• چهارشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-6691-5
  • خبرنگار : 10130
  • منبع خبر : ایسنا منطقه مرکزی

تولید سالانه 16 هزار لیتر عرقیات گیاهی در کارگاه عرق‌گیری دانشگاه آزاد اراک

رئیس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی اراک  گفت: کارگاه عرق‌گیری دانشگاه آزاد اسلامی اراک فعال است و سالانه 16 هزار لیتر عرق‌گیری در آن انجام می‌شود.  

دکتر غلامرضا نادری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه مرکزی، با اشاره به روند پیشرفت مرکز در طول یک سال گذشته افزود: از 2 هفته پیش گلاب‌گیری با حجم 5 هزار لیتر گلاب سنگین آغاز شده و از 10 روز دیگر عرق‌گیری نعنا نیز انجام خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه تعداد اقلام و محصولات تولیدی مرکز تحقیقات به 50 قلم رسیده است، افزود: امسال سال بسیاری خوبی برای مرکز خواهد بود و با اضافه شدن کارگاه عرق‌گیری، 3 کارگاه در این دانشگاه فعال شده و فرهنگ تامین و تولید اکثریت عرقیجات گیاهی در استان مرکزی در حال نهادینه شدن است و با بهره گیری از این ظرفیت ها استان می‌تواند تامین‌کننده نیازهای خود باشد.

نادری گفت: با تلاش‌های مرکز تحقیقات 2 کارگاه عرق‌گیری دیگر نیز در حال راه‌اندازی است. سطح زیر کشت گل محمدی نیز در استان در حال افزایش است و در حال حاضر د ر سطح 10 هکتار از اراضی محلات و هشت هکتار از اراضی اراک کشت گیاه گل محمدی زیر نظر این مرکز تحقیقات انجام می‌شود و 9 هکتار دیگر نیز در خنجین، موت‌آباد، احمد‌آباد و احتمالا توره به این مزارع افزوده خواهد شد، همچنین فرماندار شهرستان فراهان به دنبال راه‌اندازی طرح‌ها و کارگاهی‌های اقتصادی صنایع روستایی در آن منطقه است.

رییس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی اراک در خصوص بازار فروش این تولیدات افزود: در حال حاضر هر آنچه تولید می‌شود در دانشگاه به فروش می‌رسد چراکه گل محمدی تولید شده تقریبا ارگانیک است، از هر کیلوگرم گل، 2 لیتر گلاب سنگین گرفته می‌شود و کیفیت آن نسبت به دیگر گلاب‌ها 35 درصد بیشتر و قیمت آن نیز 38 درصد کمتر است، به همین دلیل استقبال بالا از این محصول صورت گرفته و هفته‌ای 600 تا 700 لیتر گلاب به فروش می‌رسد، پیش‌بینی می شود که اراک در سال آینده گلاب و عرق نعنای خود را کاملا در استان تولید کند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: