• سه شنبه ۹ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-2491-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تا پایان سال جاری؛

صادرات فرآورده‌های نفتی کشور به 7 میلیارد دلار می‌رسد

دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان مشتقات فرآورده‌های نفتی گفت: در حال حاضر میزان صادرات فرآورده‌های نفتی کشور از سوی اتحادیه ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است و تا پایان سال به ۷ میلیارد دلار خواهد رسید .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سعید رفیعی‌فر در نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مرکزی گفت: اتحادیه صادرکنندگان مشتقات فرآورده‌های نفتی در سال ۸۲ با ۳۴ عضو شکل گرفت که در حال حاضر دارای ۳۳۴ نفر عضو است .

وی افزود با اشاره به اینکه  سال گذشته ۲۴ درصد وزن ارزی صادرات فرآورده‌های نفتی کشور توسط اتحادیه شکل گرفته است، گفت: در حال حاضر این میزان صادرات به مبلغ ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار و معادل ۲۹ درصد افزایش داشته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری به ۷ میلیارد دلار برسد .

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان مشتقات فرآورده های نفتی گفت: شرکت پتروشیمی شازند یکی از اعضای اتحادیه است و همچنین شرکت‌های خصوصی دیگری نیز در سطح استان عضو اتحادیه هستند. نگرش به مسائل استان‌ها متناسب با سطح کشور لحاظ می‌شود .

رفیعی‌فر بیان کرد: تامین خوراک واحدها از جمله دغدغه‌های این اتحادیه است که به منظور عدم وارد شدن ضربه به واحدهای تولیدی، برنامه‌ریزی دقیق در خصوص حجم، فرمول ‌و تولید، صادرات و فروش انجام شود .

وی ادامه داد: برگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور از خواسته‌های مهم این اتحادیه است و در صورتی که قرار باشد روند این مهم همانند 4 ماهه گذشته پیش برود تا پایان سال رشد منفی 20 درصدی برای اتحادیه پیش‌بینی می‌شود که باید برای جلوگیری از رشد منفی و رکود، بخشنامه‌های ارزی کشور تعدیل شود .

به گزارش ایسنا، عباسعلی اسلامی نیز در این نشست گفت: اخیرا مسائل مختلفی در رابطه با صدور فرآورده‌های نفتی پیش آمده است، صادرات سوخت تقطیری براساس ویژه‌نامه‌ای که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تنظیم شده صادر می‌شود بنابراین صادرات آن با تمامی فرآورده‌های نفتی متفاوت است .

وی با اشاره به اینکه صادرات مواد پتروشیمی مشکل خاصی ندارد، گفت: در خصوص صادرات فرآورده‌های روغنی نیز مشکلی وجود ندارد چراکه از سال ۵۳ فرآورده‌های روغنی دارای استاندارد اجباری بودند و با کسب این استاندارد مشکل خاصی از نظر صادرات وحود نخواهد داشت .

رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان مشتقات فرآورده‌های نفتی کشور تصریح کرد: بازار قیر همیشه مناسب بوده، اما با سیاست‌های جدیدی که پیش گرفته شده به شدت این صادرات صدمه دیده و ما از طریق مراجع مختلف پیگیر این مسئله هستیم که به صادرات قیر لطمه وارد نشود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: