• پنجشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9710-2591-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

مهارت‌آموزی به گفتمان غالب در کشور تبدیل شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی گفت: مهارت‌آموزی باید جهت توسعه اشتغال به گفتمان غالب در کشور تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سعید فرخی در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی با اشاره وجود برخی دستو‌العمل‌ها در خصوص اجرای طرح اشتغال پایدار روستایی که روند کار را مختل می‌کند، افزود: محدودیت‌هایی در رسته‌های بخش صنعت، معدن و کشاورزی ایجاد شده است که در واقع این روند به معنای آن است که نمی‌خواهیم در توسعه اشتغال روستایی کمک شود.

وی با تاکید بر ترمیم دستورالعمل‌های صادر شده گفت: لازم است که نسبت به این روند واکنش نشان داده و موانع و مشکلات به وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انعکاس داده شود.

فرخی افزود: روند کار در کارگروه اشتغال استان‌ به این شکل است که برای طرح‌های تا سقف 10 میلیارد تومان می‌توان در استان تصمیم‌گیری کرد، اما برای طرح‌های تا سقف 50 میلیون تومان در بخش حمایتی(بهزیستی و کمیته‌امداد)باید کارگروه ملی تصمیم‌گیری کند که این روند باید اصلاح شود.

وی در ادامه در خصوص طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی بیان کرد: دستورالعمل این طرح دارای مشکلاتی است به طوری که اگر کارفرمایی اقدام به جذب یک کارورز کرد امکان قطع همکاری با نیرو و پرسنل خود را ندارد که این امر محدودیت ایجاد کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با اشاره به ثبت‌نام 5 هزار و 350 نفر متقاضی حضور در این طرح در استان مرکزی افزود: اغلب ثبت‌نام‌کنندگان فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم‌انسانی هستند که باید دستگاه‌های اجرایی برای استفاده از این متقاضیان سازوکار مناسبی تعریف کنند.

وی تصریح کرد: استفاده از کارورزان در بنگاه‌های اقتصادی از خواهش و تقاضا فراتر رفته است، باید یک سهمیه مشخص برای دستگاه‌های اجرایی تعیین شود تا در پایان سال به 100 درصد تعهدات عمل شود، در این طرح 2 هزار و 900 سهمیه برای استان تعیین شده است که تاکنون 100 نفر جذب بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی شده‌اند و باید تا پایان سال تعهدات به صورت کامل انجام گیرد.

فرخی با تاکید بر اینکه مهارت‌آموزی باید به گفتمان غالب در کشور جهت توسعه اشتغال تبدیل شود، افزود: طرح کارورزی به معنی اشتغال‌آفرینی نیست، اما زمینه‌ساز توسعه اشتغال در کشور به شمار می‌رود که باید با جدیت نسبت به اجرای طرح اقدام کرد.   

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: