• سه شنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-1391-5
  • خبرنگار : 10159
  • منبع خبر : ----

سرافرازی عنوان کرد:

وجود 4 هزار رشته قنات فعال در استان مرکزی/افزایش کشت گلخانه ای را دنبال می کنیم

مدیرکل دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: افزایش کشت گلخانه‌ای از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

رضا سرافرازی در حاشیه بازدید از پروژه‌ها و تعاونی‌های بخش کشاورزی استان مرکزی در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: بخش کشاورزی بیشترین مصرف آب در کشور را داراست و در واقع ۶۰ درصد آب استحصالی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود.

وی با تاکید بر اینکه ۹۲ درصد تولید محصولات کشاورزی در کشور وابسته به آب‌های آبیاری و آشامیدنی است، اظهار کرد: یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی افزایش بهره‌وری در واحد سطح زیر کشت است.

مدیرکل دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: بهره‌وری تولید محصولات زراعی باغی و دامی طی چند سال اخیر در کشور افزایش داشته و برای چهارمین سال متوالی، کشور در تولید گندم خودکفا شده است.

سرافرازی در خصوص سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی گفت: تامین و تقویت وضعیت منابع آبی در راستای سیاست امنیت غذایی با استفاده از عملیات زیرزمینی و عملیات آبیاری تحت فشار و آبیاری قنوات و ساخت استخر و تجهیز و نوسازی از سیاست‌های وزارت جهادکشاورزی در این رابطه است.

وی با بیان اینکه از طریق عملیات غیر سازه‌ای نیز در اقدامات حوزه بذر اصلاح شده، کشاورزی حفاظتی و کشت نشایی، همچنین افزایش کشت گلخانه‌ای از دیگر سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است که باید بتوانیم این سیاست را در کشور به صورت ادامه دار و موفق‌تر پیش ببریم.

وی اضافه کرد: استان مرکزی در راستای اجرای عملیات آب و خاک از لحاظ اجرای سیستم‌های نوین آبیاری یکی از هفت استان موفق کشور بوده و رتبه هفتم را به خود اختصاص داده است.

مدیرکل دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: بالغ بر 65 هزار هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند. در بحث تامین آب نیز استان مرکزی بالغ بر ۴ هزار رشته قنات فعال دارد که از درجه امنیت بالایی برخوردار هستند.

وی ادامه داد: 55 درصد اراضی در سطح استان به‌ صورت دیم کشت می شود و ۴۵ درصد آبی است و با توجه به مطالعات صورت گرفته ۱۶۳ هزار هکتار از اراضی استان مرکزی قابلیت اجرای آبیاری تحت فشار را دارند که از این میزان ۶۷ هزار هکتار انجام شده و از این ۶۷ هزار هکتار حدود ۶۳ هزار هکتار یارانه و تسهیلات کم‌بهره از دولت دریافت کرده و ۴ هزار هکتار توسط مردم به‌ صورت خوداجرایی انجام شده است که به ازای هر هکتار به طور متوسط 4500 مترمکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.

مدیرکل دفتر امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۲۴ تعاونی تولیدی در استان مرکزی در سطح ۶۰ هزار هکتار عملیات کشاورزی انجام می‌دهند، گفت: تعاونی‌های فعال بخش کشاورزی در کنار دولت عملکرد خوبی داشته اند و پرداخت کمک با اولویت طرح‌های آب و خاک به این تعاونی‌ها از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

سرافرازی تصریح کرد: کسری مخازن آب‌های زیر زمینی در کشور بالغ بر ۱۳۰ میلیارد مترمکعب است و این کسری با بارش‌های اخیر برطرف نخواهد شد. این کمبود با حفر چاه‌های غیرمجاز و برداشت غیرمجاز از منابع آب اتفاق افتاده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: