• سه شنبه ۱۶ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-8784-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

میزان تجویز دارو در استان مرکزی بالاست/تخریب اعصاب با معجون‌ عطاری‌ها

سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان مرکزی گفت: معجون‌های عطاری‌ها دارای سمومی است که تخریب اعصاب را به دنبال دارد.

دکتر عباس علیمرادیان در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با تاکید بر تجویز منطقی دارو، افزود: استان مرکزی دارای بیمارستان و داروخانه‌های متعددی است و تا حدودی در مصرف منطقی داروها در این استان کنترلی نیست، میزان تجویز، نسخه‌پیچی و مصرف دارو بالاست و نظارتی در این راستا وجود ندارد.

وی تصریح کرد: باید به مردم آموزش داد که دارو را بی‌رویه مصرف نکنند و باید این فرهنگ به همراه آگاهی نسبت به عوارض مصرف بی‌رویه به مردم منتقل شود که تا حدودی در کنترل مصرف نیز موثر خواهد بود و قطعا این امر در اولویت کاری معاونت غذا و دارو قرار می‌گیرد.

علیمرادیان با اشاره به موضوع داروهای قاچاق و غیرقانونی افزود: متاسفانه امروز عطاری‌ها به محل فروش مواد مخدر و اقلام غیردارویی و دارویی که به هیچ عنوان از نظر شرعی و قانونی قابل پذیرش نیست تبدیل شده اند. انواع دارو باید در داروخانه عرضه شود و مسئول فنی نسبت به عرضه و مصرف ارائه توضیح کند.

وی اضافه کرد: از طرفی با یک معضل بزرگ‌تر از فروش مواد مخدر در عطاری‌ها مواجه هستیم به طوری که برخی از مواد را در قالب یک معجون به مردم می‌فروشند که حتی برخی سموم با آن مخلوط است که تخریب اعصاب و ابتلا به بیماری پارکینسون را به دنبال دارد. چندین مورد و نمونه از این عوارض معجون‌های عطاری‌ها را شاهد هستیم و اینکار را چیزی جز خیانت به مردم نمی‌توان نامگذاری کرد.

سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی استان مرکزی با تاکید بر اینکه قطعا در روند کاری عطاری‌ها نظارت جدی اعمال می‌شود و به هیچ عنوان اغماض و مماشاتی نخواهیم داشت، گفت: باید دارورسانی درست در سطح استان دنبال شود، در حال حاضر برخی شائبه ها مبنی بر اینکه برخی از استان‌ها سهمیه دارویی بیشتری نسبت به استان مرکزی دارند مطرح است، در حالی که این چنین نیست، باید این شایعات برطرف و در جهت اصلاح امور اقدام شود.

وی در خصوص قیمت فروش برخی از اقلام دارویی در داروخانه‌ها افزود: در عرضه داروهای بدون نسخه یک حق فنی لحاظ می‌شود و بسته به برند دارو، قیمت متفاوت است، اما اگر یک نوع داروی خاص، با دز مشخص و مربوط به یک برند با قیمت‌های مختلف عرضه شده باشد، قطعا داروخانه مرتکب تخلف شده است و این موضوع توسط معاونت غذا و دارو پیگیری خواهد شد.

علیمرادیان با اشاره به وضعیت تامین داروهای بیماران خاص نیز با تاکید بر اینکه وضعیت ایده‌آل نیست، اما تحت کنترل قرار دارد، گفت: در بحث دارویی با کمبودها‌یی مواجه هستیم و این امر یک مشکل کشوری است، تلاش می‌شود که با مدیریت دارویی درست شرایط را تحت کنترل داشته باشیم، در حال حاضر ذخیره دارویی استان خوب است و تا 6 ماه آینده دغدغه بالایی وجود ندارد، اما باید مدیریت لازم را اعمال کرد.

وی در خصوص وضعیت کارخانجات تولید محصولات غذایی بیان کرد: یکی از مباحثی که باید در حوزه غذا با جدیت دنبال شود حلال بودن مواد اولیه کارخانجات غذایی و حقیقی بودن تاریخ انقضای درج شده بر روی محصولات است که نظارت بر این کارخانجات در اولویت کار معاونت قرار دارد.

 


انتهای پیام

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: