• چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 982-11284-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

میزان نمک مصرفی در نانوایی‌ها سنجش می‌شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اراک گفت: با استفاده از دستگاه شوری‌سنج میزان نمک مصرفی در نانوایی‌ها سنجش می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، دکتر جواد نظری در جلسه کمیته دانشگاهی بسیج ملی فشار خون بالا در دانشگاه علوم‌پزشکی اراک با اشاره به اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور و استان مرکزی، بیان کرد: در سال 2017 در حدود 10 میلیون نفر در جهان بر اثر ابتلا به بیماری فشار خون بالا جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه در سال 2017 نیز 97 هزار نفر در ایران به دلیل ابتلا به فشار خون بالا در گذشتند که این آمار نشان از اهمیت بالای کنترل فشار خون دارد و افزود: 30 درصد جمعیت ایران دچار فشار خون هستند که از 60 درصد از این میزان نیز از بیماری خود اطلاع ندارند و باقی برای کنترل بیماری دارو دریافت می‌کنند.

نظری با اشاره به شیوع این بیماری به مرور زمان بیان کرد: از سال 1990 تا 2016 شیوع این بیماری سه برابر شده است که بیشترین علت مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی به فشار خون بالا باز می‌گردد و بیش از 40 درصد مرگ ایرانیان در سنین میانسالی ناشی از فشار خون است.

وی تعداد مبتلایان به فشار خون در ایران را بالغ بر 15 میلیون نفر دانست و افزود: 30 درصد جامعه ایرانی دارای فشار خون هستند که میزان ابتلا در زنان بیش از مردان است و تنها 56.9 درصد از افراد مبتلا از بیماری خود آگاه و مطلع هستند و این آگاهی نیز در میان زنان بیش از مردان است. 39.8 درصد از افراد مبتلا دارو دریافت می کنند که 20 درصد از این افراد موفق به کنترل بیماری می‌شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه‌ علوم‌پزشکی استان مرکزی بیان کرد: در استان مرکزی نیز آمار ابتلا به فشار خون بالاست، اما به دلیل دسترسی به درمان وضعیت مناسب است که البته در امر دریافت درمان موثر وضعیت خوبی حاکم نیست و باید کیفیت درمان افزایش یابد.

وی با اشاره به شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون، ثبت آنها در درگاه این طرح، معرفی به مراکز درمانی و دریافت دارو، پیگیری روند درمان، آموزش جهت کنترل فشار خون و تغییر رفتار به عنوان اهداف مدنظر بسیج ملی کنترل فشار خون، گفت: مصرف نمک روزانه در خانوارهای ایرانی 10 گرم است که تنها با برداشتن نمکدان از سر سفره‌ها می‌توان کاهش سه گرمی نمک از مصرف روزانه را رقم زد.

نظری با بیان اینکه شایع‌ترین میزان مصرف نمک در بین ایرانیان در مصرف نان است که با استفاده از دستگاه شوری‌سنج در محل نانوایی‌ها نمک مصرفی سنجیده می‌شود، افزود: در حال حاضر امید به زندگی در ایران بین 70 تا 75 سال است که با اجرای موفق این طرح می‌توان این شاخص را به 80 تا 85 سال ارتقا بخشید.

نظری افزود: این طرح با غربالگری افراد بالای 30 سال، زنان باردار و بیماران کلیوی به عنوان جامعه هدف بعد از ماه مبارک رمضان به مدت 4 تا 6 هفته اجرایی می‌شود.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: