• شنبه ۲۵ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-4791-5
  • خبرنگار : 10004
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

با حضور رئیس سازمان عشایر کشور:

کارخانه تولید خوراک دام عشایر در ساوه افتتاح شد

با حضور رئیس سازمان عشایر کشور، سخنگوی کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم ساوه و زرندیه، فرماندار و جمعی از مسئولان، کارخانه تولید خوراک دام عشایر شهرستان ساوه افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، رئیس سازمان عشایری استان مرکزی در این آئین گفت: ظرفیت تولید کارخانه خوراک دام ساوه حدود پنج تن در ساعت است که خوراک دام های پرواری و شیری را تولید می‌کند.

علی اکبر منصوری بیان کرد: برای احداث این کارخانه بالغ بر 10 میلیارد ریال هزینه شده است و این کارخانه قادر است علاوه بر تامین نیاز خوراک دام عشایر استان، بخشی از نیاز دام عشایر سایر نقاط کشور را تامین کند.

وی گفت: راه اندازی کارخانه خوراک دام ویژه عشایر استان مرکزی که در شهرستان ساوه صورت گرفته است زمینه ساز اصلاح روش تغذیه و کوچ از تغذیه سنتی به تغذیه صنعتی بوده و بستر ایجاد اشتغال و رونق تولید را در این عرصه فراهم خواهد کرد.

رئیس سازمان عشایری استان مرکزی در ادامه با اشاره به اینکه 90 درصد جمعیت عشایری استان مرکزی در شهرستان‌ های ساوه و زرندیه سکونت دارند، گفت: از مجموع 90 درصد جمعیت عشایری ساوه و زرندیه 60 درصد آن ساکن زرندیه و 30 درصد ساکن ساوه هستند و 10 درصد مابقی نیز در راوه، دلیجان و خمین زیست موقت دارند.

وی در ادامه گفت: هم اکنون 20 درصد نیاز استان مرکزی به تامین گوشت دام سبک توسط عشایر تامین می‌شود و عشایر در تولیدات لبنی و دام سنگین نیز نقش بسزایی در تامین نیاز استان مرکزی دارند.

19 کانون عشایری در ساوه، 21 کانون در زرندیه، یک کانون در راوه دلیجان و یک کانون در قره‌کهریز خمین وجود دارد که این کانون ها در شهرستان زرندیه در مناطق قطعه چهار و قطعه سه و قطعه خرقان و در شهرستان ساوه در مناطق ییلاقی گزل‌دره، شریف آباد، رزن همدان و قشلاقی انجیلاوند، کوهپنگ، حاجی آباد و طرازناهید قرار دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: