• پنجشنبه ۲۷ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9710-3585-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

سه بنای تاریخی آشتیان احیا می‌شوند/فعالیت دائمی آسیاب آبی شهرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: سه بنای تاریخی شهرستان آشتیان که در سال‌های گذشته در آستانه تهدید و تخریب بودند با کاربری‌های فرهنگی، گردشگری و اقامتی مرمت و احیا می‌شوند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، علیرضا ایزدی در جمع‌ خبرنگاران بیان کرد: آشتیان، مهد بزرگان و مفاخری است که در شمارگان ذهنی نمی‌گنجند از این رو می‌تواند به مرکز گردشگری فرهنگی استان مرکزی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه آشتیان با داشته‌های فرهنگی مطلوب، جزء شهرستان‌های کم‌برخوردار از نظر گردشگر محسوب می‌شود، افزود: دلایل مختلفی باعث برخورداری کم این شهرستان شده است که می‌توان به عللی همچون نداشتن زیرساخت‌های اقامتی، تفریحی و عدم تبلیغات هدفمند در مسیرهای متعدد گردشگری اشاره کرد.

ایزدی با اشاره به سه بنای تاریخی در حال مرمت این شهرستان اظهار کرد: آسیاب آبی تاریخی آشتیان به عنوان یکی از جاذبه‌هایی که می‌تواند در صورت احیای کاربری به عنوان یکی از نقاط پررنگ برنامه‌ریزی حول محور توسعه گردشگری شهرستان ایفای نقش کند، در حال حاضر با پیشرفت 80 درصدی مرمت، در مراحل پایانی کار به سر می‌برد و پس از پایان مرمت این آسیاب، مسیر آبی حریم بنا پاکسازی می‌شود تا در نهایت این آسیاب آبی پس از دهه‌ها فراموشی، مجددا فعالیت دائمی خود را از سر گیرد و سنگ آن به چرخش درآید.  

وی خانه تاریخی میرزا مرتضی نورایی را از دیگر اثر در حال مرمت شهرستان آشتیان دانست و گفت: این خانه قاجاری از طریق مشارکت‌های فنی و اعتباری با کاربری فرهنگی احیا خواهد شد تا به عنوان دومین مقصد در مسیرهای جدید گردشگری شهرستان ایفای نقش کند.

ایزدی اضافه کرد: خانه منسوب به اعتصام‌الملک نیز با پیشرفت 40 درصدی مراحل مرمتی، پس از پایان کار به اقامتگاه بومگردی تبدیل خواهد شد تا با احیای کاربری این سه بنا، مجتمع اقامتی، فرهنگی و گردشگری در این شهرستان ایجاد شود و بتوان برنامه‌های ذهنی را وارد فاز اجرایی کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: