• یکشنبه ۷ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9711-687-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

ضعف مهارتی؛ مانع ورود مهارت‌آموزان به عرصه اشتغال

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه  منابع استانداری مرکزی گفت: مهارت‌آموزان با وجود گذراندن دوره‌های آموزشی وارد بازار کار نمی‌شوند که این نشان از ضعف مهارتی است.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سعید فرخی در نشست شورای عالی مهارت استان مرکزی اظهار کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و تربیت نیروها باید متناسب با نیازهای آینده کشور بوده و مهارت‌هایی بابد مدنظر قرار گیرد که اشتغال را به دنبال داشته باشد .

  وی افزود: در مهارت‌آموزی تغییر رویه و تصمیم‌گیری‌های درست باید مورد توجه قرار گیرد که در این راستا تاکنون اقدامات خوبی در مراکز فنی و حرفه‌ای صورت گرفته، اما نیاز است که در راستای توسعه مهارت‌ها تدابیر ویژه‌ای اتخاذ شود .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی با اشاره به اهمیت حوزه اقتصادی گفت:  نیاز است نقاط ضعف و قوت عرصه‌های اقتصادی شناسایی شده و بر اساس آن نیروهای مجرب و متخصص در این حوزه تقویت شوند .

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه اولویت اصلی آمورش‌های فنی و حرفه‌ای افزایش مهارت است باید با یک برنامه‌ریزی مدون رشته‌هایی که اشتغال به همراه دارند، آموزش داده شوند .

فرخی بیان کرد: آموزش همراه با کیفیت سبب تولید و ایجاد اشتغال می‌شود در نتیجه با تغییر نگرش در آموزش‌های مهارتی فنی و حرفه‌ای می‌توان افق اشتغال استان را ترسیم کرد .

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در طول سال ۴۰ هزار نفر تحت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای قرار می‌گیرند، اما اشتغالی به همراه ندارد که در باید این شرایط مورد تامل قرار گیرد چراکه این وضعیت نشان از ضعف مهارتی است .

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی با طرح این سوال که چگونه فردی ۱۸ گواهینامه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را دارد، اما کماکان فاقد شغل است؟ افزود: این یک ایراد جدی است و متاسفانه سیستم سال‌هاست حول یک مدار می‌چرخد و با تغییر نگرش و مطالعه جدی باید ایده‌های نو برای سال‌های آتی در نوع مهارت‌آموزی و آموزش‌ها خلق کرد.

فرخی با اشاره به لزوم توجه به کارآفرینی بیان کرد: نباید در مسیری حرکت کرد که هر شخصی یک شغل فردی ایجاد کند، انتظار می‌رود که باید واحدهای تولیدی و اقتصادی را تقویت کرد تا بتوان علاوه بر تولید، زمینه اشتغال پایدار نیز ایجاد کرد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: