• دوشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-1691-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ----

به جای نق‌زدن‌های بی‌حاصل تعامل کنیم/صادرات ۵۰ میلیاردی در شان اقتصاد کشور نیست

رئیس اتاق بازرگانی اراک گفت: عمومی کردن فرهنگ گفتمان و حفظ منافع ملی در جامعه در کاهش مشکلات اقتصادی کشور اثربخش خواهد بود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، منوچهر توسطی در همایش ملی توسعه سیاست‌های دولت و بخش خصوصی که در اراک در حال برگزاری است، با اشاره به علل شکل‌گیری این همایش اظهار کرد: در حال حاضر در کشور شرایط اقتصادی خوبی وجود ندارد و البته شرایط بخش خصوصی نیز رضایت بخش نیست و ضرورتا باید مشکلات موجود بررسی و در جهت رفع آنها اقداماتی انجام شود.

وی افزود: دولت در جهت کاهش مشکلات‌ تلاش‌هایی انجام می‌دهد و در این راستا تصمیماتی شتابزده، پی‌در‌پی و بدون پشتوانه کارشناسی با عمر اجرایی کم نیز اخذ می کند که به نظر می‌رسد عدم ارتباط و اطلاع از خواسته‌ها و نیازهای بخش خصوصی سبب اخذ این تصمیمات و در نهایت بروز این مشکلات می‌شود‌.

رئیس اتاق بازرگانی اراک گفت: در استان مرکزی این موارد در شورای گفت‌‌و‌گو به چالش گذاشته شد و مشاهده شد ارتباط بین بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی در شورای گفت ‌‌گو بسیار اثربخش است و توانستیم بسیاری از مسائل و مشکلات بخش خصوصی را در شورای گفت و گو حل کنیم و اندکی در حوزه استانی و در اندازه اختیارات استانی موفق به کسب رضایت شدیم.

توسطی بیان کرد: نگاه‌ها در شورای گفت‌گو و گفتمان صادقانه در این شورا نشان داد که با وجود موانع کلان غیرقابل حل، اما اراده خوبی در استان و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان برای رفع مشکلات وجود دارد.

وی با اشاره به برخی مواد قانون کسب و کار ادامه داد: بهترین قانونی که ارتباط بین بخش خصوصی و دولتی را رقم می‌زند قانون بهبود فضای کسب و کار است که دولت با اجرای این مواد می تواند به بهبود فضای کسب و کار کمک کرده و روابط خود را با بخش خصوصی تسهیل و روان کند و در عین حال فضای گفتمان را فراهم کند.

رئیس اتاق بازرگانی اراک خاطرنشان کرد: با توجه به موفقیت‌هایی که در شورای گفت و گوی دولت در استان به دست آمده توانسته‌ایم جایگاه استان را ارتقا داده و در میان ۵ استان برتر کشور قرار بگیریم.

توسطی گفت: هدف از برگزاری این همایش توسعه و بهبود فضای گفتمان دولت و بخش خصوصی در راستای تعامل و بررسی مسائل با حضور فعالان اقتصادی به جای نق زدن‌های بی حاصل و انتقادهای بدون راهکار است. بخش خصوصی و دولت باید در کنار یکدیگر در جهت بهبود فضای کسب و کار تلاش کنند.

وی در رابطه با مقابله با تحریم‌ها اضافه کرد: برای مقابله با آثار تحریم و رفع مشکلات اقتصادی نیازمند یک وفاق ملی و گفتمان کارشناسانه بدون هرگونه جناح بندی سیاسی حول منافع ملی هستیم تا کمک کنیم بخش خصوصی بتواند در مقابل تحریم و آسیب‌های ناشی از آن مقاومت کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان مرکزی گفت: البته تمام مشکلات مربوط به تحریم‌ها نیست، بسیاری از مسائل در کشور با هماهنگی و وفاق حول محور منافع ملی قابل حل است به شرط اینکه صادقانه در کنار هم نظرات کارشناسی و ملی را مطرح کنیم و به تصمیماتی برسیم که برای بخش خصوصی کارساز و علمی باشد.

توسطی هدف از اجرای این همایش را فرهنگ سازی و توسعه گفتمان کارشناسانه بین کارشناسان و صاحب نظران بخش خصوصی و دولت دانست و گفت: امیدواریم با حضور پررنگ و اثربخش، این اتفاق جنبه عملیاتی پیدا کرده و دستاوردهای مفیدی را نیز در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: کشوری با یک درصد جمعیت دنیا می‌تواند بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات داشته باشد و صادرات ۵۰ میلیاردی در شان کشور نیست.

رئیس اتاق بازرگانی اراک‌ گفت: این همایش با بیش از ۶۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی توانسته با فعالیت و مشارکت ۲۲۰ کارشناس شکل گیرد که امیدواریم این همایش شروعی برای گفتمان بخش خصوصی و دولت و گامی در راستای حفظ منافع ملی باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: