• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 983-987-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

عضو هیات علمی سازمان انرزی اتمی:

کاربردی کردن تحقیقات از الزامات دانشگاه‌های نسل سوم است

عضو هیات علمی سازمان انرزی اتمی گفت: کاربردی کردن تحقیقات و پژوهش از الزامات دانشگاههای نسل سوم است.

دکتر احمد قریب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به تدوین بسته پیشنهادی "حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم" توسط یکی از دانشگاه های کشور، گفت: تقویت اقدامات تحقیقاتی بویژه اقدامات تحقیقاتی و پژوهشی لوکس متناسب با نیاز جامعه، اصلی ترین ماموریت دانشگاه های نسل سوم است.

وی بیان کرد: هم اکنون در دانشگاه های نسل دوم و کنونی شاهد رویکرد آموزش محوری هستیم و کارهای پژوهشی و تحقیقاتی هم به تناسب ظرفیت دانشگاه صورت می گیرد و نتایج این پژوهش ها در قالب پایان نامه های دانشجویی ارائه می شود ولی اینکه این تحقیقات تا چه اندازه نیاز جامعه را برطرف می کند مورد واکاوی دقیق قرار نمی گیرد.

وی تصریح کرد: وقتی اقدامات تحقیقاتی به دقت نیازسنجی شود و نتایج آنها مورد استفاده بهینه در حوزه صنعت، علوم پزشکی، مطالبات روزمره مردم، کشاورزی و ... قرار گیرد و در نهایت نتایج آن در جامعه ارزیابی شود، فی الواقع ماموریت اصلی دانشگاه انجام شده است.

رئیس موسسه آموزش عالی انرژی ساوه تصریح کرد: در دانشگاه نسل سوم قرار است به همان اندازه که به آموزش توجه می شود، به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی نیز توجه شود تا ماموریت اصلی دانشگاه محقق شود.

وی به ویژگی های پژوهش کاربردی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: نتیجه بخش بودن، برطرف کردن نیازهای جامعه، تدوین پژوهش متناسب با مطالبات جامعه و نیازهای مردم و قابلیت تکرار و تجاری سازی از ویژگی های پژوهش در دانشگاه نسل سوم است.

وی تاکید کرد: دانشگاه نسل سوم دانشگاهی است که تمام نتایج تحقیقات انجام شده در آن دانشگاه را بتوان تجاری سازی کرد، در واقع صرفا تولید یک پژوهش مطرح نیست و بلکه نتایج پژوهش باید کاربردی و تجاری سازی شده و به صورت انبوه تولید شده و در جامعه مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر قریب تصریح کرد: تولیدات محققین دانشگاهی باید مشتری پسند و مطابق با نیاز بازار باشد و پس از انجام کار تحقیقاتی و پژوهشی قابلیت ورود به عرصه مصرف را پیدا کند، در این صورت است که مشتریان می توانند با تکیه بر این ظرفیت مراکز علمی نسل سوم نیازهای خود را به این دانشگاه ها ارائه کنند.  

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: