• شنبه ۱۵ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-1985-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : ----

میدان ارگ اراک ثبت ملی شد/تجمعات ملی شدن صنعت نفت در خاطره این میدان زنده است

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی با بیان اینکه میدان ارگ اراک ثبت ملی شد، گفت: این میدان شاهد حضور مشروطه خواهان و تجمعات ملی شدن صنعت نفت بوده است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران افزود: این میدان علیرغم گذشت زمان و تغییر نام شهر سلطان آباد به اراک و توسعه و تحول شهری، کاربری اولیه خود را به عنوان یکی از میادین اصلی شهر حفظ کرده و در پیوند با بافت و بازار تاریخی به عنوان شالوده اصلی بافت قدیم شهر قرار گرفته و باعث انسجام بافت شده و ارزش های تاریخی و فرهنگی آنرا دو چندان ساخته است.

وی افزود: میدان ارگ به عنوان قدیمترین میدان شهر، مرکزی برای تجمع های مردمی و انجام فعالیت های سیاسی بحساب می آمده است. بر اساس شواهد تاریخی تجمع مشروطه خواهان سلطان آبادی در دوره مظفر الدین شاه قاجار در این میدان صورت گرفته است. همچنین در دوره پهلوی نیز اجتماعاتی از جمله تجمع مردم اراک در ارتباط با ملی شدن صنعت نفت در این میدان به وقوع پیوسته است. محدثات مهم آموزشی و مدیریتی همانند تاسیس دومین مدرسه مدرن، پس از دبیرستان صمصامی ،ساختمان اولین بلدیه (شهرداری)، وجود سه باب حمام و مدرسه مسجد آقا ضیاء الدین واقع در لبه های این میدان و همچنین از آنجا دسترسی آسان به دروازه طرف شمال قلعه عراق بنام دروازه راهزان، دال بر اهمیت میدان یاد شده است که در نتیجه یادمان‌ها و تجربیات و خاطرات فراوان تاریخی اراک را در خود حفظ کرده است.

او در ادامه اظهار کرد: قدیمترین سندی که در آن میدان ارگ به عنوان یکی از عناصر معماری در قلعهسلطان آباد نشان داده شده نقشه ای است که هیات روسی اواسط دوره قاجار و در سال 1851میلادی از این شهر تهیه کرده و این میدان را با ابعادی کوچکتر از ابعاد امروزی حد فاصل ارگ حکومتی و بازار نمایش داده است. بعد از این نقشه تا سال 1335 که اولین عکس های هوائی از  شهرهای ایران تهیه شد، سندی دیگر که ابعاد میدان و کیفیت و حجم فضاهای پیرامون آنرا نشان دهد تاکنون بدست نیامده است. منابع و متون دوره قاجار علیرغم اشارات متعدد به ارگ حاکمیتی و تمام عناصر تشکیل دهنده آن، سخنی از میدان ارگ و توسعه و تحولات آن به میان نیاورده اند.

به گفته وی، با توجه به جایگاه تاریخی، معماری، اجتماعی و تاریخ شفاهی میدان ارگ، ثبت تاریخی آن حائز اهمیت است.

ایزدی در پایان گفت: ثبت این میدان در فهرست آثار ملی کشور از طرف کارشناسان معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان به نیت جلوگیری از اقدامات آسیب رسان و احتمال دخل و تصرف در میدان و عناصر تاریخی پیرامون آن پیگیری شده تا در آینده با جذب اعتبارات ملی و استانی شاهد مرمت و زنده سازی کاربری های فراموش شده آن باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: