ها، اظهار کرد: تحریم شیوه‌ای‌ متداول است که از سال‌های بسیار دور بین دولت‌ها رواج داشته، تحریم‌های ایجاد شده درخصوص ایران به منزله این نیست که تحریم تنها در مورد این کشور رخ داده بلکه در طول اعصار بین کشورهای مختلف این شیوه رواج داشته است به طوری که در طول تاریخ، کشورهایی همچون آفریقای جنوبی، کره شمالی و سایر کشورها از طریق این روش آسیب زیادی دیده‌اند و حدود 40 سال است که ایران از نظر تحریم‌های اقتصادی توسط ابرقدرت‌ها مورد هجمه و هجوم قرار گرفته است.

وی با اشاره به شیوه‌ها و عملکرد بخش خصوصی برای مقابله با تحریم‌ها، گفت: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا تحریم‌های فلج‌کننده از بین بروند. در همین راستا کمیته‌ای توسط اتاق بازرگانی تشکیل شده و با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر وزارتخانه‌ها و ارگان‌ها در حال تدوین مباحثی است که به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

رییس کانون کارآفرینان اتاق بازرگانی استان مرکزی تصریح کرد: در ابتدا باید بتوانیم به بخش‌های دولتی روش‌های مختلف را اطلاع‌رسانی کرد تا از خودتحریمی فاصله بگیرند، همچنین در حوزه‌های اقتصادی باید تلاش شود که مشکل کمبود مواد اولیه برای تولیدکنندگان برطرف شود.

وی بیان کرد: در این راستا کارهای اجرایی خوبی صورت گرفته از جمله اینکه تلاش شده برای خوشه‌های صنعتی، کشاورزی و خدمات، تعاونی‌هایی تشکیل شود تا بتوانند با یک شیوه و قیمت مناسب مواد اولیه خود را به صورت گروهی تهیه کنند.

ایزدی ادامه داد: در بخش دیگر برای بازاریابی، اعزام هیئت‌های مختلفی تحت کمیته امور بین‌الملل به کشورهایی که ارتباط اقتصادی مناسب‌تری با ایران دارند از جمله آفریقا، روسیه و کشورهای CIS ، آسیای جنوب شرقی و بخشی از اروپای شرقی و ترکیه و کشورهای دوست حاشیه خلیج فارس در حال گسیل است تا بتوانیم بازارهای مناسبی برای تولیدکنندگان بدست آوریم.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص مدیریت صادرات، کلاس‌های آموزشی برگزار شده تا شرکت‌ها بتوانند در قالب خوشه‌های صنعتی محصولات خود را به بازارهای بین‌المللی عرضه کنند.

ایزدی اضافه کرد: در حوزه بانک‌ها و معوقات بانکی سعی شده که این مشکل با برگزاری جلسات برطرف شود و در حوزه تامین اجتماعی نیز جلسات مفیدی برگزار و مقرر شد که بخشی از مطالبات به صورت معوقه باقی بماند تا تولیدکنندگان در این خصوص مشکلی نداشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: