• پنجشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-1091-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ----

استاندار:

علل کاهش صادرات غیرنفتی استان مرکزی در ۲ ماهه نخست سال جاری بررسی شود

استاندار مرکزی خواستار بررسی علل کاهش صادرات غیرنفتی استان مرکزی در ۲ ماهه نخست سال جاری شد .

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، سید علی آقازاده در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی با اشاره به کاهش میزان صادرات استان در ۲ ماهه نخست سال جاری افزود: در فروردین ماه و اردیبهشت ماه سال جاری حدود ۳۰ میلیون دلار( ۱۸ درصد) نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات استان کاهش یافته است .

وی با طرح دو فرضیه برای این کاهش گفت: در این کاهش یا تحریم ها اثرگذار بوده است یا خود اظهاری از سوی صادرکنندگان به گمرک کمتر بوده است. باید بررسی شود که آیا این کاهش صادرات غیرنفتی در استان مرکزی با میانگین کشور همسو است یا خیر؟ ظاهرا در کشور نیز در ۲ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روند صادرات غیرنفتی نیز کاهش داشته است .

آقازاده با بیان اینکه اعمال ممنوعیت های صادراتی می تواند در کاهش صادرات اثرگذار بوده باشد، بر بررسی علل این کاهش تاکید کرد و افزود: باید در دل کارگروه توسعه صادرات استان یک کمیته کاملا تخصصی با حضور بخش غیردولتی ایجاد و علل این مسئله واکاوی شود، از طرفی در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ صادرات فرآورده های پتروشیمی نیز کاهش یافته است و اگر این روند کاهش ادامه یابد شرایط نگران کننده خواهد بود .

استاندار مرکزی اضافه کرد: جلسات کارگروه در سال ۹۸ باید هر ماه با رویکرد کاملا کارشناسی و تحلیل آمارها و مشکلات و ارائه پیشنهاد برگزار شود .

به گزارش ایسنا در این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی با اشاره به برنامه ریزی انجام شده سازمان صمت استان در سال جاری بیان کرد: این برنامه ها باید تشریح شود چراکه مغایرت هایی در این برنامه به چشم می خورد .

سعید فرخی با بیان اینکه امسال باید تغییری در روش برگزاری جلسات کارگروه و تنوع موارد مطرحه با پیگیری دقیق مصوبات ایجاد شود گفت: سال ۹۸ مهمترین مسئله موضوعات اقتصادی است و یکی از راه های مقابله با تحریم نیز توسعه صادرات است، به همین دلیل جلسات کارگروه از اهمیت بالایی برخوردار است .

وی تصریح کرد: باید با رویکرد عملیاتی و مشخص جلسات کارگروه دنبال شود و جا دارد در هر جلسه موضوع و مشکل خاصی مطرح، پیگیری و حل شود .

فرخی با اشاره به اینکه باید دلایل کاهش صادرات استان در ۲ ماهه نخست سال بررسی و عارضه یابی شود و در صورت نیاز تمهیدات لازم اندیشیده شود .

معاون استاندار تاکید کرد: در بحث نقل و انتقال پول باید از امروز گروه خاصی جهت برنامه ریزی دقیق ایجاد و جلسات کارگروه نیز حداقل ماهانه به صورت مشخص و کارشناسی شده برگزار شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: