• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 982-2087-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تولید دانش‌ فنی مورد نیاز صنایع، ضرورت افزایش درآمدهای غیرنفتی است

عضو هیات علمی سازمان انرژی اتمی ایران تولید دانش‌ فنی مورد نیاز صنایع را از مهمترین اقداماتی بیان کرد که منجر به درآمدزایی شده و عاملی ضروری و موثر در تحقق جایگزینی درآمدهای نفتی خواهد بود.

دکتر احمد قریب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، بیان کرد: دانشگاه باید در مسیر انجام کارهای نو و تولید دانش فنی حرکت کند و با ریل گذاری صحیح در حوزه دانش فنی میزان بهره‌وری تولید را افزایش دهد.

وی توضیح داد: انجام کارهای نو و فنی مثلا در حوزه انرژی بدین مفهوم است که اقدامات و فعل و انفعالاتی صورت گیرد که به عنوان مثال اگر تا دیروز از یک لیتر نفت یک کیلووات انرژی تولید می شد، امروز این میزان به 1.5 کیلووات افزایش یابد یا برای انرژی‌های خورشیدی یا بادی بتوان سیستم‌هایی احداث کرد که بدون تلفات انرژی، برق بیشتری را تولید شود.  

رئیس موسسه آموزش عالی انرژی ساوه در ادامه به گرانتر بودن انرژی‌های نو نسبت به سایر انرژی‌ها حتی انرژی هسته‌ای اشاره کرد و گفت: هم اکنون انرژی بالغ بر 20 درصد برخی از کشورها را انرژی خورشیدی تشکیل می‌دهد و 10 درصد انرژی های کل دنیا از طریق انرژی بادی و خورشیدی تامین می‌شود، این رویکرد ناشی از تامین زیرساخت‌های ارزان‌تر و فعالیت‌های جدید و فنی در این حوزه با تاکید بر انجام روش‌های بهینه سازی تولید برق است.

وی با تاکید بر محدودیت منابع نفت و گاز در دنیا، دانشگاه‌ها می‌توانند با تهیه زیرساخت‌های ارزان تر اقدام به تولید انرژی های نو کرده و با تعمیم آن در جامعه بویژه در حوزه صنعت و کشاورزی مدلی از درآمدزایی حاصله از تولید انرژی جایگزین درآمدهای نفتی را ترویج کنند.

قریب کاهش درآمدهای دانشگاهی متاثر از کاهش آمار دانشجویان را مانع بزرگ و سدی در برابر فعالیت‌های تجاری سازی و پژوهشی دانشگاه‌ها برشمرد و افزود: هرگونه درآمدزایی جایگزین درآمدهای نفتی نیاز به کار تحقیقاتی و پژوهشی دارد و دانشگاه‌ها به عنوان کانون و بستر فعالیت‌های این چنینی باید از منابع مالی کافی برای تحقق این مهم برخوردار باشند، اما کاهش آمار دانشجویان و به تبع آن دریافت شهریه، منابع مالی را محدود کرده و انجام فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی به منظور ارائه مدل‌های جایگزین درآمدهای نفتی دشوار شده است.

وی تاکید کرد: انجام فعالیت‌های دانش بنیان و نو از جمله اقداماتی است که در محیط‌های دانشگاهی به منظور کسب درآمد و تقویت تجاری سازی می‌توان عملیاتی کرد.

دکتر قریب با تاکید بر اینکه جامعه دانشگاهی در حمایت از تولید کشور از طریق انتقال اطلاعات علمی نقش تاثیرگذاری دارد، افزود: یکی از معضلات کشور فعالیت به شیوه سنتی و بدون حساب و کتاب و در نظر گرفتن ضوابط لازم است در حالیکه اگر بخواهیم فعالیت و عملکردمان موثر واقع شود و بتوانیم به صورت انبوه تجاری سازی و درآمدزایی داشته باشیم باید از طریق فعالیت‌های علمی و پژوهشی بدان دست پیدا کنیم.

وی تولید دانش‌ فنی مورد نیاز صنایع را از مهمترین اقداماتی بیان کرد که منجر به درآمدزایی شده و شیوه موثری در جایگزینی درآمدهای نفتی خواهد بود و افزود: با توجه به محدودیت منابع نفتی و انرژی حاصل از آن باید دانش فنی تولید کرد که اولا بتواند مصرف انرژی را در صنعت کاهش دهد و ثانیا جایگزین مناسبی در حوزه درآمدزایی باشد.

عضو هیات علمی سازمان انرژی اتمی افزود: بهینه سازی انرژی مصرفی نیز راهکاری موثر در کاهش مصرف و بسترساز جایگزین درآمدهای نفتی است.

 

   


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: